درمان نشدن سوزاک در مردان سبب ناباروری می‌شود

دکتر سلمان اسلامی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: سوزاک یک عفونت مقاربتی ناشی از باکتری‌ است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شودT این بیماری می‌تواند زن و مرد را آلوده کند.

عضو انجمن اورولوژی ایران و اروپا با اشاره به اینکه اگر افراد متوجه علائم و نشانه‌های ناراحت کننده‌ای مانند احساس سوزش در هنگام ادرار یا خارج شدن مایع چرک مانند از آلت تناسلی شدند، باید به پزشک مراجعه کنند، عنوان کرد: هنگامی که شریک جنسی فردی مبتلا به سوزاک باشد، وی نیز باید به پزشک مراجعه کند.

اسلامی خاطرنشان کرد: ممکن است شریک جنسی فرد مبتلا علائم بالینی نداشته باشد، اما اگر درمان نشود، همسر وی که قبلا درمان شده را دوباره به این بیماری مبتلا کند.

این متخصص کلیه و مجاری ادراری گفت: ادرار دردناک از نشانه‌های ابتلا به سوزاک است که در زنان و مردان بروز می‌کند. درد یا تورم در یکی از بیضه‌ها و درد شکم یا لگن در زنان نیز از دیگر نشانه‌های ابتلا به این بیماری است.

وی یادآور شد: شرکای جنسی متعدد و داشتن سایر عفونت‌های منتقله از راه جنسی از عواملی است که خطر ابتلا به عفونت سوزاک را افزایش می‌دهند.

عضو انجمن اورولوژی ایران و اروپا گفت: عدم درمان سوزاک می‌تواند منجر به ناباروری شده و باکتری‌ای که باعث سوزاک می‌شود، می‌تواند از طریق جریان خون گسترش پیدا کند و سایر قسمت‌های بدن از جمله مفاصل را آلوده کند. تب، کهیر، زخم‌های پوستی، درد مفاصل، تورم و سفتی از جمله نتایج احتمالی سوزاک است.

اسلامی خاطرنشان کرد: کودکانی که در طول تولد، سوزاک مادرانشان به آنها سرایت کرده، ممکن است عوارضی همچون کوری، زخم‌هایی روی پوست، سر و عفونت در آنها گسترش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری سلامت

فهرست
تماس با ما