امواج رادیو فرکانسی برای درمان بی اختیاری ادرار ومشکلات جنسی زنان

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. امواج رادیو فرکانسی برای درمان بی اختیاری ادرار ومشکلات جنسی زنان

تاریخ 24 آبان 1402

درمان بی اختیاری ادرار ومشکلات جنسی زنان

مشکلات جنسی در زنان باعث آمیزش دردناک و نرسیدن به ارگاسم در زمان رابطه زناشویی می شود. این امر باعث نارضایتی زوجین از رابطه خواهد شد. همچنین برخی از بانوان از ناتوانی در کنترل ادرار یا بی اختیاری ادرار رنج می برند. بانوان به دلیل بارداری و زایمان بیشتر از مردان دچار بی اختیاری ادرار می شوند. یک روش مشترک برای درمان بی اختیاری ادرار و مشکلات جنسی بانوان استفاده از امواج رادیو فرکانسی است.

فواید استفاده از امواج رادیو فرکانسی برای درمان بی اختیاری ادرار و مشکلات جنسی زنان

• بعد از درمان رادیوفرکانسی نیازی به استراحت کردن یا به تاخیر انداختن رابطه جنسی نیست. بیماران بلافاصله پس از درمان میتوانند فعالیت های روزمرهشان را انجام دهند.
• رادیوفرکانسی درمانی سرپایی است که فقط 45 دقیقه طول میکشد.
• جای زخم، عوارض و دوران بهبود طولانی بعد از عمل های جراحی در رادیوفرکانسی وجود ندارد.
• رادیوفرکوئنسی نیاز به آمادگی خاصی ندارد. همچنین این عمل بدون بی حسی، تزریق یا استفاده از کرم بی حسی انجام میشود.
• این درمان را میتوان 6 هفته بعد از زایمان و بین بارداری ها انجام داد.
• نتایج درمان ماندگاری 12 ـ 9 ماهه دارد.
• رادیوفرکانسی بافت های فرج ـ واژن را سفت میکند و پوست لابیا را نرمتر و صافتر میکند.
• رادیوفرکانسی باعث تولید کلاژن جدید میشود.
• بیماران فقط حرارت مطلوب و ملایمی را حین درمان حس می کنند. رادیوفرکوئنسی درمانی بدون درد است یا با حداقل درد همراه است.
• برای انجام درمان از هندپیس هایی با انحنای ملایم اس مانند استفاده میشود.
• چون هندپیس رادیوفرکانسی یکبار مصرف است، خطر انتقال بیماری یا عفونت وجود ندارد.
• رادیوفرکانسی هزینه متعارفی دارد.

مشکلات جنسی زنان


از مجموعه مشکلات مکرر و مداوم مربوط به واکنش و میل جنسی، ارگاسم یا دردناک بودن مقاربت که رابطه جنسی همسران را مختل میکند یا روابط زوجین را متشنج میکند، با اصطلاح اختلالات جنسی یاد میشود.

دلیل مشکلات جنسی زنان

مسائل جنسی اغلب به دلیل نوسانات هورمونی در دوره‌های زندگی مانند یائسگی یا پس از زایمان پیش می‌آیند. علاوه بر این، بیماری‌های مهمی مانند سرطان، دیابت یا بیماری‌های قلبی-عروقی می‌توانند عاملی برای مشکلات جنسی باشند. عوامل مختلفی که باعث اختلال جنسی یا عدم رضایت جنسی می‌شوند، به یکدیگر وابسته هستند. از جمله علل مهم مشکلات جنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوامل جسمی: برخی از بیماری‌ها مانند سرطان، نارسایی کلیه، مولتیپل اسکلروزیس، بیماری‌های قلبی-عروقی و مشکلات مثانه می‌توانند باعث اختلالات جنسی شوند. همچنین مصرف برخی داروها مانند داروهای ضدافسردگی، داروهای فشار خون، آنتی هیستامین‌ها و داروهای شیمی درمانی نیز می‌توانند میل جنسی و توانایی رسیدن به ارگاسم را کاهش دهند.

