جراحی پلیکاسیون آلت تناسلی مردان (رفع انحنای آلت)

پیلیکاسیون آلت تناسلی امروزه به یکی از روش‌های جراحی ترجیحی برای بیماری پیرونی (PD) تبدیل شده است، زیرا می‌توان آن را به صورت موثر، ایمن، با نرخ موفقیت بالا، احتمال مرگ و میر پایین و عوارض جانبی ناچیز انجام داد. تکنیک‌های مختلفی برای صاف کردن آلت تناسلی در مردان مبتلا به PD وجود دارد. جراحی برای مردانی توصیه می‌شود که مبتلا به تغییر شکل آلت تناسلی شدید هستند که منجر به از کار افتادگی آلت تناسلی شده است به طوری که برای این افراد داشتن رابطه جنسی دشوار است. پزشک معمولا توصیه می‌کند بیمار تا زمانی که ایجاد پلاک و انحنای آلت تناسلی رو به وخامت است، عمل جراحی را متوقف کند تا زمانی که حداقل به مدت 9 تا 12 ماه را بدون درد سپری کند.

جراحی پیرونی باید تنها به عنوان آخرین راه کار قطعی، پس از اعمال یک دوره بسیار طولانی از درمان محافظه کارانه به شیوه‌ای متهاجم، مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که تصمیم به اقدام به درمان بیماری به روش عمل جراحی توسط اورولوژیست گرفته شد، متخصصین ما در کلینیک دکتر سلمان اسلامی برای انتخاب بهترین روش اصلاح انحنای آلت تناسلی بر اساس معاینه فیزیکی بیمار (طبیعت و مقدار ناهنجاری) در حین حداکثر سفتی نعوظ، بیس لاین عملکرد نعوظ و ابعاد آلت تناسلی، به شما توصیه‌های مورد نیاز را ارائه می‌دهند. برای رسیدن به بهترین نتیجه، انتخاب روش درست جراحی برای بیمار بسیار مهم است.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با ما تماس بگیرید.

چه افرادی برای انجام جراحی پیرونی صلاحیت دارند


جراحی پیرونی به بیمارانی توصیه می‌شود که ویژگی‌های آنها با چهار معیار زیر مطابقت داشته باشد:

 • شدت. این عامل یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در هنگام ارائه راه‌کار جراحی پیرونی به بیمار در نظر گرفته می‌شود. تنها هنگامی که بیماری پیرونی به طور جدی عملکرد جنسی را محدود می‌کند یا موجب درد شدید و مزمن می‌شود، یا اختلال نعوظ شدید و دائم می‌شود(ED)، مورد بیمار ارزش پذیرش ریسک جراحی پیرونی و پرداخت هزینه آن را دارد. در حالی که مردان پس از این عمل جراحی آلت تناسلی اظهار بهبود فوری می‌کنند، این بهبودی اغلب موقت است. بهبود طولانی مدت بیمار خیلی شایع نیست.
 • زمان و فرصت. دست کم باید 12 تا 18 ماه از شروع بیماری پیرونی سپری شده باشد تا درمان بیماری امکان‌پذیر باشد و اصلاح مد نظر به وقوع بپیوندد. انجام عمل جراحی خیلی زودهنگام بیماری پیرونی پس از شروع بیماری، بدن برای اصلاح PD اسکار مناسب باشد که در حدود نیمی از این زمان اتفاق می‌افتد.
 • موثر واقع نشدن سایر روش‌های درمانی. در طول این 12 تا 18 ماه انتظار برای سپری شدن دوره ناپایدار بیماری، مرد می‌تواند از گزینه‌های مختلف دارویی و درمان طبیعی بیماری پیرونی برای کمک به درمان استفاده کند.
 • وارد شدن بیماری به مرحله ثبات و پایدار. عمل جراحی برای بیمارانی بهتر نتیجه می‌دهد که شرایط بیماری آنها برای مدتی بهبود نیافته یا بدتر نشده است.

