درمان بی اختیاری ادرار ومشکلات جنسی زنان

مشکلات جنسی در زنان باعث آمیزش دردناک و نرسیدن به ارگاسم در زمان رابطه زناشویی می شود. این امر باعث نارضایتی زوجین از رابطه خواهد شد. همچنین برخی از بانوان از ناتوانی در کنترل ادرار یا بی اختیاری ادرار رنج می برند. بانوان به دلیل بارداری و زایمان بیشتر از مردان دچار بی اختیاری ادرار می شوند. یک روش مشترک برای درمان بی اختیاری ادرار و مشکلات جنسی بانوان استفاده از امواج رادیو فرکانسی است.

فواید استفاده از امواج رادیو فرکانسی برای درمان بی اختیاری ادرار و مشکلات جنسی زنان

• بعد از درمان رادیوفرکانسی نیازی به استراحت کردن یا به تاخیر انداختن رابطه جنسی نیست. بیماران بلافاصله پس از درمان میتوانند فعالیت های روزمرهشان را انجام دهند.
• رادیوفرکانسی درمانی سرپایی است که فقط 45 دقیقه طول میکشد.
• جای زخم، عوارض و دوران بهبود طولانی بعد از عمل های جراحی در رادیوفرکانسی وجود ندارد.
• رادیوفرکوئنسی نیاز به آمادگی خاصی ندارد. همچنین این عمل بدون بی حسی، تزریق یا استفاده از کرم بی حسی انجام میشود.
• این درمان را میتوان 6 هفته بعد از زایمان و بین بارداری ها انجام داد.
• نتایج درمان ماندگاری 12 ـ 9 ماهه دارد.
• رادیوفرکانسی بافت های فرج ـ واژن را سفت میکند و پوست لابیا را نرمتر و صافتر میکند.
• رادیوفرکانسی باعث تولید کلاژن جدید میشود.
• بیماران فقط حرارت مطلوب و ملایمی را حین درمان حس می کنند. رادیوفرکوئنسی درمانی بدون درد است یا با حداقل درد همراه است.
• برای انجام درمان از هندپیس هایی با انحنای ملایم اس مانند استفاده میشود.
• چون هندپیس رادیوفرکانسی یکبار مصرف است، خطر انتقال بیماری یا عفونت وجود ندارد.
• رادیوفرکانسی هزینه متعارفی دارد.

مشکلات جنسی زنان


از مجموعه مشکلات مکرر و مداوم مربوط به واکنش و میل جنسی، ارگاسم یا دردناک بودن مقاربت که رابطه جنسی همسران را مختل میکند یا روابط زوجین را متشنج میکند، با اصطلاح اختلالات جنسی یاد میشود.

دلیل مشکلات جنسی زنان

مشکلات جنسی غالباً پی آمد نوسانات هورمونی مربوط به دوران هایی مانند یائسگی یا پس از زایمان است. ابتلا به بیماری های مهمی مانند سرطان، دیابت یا ناراحتی های قلبی ـ عروقی نیز میتواند علت مشکلات جنسی باشد. عامل هایی که باعث اختلال جنسی یا عدم رضایت جنسی میشوند، غالباً به هم وابسته هستند. مهمترین علل مشکلات جنسی عبارت است از:

علل جسمی: ابتلا به بعضی عارضه ها، مانند سرطان، نارسایی کلیه، ام اس، ناراحتی قلبی و مشکلات مثانه موجب بروز اختلالات جنسی میشود. مصرف بعضی داروها، مانند داروهای ضدافسردگی، داروهای فشار خون، آنتی هیستامین ها و داروهای شیمی درمانی نیز میل جنسی و توانایی بدن را برای رسیدن به ارگاسم کاهش میدهد.

علل هورمونی: پایین آمدن میزان استروژن بعد از یائسگی تغییراتی را در بافت های تناسلی و واکنش های جنسی ایجاد میکند. کاهش میزان استروژن جریان خون را در ناحیه لگن کاهش میدهد و باعث کاهش حس در ناحیه  تناسلی میشود، در نتیجه زمان تحریک شدن و رسیدن به ارگاسم طولانی تر میشود. پوشش داخلی واژن نیز در اثر این تغییرات هورمونی نازک تر میشود و خاصیت ارتجاعی آن کمتر میشود، به ویژه اگر فرد فعالیت جنسی نداشته باشد. این عامل ها رابطه جنسی را دردناک میکند. کاهش میزان هورمون ها، کاهش میل جنسی را به دنبال دارد. میزان هورمون ها بعد از زایمان و در دوران شیردهی نیز تغییر میکند، این نوسانات هورمونی باعث خشکی واژن میشود و بر میل جنسی اثر میگذارد.