عوامل هورمونی: کاهش سطح استروژن پس از یائسگی تغییراتی در بافت‌های تناسلی و واکنش‌های جنسی ایجاد می‌کند. این کاهش باعث کاهش جریان خون در ناحیه لگن و کاهش حس در ناحیه تناسلی می‌شود، که می‌تواند زمان تحریک شدن و رسیدن به ارگاسم را طولانی‌تر کند. همچنین، پوشش داخلی واژن نیز به دلیل تغییرات هورمونی نازک‌تر می‌شود و خاصیت ارتجاعی آن کمتر می‌شود، به ویژه اگر فرد فعالیت جنسی نداشته باشد. این تغییرات باعث می‌شود رابطه جنسی دردناک شود. همچنین، کاهش سطح هورمون‌ها می‌تواند منجر به کاهش میل جنسی شود. هورمون‌ها نیز پس از زایمان و در دوران شیردهی تغییر می‌کنند و این نوسانات هورمونی باعث خشکی واژن و تأثیرات آن بر میل جنسی می‌شوند.

علل روانی و اجتماعی: درمان نکردن افسردگی یا اضطراب، استرس طولانی مدت و مورد سوءاستفاده جنسی و تجاوز قرار گرفتن زمینه را برای بروز مشکلات جنسی یا تشدید آنها آماده میکند. نگرانیهای دوران بارداری و مسئولیت های مادری نیز اثر مشابهی دارد. جرو بحث ها و ناسازگاری درازمدت با همسر، درباره رابطه جنسی یا دیگر جنبه های زندگی زناشویی نیز واکنش و میل جنسی را کاهش میدهد. مشکلات و مسائل فرهنگی و مذهبی مربوط به تصویری که هر فرد از بدن خود دارد، نیز در بروز اختلالات جنسی بی تاثیر نیست.

عامل های خطر

عاملهای خطر زیر خطر بروز اختلالات جنسی را افزایش میدهد:
• افسردگی یا اضطراب
• بیماری قلبی و عروقی
• عارضه های عصبی مانند ضایعه نخاعی یا ام اس
• ناراحتیهای زنانه مانند آتروفی فرج ـ مهبل، عفونت یا لیکن اسکلروز
• مصرف بعضی داروها مانند داروهای ضدافسردگی یا داروهای درمان فشار خون بالا
• استرس عاطفی یا روانی، به ویژه استرس مربوط به رابطه زناشویی و جلب رضایت همسر
• مورد سوءاستفاده یا تجاوز جنسی قرار گرفتن

نشانه مشکلات جنسی بانوان

علائم بستگی به نوع مشکل جنسی دارد:

کاهش میل جنسی: شایعترین علت اختلالات جنسی در زنان کاهش میل جنسی و عدم تمایل به برقراری رابطه است.

اختلال برانگیختگی جنسی: در این حالت میل جنسی زن کم نشده است، اما بیمار تحریک نمیشود یا نمی تواند حالت برانگیختگی را حین نزدیکی حفظ کند.

اختلال ارگاسم: زن به طور مکرر یا مداوم برای رسیدن به ارگاسم بعد از برانگیختگی جنسی کافی یا تحریک مستمر دچار مشکل میشود.

اختلال جنسی دردناک: در این حالت بانوان هنگام تحریک جنسی یا تماس واژینال دچار درد میشوند.

تشخیص مشکلات جنسی زنان


پزشکان برای تشخیص مشکلات جنسی زنان از روش های زیر استفاده میکنند:

بررسی سابقه پزشکی و جنسی: شاید خجالت بکشید که درباره موضوعات خصوصی با پزشک صحبت کنید، اما در نظر داشته باشید که تمایلات جنسی نقش مهمی در سلامت عمومی دارد. هرچه درباره فعالیتها و مشکلات جنسی خود شفافتر صحبت کنید، شانس این که روش موثرتری را برای درمان مشکلتتان پیدا کنید، بیشتر میشود.

معاینه لگن: پزشک تغییرات جسمی تاثیرگذار بر لذت جنسی، برای مثال نازک شدن بافت های تناسلی، کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، وجود جای زخم یا درد را بررسی میکند.

آزمایش خون: پزشک برای بررسی ابتلا به بیماری های تاثیرگذار بر عملکرد جنسی، دستور آزمایش خون میدهد.

بی اختیاری ادرار در بانوان


منظور از بی اختیاری  این است که فرد کنترل مثانه را از دست میدهد و ادرار ناخواسته و به صورت غیرارادی تخلیه میشود. زنان دو برابر بیشتر از مردان با مشکل بی اختیاری ادرار مواجه میشوند. بارداری و زایمان، یائسگی و ساختار مجاری ادراری زنانه، بالا بودن درصد شیوع این مشکل را در بین زنان توضیح میدهد. درصد شیوع بی اختیاری ادرار نسبت مستقیم با سن دارد. هرچند بی اختیاری ادرار محدودیت سنی ندارد و در هر سنی احتمال بروز آن وجود دارد.