اقدامات قبل از عمل


قبل از جراحی، پزشک ممکن است جریان خون آلت تناسلی را با تزریق یک دارو که ممکن است آن را سفت و سخت کند، بررسی می‌کند و همچنین ممکن است داخل آلت تناسلی را با استفاده از سونوگرافی ببیند. این آزمایش‌ها به نشان دادن آنچه که درون آلت تناسلی فرد بیمار می‌گذرد (مانند اینکه آیا ED وجود دارد یا خیر)،کمک می‌کند بنابراین پزشک می‌تواند تصمیم بگیرد که کدام نوع جراحی برای بیمار مناسب است.

جراحی‌های رفع انحنای الت تناسلی


معمولا عمل جراحی پیرونی به صورت سرپایی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و می‌تواند تا دو ساعت و نیم طول بکشد. زمانی که تکنیک‌های پیوند ویژه استفاده می‌‌شود، ممکن است یک پزشک دوم (‌یک جراح پلاستیک) مورد نیاز باشد. جراحی برای بیماری پیرونی یک رویداد مهم برای بخش بسیار حساس بدن با ذخیره بزرگی از عصب است. گزینه‌های جراحی پیرونی عبارتند از:

جراحی نسبیت پیلیکاسیون

این روش درمانی که یکی از روش‌های گوناگون کاهنده تغییرات نامطلوب این بیماری است دربرگیرنده به هم فشردن یا چین دادن بافت اطراف آلت تناسلی مقابل پلاک، جهت ایجاد نیروی خمشی لازم برای صاف کردن انحنای آلت تناسلی است. افرادی که طول آلت تناسلی آن‌ها بلند است و انحنای این آلت ساده و بدون تغییر شکل (مانند ایجاد اثرات گلوگاه، هینج یا لولا و شیشه ساعت در آلت تناسلی) مناسب‌ترین کاندیداهای انجام این روش درمانی هستند. این روش طول آلت تناسلی را کاهش می‌دهد، اما به احتمال زیاد این کوتاه شدن همانند روش‌های دیگر مانند پیوند بافت منجر به اختلال عملکرد نعوظ نمی‌شود؛ به همین دلیل است که این روش بالاترین نرخ رضایت بیماران را به خود اختصاص می‌دهد. این روش برای انحنای متوسط بدون کاهش قطر آلت تناسلی و برای اصلاح انحنای مادرزادی استفاده می‌شود.

پیوند بافت

این تکنیک محبوب‌ترین روش حذف (برداشتن) پلاک پیرونی است. اخیرا، روش‌های پیوند برای منبسط کردن اسکار (با ایجاد شکاف) مورد استفاده قرار گرفته‌اند. نتایج ایجاد شکاف هنوز به مدت بسیار طولانی مورد مطالعه قرار نگرفته است، اگرچه از دست دادن احساس آلت تناسلی به مدت مدید در آلت تناسلی در حدود 10 درصد از مردان گزارش شده است. روش پیوند بهتر برای انحنای شدید و کاهش قطر آلت تناسلی مناسب است.

پروتز ایمپلنت

سیلندرهای کوچک زیست سازگار (جامد یا بادکنکی) از طریق عمل جراحی درون آلت تناسلی جاسازی می‌شوند تا آن را ثابت نگه دارند. معرفی داروهای نعوظ (ویاگرا، سیالیس)، باعث شده است که ایمپلنت‌ها محبوبیت نسبی سابق خود را نداشته باشند و کمتر مورد استفاده قرار گیرند، هرچند ایمپلنت هنوز در مواردی که داروها اثر نمی‌کنند، به عنوان یک گزینه در نظر گرفته می‌شود.

