درد در کشاله ران : علت و درمان درد از انتهای شکم تا ران (کشاله)

 1. خانه
 2. /
 3. دسته‌بندی نشده
 4. /
 5. درد در کشاله ران : علت و درمان درد از انتهای شکم تا ران (کشاله)

تاریخ 23 آبان 1402

درد کشاله ران یک مشکل شایع است که ممکن است آقایان را درگیر کند. این درد معمولاً به صورت یک درد مداوم و تیر کشنده احساس می‌شود، اما در برخی موارد می‌تواند به صورت یک درد شدید یا کششی ناگهانی و بدون هیچ گونه علامت هشداردهنده‌ای ایجاد شود و زندگی روزمره فرد را مختل کند. این مشکل نیازمند مراجعه فوری به متخصص است تا بتواند تشخیص صحیح و درمان مناسب را ارائه دهد.

درمان نکردن درد کشاله ران عوارض زیادی را به وجود می‌آورد. عوارض جانبی ناشی از درد کشاله ران می‌تواند پیش رونده باشد و بر اساس علت درد به اشکال مختلف احساس شود. از آنجایی که درد کشاله ران می‌تواند به علت یک بیماری جدی به وجود بیاید درمان نکردن آن باعث می‌‌شود که شما دچار عوارض جانبی یا آسیب دیدگی دائمی شوید. در صورت شروع درد کشاله ران یا سایر علائم و نشانه‌های غیر عادی شما باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید. پس از آن که پزشک علت اصلی درد کشاله ران را تشخیص داد به طراحی یک برنامه درمانی مناسب می‌پردازد تا ریسک بروز عوارض جانبی ناشی از درد کشاله ران یا علت درد را به حداقل برساند.

جهت اطلاع بیشتر در این زمینه و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره:

021-88343444
021-88343445
021-88343446

تماس حاصل فرمایید.

 علائمی که در کنار درد کشاله ران به وجود می‌آیند


درد کشاله ران بر اساس علت بیماری، اختلال یا مشکلی که شما دارید می‌تواند با سایر علائم و نشانه‌ها همراه شود به عنوان مثال درد کشاله ران که به علت عفونت به وجود آمده است می‌‌تواند با تب، قرمزی و احساس گرما در اطراف کشاله ران همراه شود. برخی از علائم و نشانه‌هایی که علاوه بر درد کشاله ران به وجود می‌آیند به شرح زیر می‌باشند:

 • احساس توده، بیرون زدگی یا برجستگی در کشاله ران و یا بیضه
 • ناتوانی در انجام فعالیت‌های ورزشی از قبیل دویدن، شنا کردن و اسکیت
 • علائم شبه آنفولانزا از قبیل خستگی و تب، درد گلو، سردرد، سرفه و درد
 • از دست دادن اشتها
 • درد قسمت پایین کمر
 • درد و ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • دفع دردناک ادرار
 • درد لگن یا قسمت پایین شکم
 • دفع ترشح از مقعد یا واژن
 • متورم شدن غدد لنفاوی در کشاله ران یا سایر نقاط
 • مشکل در راه رفتن
 • ضعیف شدن عضلات بدن

 علائم و نشانه‌های جدی درد کشاله ران چیست؟


 در برخی موارد درد کشاله را می‌‌تواند به همراه سایر علائم و نشانه‌ها به وجود بیاید که نشان دهنده یک اختلال یا بیماری جدی است که زندگی بیمار را تهدید می‌‌کند و بیمار باید فوراً توسط پزشک ارزیابی شود. در صورتی که شما یا یکی از اعضای خانواده تان علاوه بر درد کشاله ران دچار سایر علائم و نشانه‌های جدی هستید باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید. برخی از این علائم به شرح زیر می‌باشند:

 • علائم خونریزی دهنده از قبیل ادرار خونی، مشاهده خون در مدفوع یا ترشحات غیر عادی مقعد
 • تغییر در سطح هوشیاری یا احساس گیجی
 • مشکل در نفس کشیدن، خس خس کردن سینه یا کوتاهی تنفس
 • سرگیجه یا احساس سبکی سر
 • تاول زدن یا زخم شدن ناحیه تناسلی
 • تب بالا
 • افزایش یا کاهش دفع ادرار
 • درد شدید قسمت پایین شکم
 • تهوع یا استفراغ
 • قرمزی یا احساس گرما در کشاله ران
 • تورم ناگهانی کیسه بیضه
 • خروج ترشحات زرد شبیه عفونت از واژن یا آلت تناسلی مردان

 علت و درمان درد کشاله ران 


علت و درمان درد کشاله ران

درد کشاله ران دلایل زیادی دارد که تعدادی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 کشیدگی عضلات کشاله ران  

آسیب دیدگی کشاله ران در ورزشکاران، به ویژه فوتبالیست‌ها، امری شایع است. یکی از نوع‌های متداول این آسیب، کشیدگی عضله کشاله ران است که می‌تواند منجر به درد شود. ورزشکاران فوتبال به دلیل توقف و دویدن ناگهانی و حرکات سریع، بیشتر دچار این مشکل می‌شوند. درد به تدریج ظاهر می‌شود و بیمار نمی‌تواند زمان دقیق شروع آن را توضیح دهد. هنگامی که بیمار راه می‌رود یا به عضله اش فشار وارد می‌شود، درد زیادی را تجربه خواهد کرد.