انواع بی اختیاری ادرار در زنان


بی اختیاری ادرار انواع مختلفی دارد که بیشترین رویکرد در این زمینه به نوع‌های فوریتی و استرسی اختصاص دارد.

• بی اختیاری استرسی به وجود می‌آید زمانی که فشاری بر روی مثانه اعمال می‌شود، به عنوان مثال، خندیدن، سرفه کردن، عطسه زدن یا انجام فعالیت‌های بدنی مانند ورزش یا بلند کردن اشیاء که باعث بی اختیاری استرسی می‌شود.

• بی اختیاری فوریتی به معنای پرکاری مثانه است. این نوع بی اختیاری به معنای احساس ناگهانی بیمار است که باید به سرعت مثانه را تخلیه کند و نمی‌تواند به موقع به سرویس بهداشتی برسد.

عاملهای خطر بیاختیاری ادرار در زنان

عامل های خطر زیر احتمال دچار شدن به بی اختیاری ادرار را افزایش میدهد:

• چنانچه غالباً یبوست داشته باشید، برای تخلیه روده ها به خودتان فشار بیاورید یا نتوانید روده ها را کاملاً یا به راحتی تخلیه کنید.

• سابقه طولانی عادت های نادرست ادرار کردن: برای مثال فقط در صورت ضرورت به دستشویی رفتن و تقلای شدید.

• افتادگی مثانه، رحم یا روده: این اعضاء پایین می آیند، داخل واژن میشوند و به مثانه فشار می آورند.

• سن بالای 65 سال

• ابتلا به عارضه ای، مانند پارکینسون، ام اس یا سکته مغزی، که توانایی مغز را برای رساندن پیام ها به مثانه مختل کرده باشد.

تشخیص بی اختیاری ادرار در بانوان

معاینه فیزیکی: تشخیص با بررسی دقیق سابقه پزشکی بیمار شروع میشود. نوع بی اختیاری با توجه به الگو و ماهیت آن تعیین میشود. معاینه بالینی شامل آزمایش کردن رفلکس ها و لمس ناحیه های دور مجاری ادراری میشود. این معاینه اطلاعات بیشتری را درباره علت بیاختیاری در اختیار پزشک قرار میدهد.

سونوگرافی : غربالگری مثانه که در مطب متخصص انجام میشود، عملی بدون درد و غیرتهاجمی برای مشاهده داخل مثانه است. متخصص در این آزمایش که شبیه سونوگرافی است، توانایی تخلیه شدن مثانه را بررسی میکند.

آزمایش خون و ادرار: نمونه های خون و ادرار از بیمار گرفته میشود و وجود شواهد عفونت، سنگ کلیه یا عدم تعادل های متابولیک در آن بررسی میشود.

سیستوسکوپی: متخصص لوله توخالی باریکی را وارد میزراه میکند و آن را به طرف مثانه هدایت میکند. منبع نور و لنزهای بسیار کوچکی در سر این لوله قرار دارد تا دیواره های میزراه و داخل مثانه به خوبی دیده شود.

ثبت دفعات و مقدار ادرار توسط بیمار: این کار ساده است و اطلاعات با ارزشی را در اختیار پزشک قرار میدهد. وسیله تشت مانندی به بیمار داده میشود که روی صندلی توالت قرار داده میشود. تاریخ، زمان و حجم ادرار چند روز در هفته ثبت میشود.

• انجام همه این آزمایش ها برای تمام بیماران لازم نیست. به محض آن که علت قطعی بی اختیاری مشخص شد، انجام آزمایش ها متوقف میشود.

استفاده از امواج رادیو فرکانسی برای درمان بی اختیاری ادرار و مشکلات جنسی زنان

ThermiVa نوع جدیدی از درمان با استفاده از انرژی است که در آن گرما درمانی با امواج رادیوفرکانسی (RF) روی موضع مورد نظر اعمال میشود تا این حرارت باعث تولید کلاژن و انقباض و سفت شدن بافت های تناسلی شود. ThermiVa درمانی غیرتهاجمی، غیرجراحی و بدون درد است که جایگزینی هوشمندانه برای جراحی های جوانسازی دستگاه تناسلی زنانه به شمار میرود. اکثر بانوان به دلیل زایمان یا تغییرات هورمونی از بی اختیاری ادرار، اختلال ارگاسم، افتادگی، شل شدن بافت واژن و یا خشکی واژن رنج میبرند. ThermiVa انتخابی هوشمندانه برای درمان این مشکلات زنانه است که انجام آن آسان است، به سرعت به نتیجه میرسد و پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست. ThermiVa نخستین درمان رادیوفرکانسی غیرجراحی است که با حرارت کنترل شده به منظور تسکین علائم مربوط به عارضه های زنانه انجام میشود. مزایای این نوع درمان رادیوفرکانسی به شرح زیر است:

• سفت شدن بافت واژن: دهانه واژن و تمام بافت های تناسلی سفت میشود. بانوان و همسرانشان بلافاصله بعد از درمان متوجه این تغییرات میشوند.