علل روانی و اجتماعی: درمان نکردن افسردگی یا اضطراب، استرس طولانی مدت و مورد سوءاستفاده جنسی و تجاوز قرار گرفتن زمینه را برای بروز مشکلات جنسی یا تشدید آنها آماده میکند. نگرانیهای دوران بارداری و مسئولیت های مادری نیز اثر مشابهی دارد. جرو بحث ها و ناسازگاری درازمدت با همسر، درباره رابطه جنسی یا دیگر جنبه های زندگی زناشویی نیز واکنش و میل جنسی را کاهش میدهد. مشکلات و مسائل فرهنگی و مذهبی مربوط به تصویری که هر فرد از بدن خود دارد، نیز در بروز اختلالات جنسی بی تاثیر نیست.

عامل های خطر

عاملهای خطر زیر خطر بروز اختلالات جنسی را افزایش میدهد:
• افسردگی یا اضطراب
• بیماری قلبی و عروقی
• عارضه های عصبی مانند ضایعه نخاعی یا ام اس
• ناراحتیهای زنانه مانند آتروفی فرج ـ مهبل، عفونت یا لیکن اسکلروز
• مصرف بعضی داروها مانند داروهای ضدافسردگی یا داروهای درمان فشار خون بالا
• استرس عاطفی یا روانی، به ویژه استرس مربوط به رابطه زناشویی و جلب رضایت همسر
• مورد سوءاستفاده یا تجاوز جنسی قرار گرفتن

نشانه مشکلات جنسی بانوان

علائم بستگی به نوع مشکل جنسی دارد:

کاهش میل جنسی: شایعترین علت اختلالات جنسی در زنان کاهش میل جنسی و عدم تمایل به برقراری رابطه است.

اختلال برانگیختگی جنسی: در این حالت میل جنسی زن کم نشده است، اما بیمار تحریک نمیشود یا نمی تواند حالت برانگیختگی را حین نزدیکی حفظ کند.

اختلال ارگاسم: زن به طور مکرر یا مداوم برای رسیدن به ارگاسم بعد از برانگیختگی جنسی کافی یا تحریک مستمر دچار مشکل میشود.

اختلال جنسی دردناک: در این حالت بانوان هنگام تحریک جنسی یا تماس واژینال دچار درد میشوند.

تشخیص مشکلات جنسی زنان


پزشکان برای تشخیص مشکلات جنسی زنان از روش های زیر استفاده میکنند:

بررسی سابقه پزشکی و جنسی: شاید خجالت بکشید که درباره موضوعات خصوصی با پزشک صحبت کنید، اما در نظر داشته باشید که تمایلات جنسی نقش مهمی در سلامت عمومی دارد. هرچه درباره فعالیتها و مشکلات جنسی خود شفافتر صحبت کنید، شانس این که روش موثرتری را برای درمان مشکلتتان پیدا کنید، بیشتر میشود.

معاینه لگن: پزشک تغییرات جسمی تاثیرگذار بر لذت جنسی، برای مثال نازک شدن بافت های تناسلی، کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، وجود جای زخم یا درد را بررسی میکند.

آزمایش خون: پزشک برای بررسی ابتلا به بیماری های تاثیرگذار بر عملکرد جنسی، دستور آزمایش خون میدهد.

بی اختیاری ادرار در بانوان


منظور از بی اختیاری  این است که فرد کنترل مثانه را از دست میدهد و ادرار ناخواسته و به صورت غیرارادی تخلیه میشود. زنان دو برابر بیشتر از مردان با مشکل بی اختیاری ادرار مواجه میشوند. بارداری و زایمان، یائسگی و ساختار مجاری ادراری زنانه، بالا بودن درصد شیوع این مشکل را در بین زنان توضیح میدهد. درصد شیوع بی اختیاری ادرار نسبت مستقیم با سن دارد. هرچند بی اختیاری ادرار محدودیت سنی ندارد و در هر سنی احتمال بروز آن وجود دارد.