در صورتی که درد عضله کشاله ران باعث محدود شدن حرکات شما شده است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. انجام عکسبرداری توسط اشعه ایکس یا سونوگرافی از کشاله ران برای تشخیص شکستگی استخوان، پارگی عضله یا سایر مشکلات حاد و جدی ضروری است. در این موارد، شما باید حداقل چند هفته از ورزش کردن خودداری کنید تا درد کاهش یابد.

پزشک یا متخصص فیزیوتراپی ممکن است تمرینات کششی و ورزشی را به منظور بهبود قدرت عضله کشاله ران و تسریع فرآیند بهبود توصیه کند. همچنین، استفاده از کمپرس یخ و استراحت می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

 فتق کشاله ران

اگر شما متوجه شده اید که در ناحیه کشاله ران تان بیرون زدگی کوچکی وجود دارد بهتر است به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال آن که دچار فتق کشاله ران شده باشید وجود دارد. فتق کشاله ران یک اختلال شایع است و زمانی ایجاد می‌شود که یک قسمت از ساختار داخلی بدن که معمولاً روده است از دیواره شکم بیرون می‌‌زند و از جای اصلی خود خارج می‌شود و وارد طناب اسپرم بر می‌شود و وارد طناب اسپرم بر می‌شود. آن قسمت از روده که دچار بیرون زدگی شده است وارد کیسه بیضه (پوستی که زیر آلت تناسلی مردانه وجود دارد و بیضه‌ها درون آن قرار دارند) می‌شود. پزشک برای تشخیص این مشکل از شما می‌خواهد که سر خود را بچرخانید و سرفه کنید. فتق کشاله ران به علت ضعیف بودن دیواره شکم یا عضلات کشاله ران ایجاد می‌شود و برخی از مردان با این ضعف به دنیا می‌آیند. در سایر افراد این مشکل با گذر زمان و به علت افزایش یا کاهش شدید وزن بدن، عطسه یا سرفه مداوم یا زور زدن در هنگام دفع مدفوع ایجاد می‌شود. معمولا این نوع بیرون زدگی با درد زیادی همراه نیست اما ممکن است شما در هنگام عطسه کردن، سرفه کردن با برداشتن اجسام سنگین دچار مقداری درد شوید. در برخی از افراد درد تنها علامت فتق کشاله ران است. در صورتی که درد شدید شود و در صورتی که درد علی‌رغم دراز کشیدن و استراحت کردن از بین نرود ممکن است یک قسمت از روده تحت فشار قرار گرفته باشد، در این شرایط شما دچار حالت تهوع و استفراغ خواهید شد و دفع مدفوع نخواهید داشت. انسداد روده یک وضعیت اورژانسی است و در صورت عدم درمان زندگی بیمار به خطر خواهد افتاد. همیشه فتق کشاله ران خطرناک نیست و می‌‌توان با استفاده از یک نوع کمربند محافظ و اجتناب از برداشتن اجسام سنگین به کنترل آن پرداخت اما معمولاً پزشک انجام عمل جراحی را در آقایان توصیه می‌کند تا روده به جای اصلی خود برگردد.

 وارد شدن ضربه به بیضه‌ها 

تقریباً همه آقایان داستان‌هایی درباره کشتی گرفتن تعریف می‌‌کنند که متاسفانه همیشه خوب پیش نرفته است چرا که ضربه بدی به بیضه‌های آنها وارد شده است و دچار درد زیادی شده اند. در صورتی که درد کشاله ران طی مدت یک ساعت از بین رفت و هیچ گونه علامت دیگری را به وجود نیاورد معمولاً فرد دچار هیچ‌ گونه مشکلی نخواهد شد اما در صورتی که دچار درد شدیدی شده باشد و درد یک یا دو ساعت پس از ضربه از بین نرفته باشد مراجعه فوری به پزشک ضروری است زیرا این احتمال وجود دارد که بیضه دچار پیچ خوردگی شده و جریان خون رسانی به آن قطع شده باشد. پیچ خوردگی بیضه یک وضعیت اورژانسی است و به درمان فوری نیاز دارد. در صورتی که شما طی مدت ۶ ساعت تحت درمان قرار نگیرید احتمال آن که بیضه‌ها از بین بروند افزایش خواهد یافت. در برخی موارد شما به خوبی می‌دانید که به درمان فوری نیاز دارید. به عبارتی هرگونه ضربه ای که باعث آسیب دیدگی بیضه شود مستلزم درمان فوری و اورژانسی می‌باشد. بر اساس اظهارات انجمن ارولوژی آمریکا در صورتی که پس از ضربه به بیضه شما دچار درد، کبودی، تورم یا تب شدید باید فوراً تحت درمان قرار بگیرید باید فوراً تحت درمان قرار بگیرید. پزشک به انجام معاینه جسمانی می‌‌پردازد و احتمالاً درخواست انجام سونوگرافی را خواهد داد تا وجود آسیب دیدگی بیضه را بررسی نماید تا وجود آسیب دیدگی بیضه را بررسی نماید. در صورتی که هیچ یک از ساختارهای بیضه آسیب ندیده باشند شما فقط به قرص مسکن نیاز دارید تا درد شما کاهش پیدا کند و می‌توانید در دوران بهبود به منظور محافظت بیشتر از بیضه خود از شورت مخصوص استفاده کنید. در مواردی که آسیب دیدگی بیضه جدی باشد انجام عمل جراحی ضروری خواهد بود.