مراقبت بعد از عمل جراحی


 • استراحت تا حد امکان در 24 ساعت اول پس از جراحی به کاهش تورم و درد کمک می‌کند. کمی تورم و احساس ناراحتی پس از عمل جراحی مورد انتظار است. در طول 24 ساعت اول، استفاده از یک بسته سرد در کشاله ران به مدت 20 دقیقه، سپس استراحت 20 دقیقه‌ای به کاهش تورم کمک می‌کند. بعید نیست که مواردی از کبودی و سوزش همراه با ادرار را تجربه کنید. بیمار همچنین ممکن است مقداری خون در ادرار خود مشاهده کند. در ادامه چند توصیه برای مراقبت بعد از جراحی ارائه شده است:
 • مراقبت از محل بریدگی: پانسمان بیمار ممکن است شامل نوار گاز استریل نفتی باشد که ممکن است بر روی برش قرار داده شود و گاز به آرامی در اطراف شفت آلت تناسلی پیچیده شود. یک پانسمان کوبان نیز می‌تواند به آرامی، نه محکم، در اطراف آلت تناسلی از نزدیک سر آلت تناسلی تا انتهای آن پیچیده شود.
 • رژیم غذایی: اگرچه هیچ محدودیتی وجود ندارد، توصیه می‌شود که بیمار با مایعات شفاف یا یک غذای سبک شروع کند و رژیم غذایی خود را تحمل کند. برای 24 ساعت اول از غذاهای تند و چرب اجتناب کنید. نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای هیدراته نگه داشتن بیمار مفید است.
 • داروها: بیمار ممکن است مصرف داروهای معمول خود، به جز آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین) یا هپارین، را از سر بگیرد. پزشک زمان مناسبی را که بیمار می‌تواند مصرف داروهای خود را از سر بگیرد، به او می‌گوید. پزشک یک داروی ضد درد تجویز می‌کند. بیمار نباید در هنگام مصرف این داروها رانندگی کند. داروهای ضد درد همیشه باید با غذا مصرف شوند تا احتمال تهوع کاهش یابد. این داروها همچنین می‌توانند یبوست ایجاد کنند، برای جلوگیری از یبوست، بیمار ممکن است بخواهد متاموسیل، شیر منیزی یا روان کننده مدفوع استفاده کند. بیمار می‌تواند این داروها را بدون نسخه از داروخانه خریداری کند.
 • حمام کردن: محل جراحی را 2 روز پس از عمل خشک نگه دارید و پس از 48 ساعت می‌توانید دوش بگیرید. استفاده از وان برای حمام کردن، شنا کردن در استخر یا حمام‌های آبگرم کوچک برای حداقل 6 هفته ممنوع است. استفاده از یک پماد آنتی بیوتیکی مانند باسیتراسین یا نئوسپورین بر روی برش دو بار در روز به مدت بیش از 5 روز از چسبیدن لباس زیر به برش جلوگیری می‌کند.
 • فعالیت: بیمار می‌تواند فعالیت عادی و سبک خود را پس از 48 ساعت یا هنگامی که احساس می‌کند بهتر است، از سر گیرد. فعالیت‌هایی که موجب احساس ناراحتیتان می‌شوند را انجام ندهید. برای 7 روز از ورزش شدید و یا بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید. پس از آن، بیمار می‌تواند تمام فعالیت‌های عادی خود را انجام دهد. به بدن خود توجه کنید. اگر یک فعالیت باعث ناراحتیتان می‌شود، آن را آهسته‌تر انجام دهید یا آن را متوقف و استراحت کنید. از هرگونه فعالیت جنسی به مدت 6 هفته اجتناب کنید.

خطرات


هرچند عوارض بعد از این روش درمان نادر است. کمی خونریزی و کبودی در اطراف برش طبیعی است. عوارض جانبی جراحی در نتیجه از دست رفتن سفتی (سختی) یا ناتوانی در حفظ نعوظ (ناتوانی جنسی)، به علت تغییر جراحی دائمی جریان خون در آلت تناسلی، درد بیشتر از قبل عمل جراحی، و همچنین از دست دادن دائمی احساسی که باعث لذت جنسی در گذشته می‌شد، امکان‌پذیر است.

چه وقت برای مراجعه به پزشک مناسب است


بیمار در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کند:

 • داشتن دردی که با دارو درد کنترل نمی‌شود.
 • ناتوانی در ادرار کردن بیش از 8 ساعت.
 • تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت (3/38 درجه سانتی‌گراد) و لرز و تشنج.
 • واکنش‌های آلرژیک مانند کهیر یا بثورات جلدی به داروهایی که مصرف می‌کند.
 • هنگامی که در مورد میزان تورم نگران است، یا اگر محل جراحت بیمار قرمز، دردناک، یا دارای کهیر است.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است