• بی اختیاری استرسی خفیف تا متوسط/ پرکاری مثانه: رادیوفرکانسی نیاز فوری به تخلیه ادرار و نشت ادرار را کاهش میدهد. چنانچه Thermiva در کنار طب فیزیکی کف لگن انجام شود، ضرورت انجام جراحیهای مثانه، مانند عمل mesh و sling در بسیاری از موارد از بین میرود.

• اختلال جنسی یا ارگاسم: درمان رادیوفرکانسی حساسیت عصبی را افزایش میدهد، انقباض های عضلانی کف لگن را قوی تر میکند و توانایی رسیدن به ارگاسم را در زمان کوتاه تر ممکن میکند.

• زیباسازی لابیا (لب های فرج): چون رادیوفرکانسی بافت های لابیا را سفت میکند، حالت افتادگی و ناخوشایند لب های فرج از بین میرود و پوست نرمتر و صافتر میشود. به این ترتیب پوشیدن لباس های تنگی مانند مایو و شلوار جین برای بانوان راحتتر میشود و ناراحتی و خجالت آنها از نازیبا بودن ناحیه تناسلی کمتر میشود.

• خشکی واژن/ واژینیت آتروفیک: رطوبت داخل و بیرون واژن بیشتر میشود و این رطوبت به نرم و ضخیم شدن پوست فرج ـ واژن کمک میکند. این تغییرات درد رابطه جنسی را کمتر میکند تا هر دو نفر از رابطه زناشویی رضایت داشته باشند.

سازو کار درمان ThermiVa

مدتهاست که از روش رادیوفرکانسی با دمای کنترل شده برای انجام درمان‌های زیبایی استفاده می‌شود. اصول درمان ThermiVa نیز به شکلی مشابه رادیوفرکانسی معمولی عمل می‌کند، با این تفاوت که تولید کلاژن، تغییر شکل کلاژن و انقباض بافت‌ها در داخل واژن صورت می‌گیرد، نه در سطح پوست. اعمال حرارت کنترل شده با استفاده از پروب کوچک به شکل اس در داخل واژن، بافت‌های واژن را سفت و منقبض می‌کند، عملکرد جنسی را بهبود می‌بخشد و علائم مربوط به افتادگی و بی‌اختیاری ادرار را برطرف می‌کند. همچنین، از پروب اس شکل مشابه برای بیرون از واژن استفاده می‌شود که به سرعت منجر به زیباسازی لبهای فرج می‌شود. این روش جوانسازی و زیباسازی اعتماد به نفس بانوان را ارتقاء می‌دهد و امید و شادی را به آنها بازمی‌گرداند. درمان ThermiVa تقریباً 30-45 دقیقه طول می‌کشد، بدون درد است و نیازی به استراحت کردن ندارد. بیماران می‌توانند فعالیت‌های روزمره و جنسی را همان روز درمان ادامه دهند. این درمان به عنوان یک روش ملایم و آرامش بخش، حسی مانند یک ماساژ داخلی گرم ایجاد می‌کند و در یک اتاق آرام و خصوصی روی تخت ماساژ معمولی انجام می‌شود.

ماندگاری نتایج ThermiVa چقدر است؟

معمولاً سه جلسه درمان در فواصل یک ماهه انجام میشود، پس از تکمیل دوره درمان توصیه میشود که رادیوفرکانسی به صورت سالانه برای حفظ نتایج تکرار شود. نتایج درمان بیشتر از یک سال ماندگاری دارد و چنانچه طب فیزیکی کف لگن نیز در کنار رادیوفرکانسی انجام شود، ماندگاری نتایج طولانی تر میشود.

مقالات مرتبط

ورم بیضه:علت و درمان

عفونت کلیه: علائم، علل، درمان

تمرینات ورزش کگل: درمان بی‌اختیاری ادرار و بهبود روابط جنسی

جراحی بسته تراش پروستات (TURP) کاربردها و نحوه انجام عمل

جراحی بسته تراش پروستات (TURP) : کاربردها و نحوه انجام عمل

فهرست
تماس با ما