اپی دیدیمیت: دلیل شایع درد و تورم  

درد بیضه یکی از علائمی است که ممکن است بدون داشتن علت خاصی به وجود بیاید و بیمار را با درد و تورم مواجه کند. اپیدیدیمیت یکی از بیماری‌هایی است که در این بخش از بدن ممکن است به وجود بیاید و باعث عفونت باکتریایی در لوله‌هایی که وظیفه ذخیره اسپرم را برعهده دارند می‌شود. درد حاصل از این بیماری ممکن است به قسمت پایین کمر و پهلوی شما انتشار پیدا کند و شما در هنگام دفع ادرار دچار درد شوید. برخی از مردان دچار تب می‌شوند و ترشحات شیری رنگ خواهند داشت.

باکتری‌های مختلفی در ایجاد این بیماری نقش دارند. ممکن است شما در رابطه جنسی با عفونت مواجه شوید یا عفونت از مجاری ادراری شما به بیضه انتشار پیدا کند. به هیچ عنوان این نوع درد را نادیده نگیرید و هر چه سریعتر به پزشک خانوادگی یا متخصص ارولوژی مراجعه کنید.

استفاده از داروهای مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا در مدت چند روز بهبود یابید، اما در صورتی که علائم و نشانه‌های شما بهبود نیافت یا دوباره عود کرد، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 سنگ کلیه 

در صورتی که شما سنگ کلیه دارید و سنگ در مجاری ادراری حرکت کند شما دچار درد کشاله ران خواهید شد. در این شرایط علاوه بر احساس درد در کشاله ران شما دچار حالت تهوع یا استفراغ نیز خواهید شد. مردان دو برابر بیشتر از زنان دچار سنگ کلیه می‌شوند. در صورتی که شما دچار درد کشاله ران هستید فوراً به پزشک مراجعه نمایید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

 واریکوسل  

 واریکوسل اختلالی است که به علت بزرگ شدن رگ‌هایی که وظیفه حمل خون از بیضه‌ها به سمت قلب را بر عهده دارند به وجود می‌آید. واریکوسل معمولاً به علت آسیب دیدگی دریچه‌های این رگ‌ها به وجود می‌آید. درد حاصل از واریکوسل اغلب به صورت احساس سنگینی زیاد که در طول روز بیشتر می‌شود خود را نشان خواهد داد و در صورتی که شما مدت زیادی به ایستید یا بنشینید درد بدتر می‌‌شود. می‌توان واریکوسل متوسط تا شدید را با انجام معاینه جسمانی یا سونوگرافی از بیضه‌ها تشخیص داد از بیضه‌ها تشخیص داد. معمولاً برای درمان واریکوسل انجام عمل جراحی ضروری است. جراحی واریکوسل توسط وسایل میکروسکوپی انجام می‌شود تا بیمار دچار عوارض بسیار کم می‌گردد تا بیمار دچار عوارض بسیار کمتری گردد.

علاوه بر مواردی که در قسمت‌های بالا توضیح دادیم درد کشاله ران دلایل متعدد دیگری نیز دارد که معمولاً خیلی شایع نیستند از قبیل سرطان بیضه، ضربه به بیضه، عفونت لوله اسپرم بر، درد ناشی از سنگ کلیه، عفونت مجاری ادراری و مواردی از این قبیل. درد کشاله ران یک مسئله جدی است که نباید آن را نادیده گرفته و در صورت احساس درد در این ناحیه باید فوراً به پزشک مراجعه کرد.

مقالات مرتبط
جراحی بسته سنگ مثانه(PCCL) نحوه جراحی، مراقبت‌ها ی بعد از عمل

جراحی بسته سنگ مثانه(PCCL) : نحوه جراحی، مراقبت‌ها ی بعد از عمل

عوامل ایجاد فتق در کودکان چیست ( ژنتیک، چاقی، افزایش وزن و ...)

عوامل ایجاد فتق در کودکان چیست (ژنتیک، چاقی، افزایش وزن و …)

آیا هیدروسل(آب آوردن بیضه)در کودک و نوزاد پسر به جراحی نیاز دارد؟

کلیه نابجای لگنی: علل، عوارض و درمان

فهرست
تماس با ما