انواع بی اختیاری ادرار در زنان


بی اختیاری ادرار انواع گوناگونی دارد که نوع فوریتی و استرسی شایعترین آنها به شمار می آید.
• محرک بی اختیاری استرسی، فشاری است که روی شکم وارد میشود؛ برای مثال خندیدن، سرفه کردن، عطسه زدن یا انجام بعضی فعالیت های بدنی مانند ورزش یا بلند کردن اشیاء باعث بی اختیاری استرسی میشود.

• محرک بی اختیاری فوریتی، پرکاری مثانه است. منظور از بی اختیاری فوریتی این است که بیمار ناگهان حس می کند که باید مثانه را به سرعت تخلیه کند و نمی تواند خود را به موقع به سرویس بهداشتی برساند.

عاملهای خطر بیاختیاری ادرار در زنان

عامل های خطر زیر احتمال دچار شدن به بی اختیاری ادرار را افزایش میدهد:

• چنانچه غالباً یبوست داشته باشید، برای تخلیه روده ها به خودتان فشار بیاورید یا نتوانید روده ها را کاملاً یا به راحتی تخلیه کنید.

• سابقه طولانی عادت های نادرست ادرار کردن: برای مثال فقط در صورت ضرورت به دستشویی رفتن و تقلای شدید.

• افتادگی مثانه، رحم یا روده: این اعضاء پایین می آیند، داخل واژن میشوند و به مثانه فشار می آورند.

• سن بالای 65 سال

• ابتلا به عارضه ای، مانند پارکینسون، ام اس یا سکته مغزی، که توانایی مغز را برای رساندن پیام ها به مثانه مختل کرده باشد.

تشخیص بی اختیاری ادرار در بانوان

معاینه فیزیکی: تشخیص با بررسی دقیق سابقه پزشکی بیمار شروع میشود. نوع بی اختیاری با توجه به الگو و ماهیت آن تعیین میشود. معاینه بالینی شامل آزمایش کردن رفلکس ها و لمس ناحیه های دور مجاری ادراری میشود. این معاینه اطلاعات بیشتری را درباره علت بیاختیاری در اختیار پزشک قرار میدهد.

سونوگرافی : غربالگری مثانه که در مطب متخصص انجام میشود، عملی بدون درد و غیرتهاجمی برای مشاهده داخل مثانه است. متخصص در این آزمایش که شبیه سونوگرافی است، توانایی تخلیه شدن مثانه را بررسی میکند.

آزمایش خون و ادرار: نمونه های خون و ادرار از بیمار گرفته میشود و وجود شواهد عفونت، سنگ کلیه یا عدم تعادل های متابولیک در آن بررسی میشود.

سیستوسکوپی: متخصص لوله توخالی باریکی را وارد میزراه میکند و آن را به طرف مثانه هدایت میکند. منبع نور و لنزهای بسیار کوچکی در سر این لوله قرار دارد تا دیواره های میزراه و داخل مثانه به خوبی دیده شود.

ثبت دفعات و مقدار ادرار توسط بیمار: این کار ساده است و اطلاعات با ارزشی را در اختیار پزشک قرار میدهد. وسیله تشت مانندی به بیمار داده میشود که روی صندلی توالت قرار داده میشود. تاریخ، زمان و حجم ادرار چند روز در هفته ثبت میشود.

• انجام همه این آزمایش ها برای تمام بیماران لازم نیست. به محض آن که علت قطعی بی اختیاری مشخص شد، انجام آزمایش ها متوقف میشود.

استفاده از امواج رادیو فرکانسی برای درمان بی اختیاری ادرار و مشکلات جنسی زنان

ThermiVa نوع جدیدی از درمان با استفاده از انرژی است که در آن گرما درمانی با امواج رادیوفرکانسی (RF) روی موضع مورد نظر اعمال میشود تا این حرارت باعث تولید کلاژن و انقباض و سفت شدن بافت های تناسلی شود. ThermiVa درمانی غیرتهاجمی، غیرجراحی و بدون درد است که جایگزینی هوشمندانه برای جراحی های جوانسازی دستگاه تناسلی زنانه به شمار میرود. اکثر بانوان به دلیل زایمان یا تغییرات هورمونی از بی اختیاری ادرار، اختلال ارگاسم، افتادگی، شل شدن بافت واژن و یا خشکی واژن رنج میبرند. ThermiVa انتخابی هوشمندانه برای درمان این مشکلات زنانه است که انجام آن آسان است، به سرعت به نتیجه میرسد و پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست. ThermiVa نخستین درمان رادیوفرکانسی غیرجراحی است که با حرارت کنترل شده به منظور تسکین علائم مربوط به عارضه های زنانه انجام میشود. مزایای این نوع درمان رادیوفرکانسی به شرح زیر است:

• سفت شدن بافت واژن: دهانه واژن و تمام بافت های تناسلی سفت میشود. بانوان و همسرانشان بلافاصله بعد از درمان متوجه این تغییرات میشوند.

