دکترسلمان اسلامی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)،  با اشاره به اینکه ناباروری مشکل شایعی در میان زوج‌ها است، گفت: از هر ۱۰۰ مرد یک نفر قادر به تولید اسپرم نیست که برای بررسی دقیق و تشخیص علت ناباروری و درمان به هنگام، لازم است به متخصص اورولوژی مراجعه شود.

وی با بیان اینکه در هر ۵ زوج یک مرد مبتلا به مشکل ناباروری است، اضافه کرد: ارزیابی‌ها حاکی از آن است که از هر ۲۰ مرد، یک نفر به ‌دلیل تولید کم اسپرم در انزال دارای نوعی مشکل نازایی است.

این جراح کلیه و مجاری ادراری با تاکید بر اینکه تشخیص مشکل باروری مردان با روش‌های متفاوتی امکان‌پذیر است، گفت: در آزمایش اسپرم و منی، در یک اتاق خصوصی از بیمار نمونه‌برداری می‌شود. بعد از نمونه‌گیری، تعداد اسپرم، شکل، جنبش و سایر متغییرها ارزیابی شده و درمان های لازم انجام می شود.

اسلامی گفت: هرچه تعداد اسپرم بیشتر باشد، شانس باروری در مرد بالاتر است. البته ناگفته نماند که استثنائاتی نیز وجود دارند. به‌عنوان مثال گاهی برخی از مردان با تعداد اسپرم کم و غیرطبیعی دارای قدرت باروری هستند.

وی یادآور شد: تقریبا ۱۵درصد از مردان نابارور دارای میزان اسپرم طبیعی هستند و نکته جالب این است که عدم وجود اسپرم در منی که بیماری به‌نام آزواسپرمی است، می‌تواند به دلایل مختلفی مانند انسداد لوله حامل اسپرم صورت گیرد.

اسلامی افزود: با انجام معاینه فیزیکی، ارزیابی هورمون، نمونه‌برداری بافتی و در صورت لزوم آزمایش ژنتیک می‌توان موانع ناباروری و مشکلات مرتبط را شناسایی کرد.

این جراح کلیه و مجاری ادراری با تاکید بر اینکه مشکلات ناباروری مردان قابل تشخیص و درمان است گفت: مشکلات تولید اسپرم، انسداد لوله انتقال اسپرم، مشکلات جنسی و هورمونی از علل ناباروری در مردان است.