• بی اختیاری استرسی خفیف تا متوسط/ پرکاری مثانه: رادیوفرکانسی نیاز فوری به تخلیه ادرار و نشت ادرار را کاهش میدهد. چنانچه Thermiva در کنار طب فیزیکی کف لگن انجام شود، ضرورت انجام جراحیهای مثانه، مانند عمل mesh و sling در بسیاری از موارد از بین میرود.

• اختلال جنسی یا ارگاسم: درمان رادیوفرکانسی حساسیت عصبی را افزایش میدهد، انقباض های عضلانی کف لگن را قوی تر میکند و توانایی رسیدن به ارگاسم را در زمان کوتاه تر ممکن میکند.

• زیباسازی لابیا (لب های فرج): چون رادیوفرکانسی بافت های لابیا را سفت میکند، حالت افتادگی و ناخوشایند لب های فرج از بین میرود و پوست نرمتر و صافتر میشود. به این ترتیب پوشیدن لباس های تنگی مانند مایو و شلوار جین برای بانوان راحتتر میشود و ناراحتی و خجالت آنها از نازیبا بودن ناحیه تناسلی کمتر میشود.

• خشکی واژن/ واژینیت آتروفیک: رطوبت داخل و بیرون واژن بیشتر میشود و این رطوبت به نرم و ضخیم شدن پوست فرج ـ واژن کمک میکند. این تغییرات درد رابطه جنسی را کمتر میکند تا هر دو نفر از رابطه زناشویی رضایت داشته باشند.

سازو کار درمان ThermiVa

سالها است که رادیوفرکانسی با دمای کنترل شده در کمال ایمنی برای انجام درمان های زیبایی به کار برده میشود. اصول درمان ThermiVa نیز مشابه رادیوفرکانسی معمولی است، با این تفاوت که تولید کلاژن، تغییرشکل کلاژن و انقباض بافت ها نه در سطح پوست، که در داخل واژن صورت میگیرد. زمانی که حرارت کنترل شده با پروب کوچک اس شکلی داخل واژن اعمال میشود، بافت های واژن سفت و منقبض میشود، عملکرد جنسی بهبود می یابد و علائم مربوط به افتادگی و بی اختیاری ادرار برطرف میشود. برای بیرون واژن نیز از پروب اس شکل یکسانی استفاده می شود که به سرعت باعث زیباسازی لب های فرج میشود. این جوانسازی و زیباسازی اعتماد به نفس بانوان را ارتقاء میدهد و امید و شادی را به آنها برمی گرداند. درمان ThermiVa 45 ـ 30 دقیقه طول میکشد، بدون درد است و نیازی به استراحت کردن ندارد. بیماران میتوانند فعالیت های روزمره و جنسی را همان روز درمان ادامه دهند. ThermiVa درمانی ملایم و آرامش بخش است که حسی مانند یک ماساژ داخلی گرم را تولید میکند. درمان در اتاقی آرام و خصوصی روی تخت ماساژ معمولی انجام میشود.

ماندگاری نتایج ThermiVa چقدر است؟

معمولاً سه جلسه درمان در فواصل یک ماهه انجام میشود، پس از تکمیل دوره درمان توصیه میشود که رادیوفرکانسی به صورت سالانه برای حفظ نتایج تکرار شود. نتایج درمان بیشتر از یک سال ماندگاری دارد و چنانچه طب فیزیکی کف لگن نیز در کنار رادیوفرکانسی انجام شود، ماندگاری نتایج طولانی تر میشود.

مقالات مرتبط

لاپاراسکوپی واریکوسل: نحوه‌ انجام، عوارض و مراقبت‌ها

لاپاراسکوپی واریکوسل: نحوه‌ انجام، عوارض و مراقبت‌ها

واریکوسل

انواع روشهای تشخیص واریکوسل (معاینه ی فیزیکی، سونو، بررسی علائم)

زود انزالی

درمان زود انزالی با گیاهان دارویی مانند مارچوبه، زنجبیل، زعفران و …

سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه را بشناسید (درد در پهلو و کمر، تکرر و سوزش ادرار و …)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس