کاهش میل جنسی مردان: علل و درمان

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. کاهش میل جنسی مردان: علل و درمان

تاریخ 24 آبان 1402

کاهش میل جنسی به معنی کاهش علاقه به فعالیت جنسی است. از دست دادن علاقه به روابط جنسی گاه به گاه امری طبیعی است و سطح میل جنسی در طول زندگی ممکن است متغیر باشد. همچنین، تطابق میل جنسی شما با میل شریکتان نیز ممکن است در برخی موارد وجود نداشته باشد. با این حال، کاهش میل جنسی ممکن است در بلندمدت برای برخی افراد منجر به نگرانی شود. گاهی اوقات، کاهش میل جنسی ممکن است نشانه‌ای از مشکلات پنهان در سلامتی باشد، که برخی از مردان ممکن است با این مشکل روبرو شوند.

کاهش میل جنسی در مردان نسبت به زنان کمتر شایع است. اما کاهش میل جنسی در مردان برای آنها آزاردهنده تر از همین پدیده در زنان است. احساسات مردان درباره خودشان و مردیشان ارتباط نزدیکی با فعایت جنسی دارد. چند روش، از جمله بعضی روش‌های دارو درمانی‌ها و بعضی درمان‌های غیردارویی برای درمان کاهش میل جنسی وجود دارد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی اورولوژی دکتر اسلامی با ارائه‌ی مشاوره‌ی تخصصی در زمینه‌ی علل کاهش میل جنسی در مردان و راه‌های درمان آن، به شما کمک می‌کنند تا مناسب‌ترین درمان را انتخاب کنید. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو نوبت درمان می‌توانید با ما تماس بگیرید.

علل


علل کاهش میل جنسی مردان

کاهش تستوسترون

تستوسترون یک هورومون مهم مردانه است. تستوسترون در مردان عمدتا در بیضه‌ها تولید می‌شود. تستوسترون مسئول ساخت عضلات و توده‌های استخوان و تحریک تولید اسپرم است. همچنین سطح تستوسترون عاملی موثر در ایجاد انگیزه جنسی نیز هست. زمانی که سطح تستوسترن شما کمتر از 300 تا 350 نانو گرم در دسیلیتر (ng/dL) باشد، شما دارای تستوسترون پایین هستید. زمانی که سطح تستوسترن شما کاهش پیدا میکند، میل جنسی شما نیز کم میشود.

داروها

ممکن است مصرف داروهایی خاص سطح تستوسترون را کاهش دهد که این به نوبه خود منجر به کاهش میل جنسی می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است مهارکننده‌های ACE و مسدود کننده‌های گیرنده‌های بتا مانع از انزال ونعوظ شوند.

سندروم پاهای بی‌قرار(RLS)

سندرم پاهای بی‌قرار(RLS)، میل شدید به حرکت دادن غیرقابل کنترل پاهاست. یک تحقیق نشان داد که در مردان مبتلا به RLS، خطر بروز اختلال در نعوظ نسبت به مردان بدون RLS بیشتر است. اختلال در نعوظ (ED) زمانی پدید می‌آید که فرد نتواند نعوظ داشته باشد یا آن را حفظ کند.

افسردگی

افسردگی تمام جوانب زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است با کاهش یا از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی که قبلاً برایشان لذت‌بخش بوده، از جمله فعالیت‌های جنسی، روبرو شوند. همچنین، یکی از علل کاهش میل جنسی می‌تواند عوارض جانبی برخی از داروهای ضدافسردگی، به ویژه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRI)، باشد.

بیماری مزمن

زمانی که در اثر یک بیماری جسمی مزمن، مثل یک درد مزمن، احساس ناخوشی می‌کنید، ممکن است ارتباط جنسی از فهرست اولویت‌هایتان حذف شود. بیماری‌های خاصی مثل سرطان‌ ممکن است تولید اسپرم را در شما کاهش دهند زیرا بدن شما فقط می‌خواهد روز را به پایان برساند.

مشکلات خواب

یک مطالعه نشان داد که مردان مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA) سطح تستوسترون پایین تری دارند. این پدیده به نوبه خود منجر به کم شدن فعالیت جنسی و کاهش میل جنسی می‌شود. در مطالعه مذکور محققین پی بردند که تقریبا نیمی از مردانی که از آپنه شدید خواب رنج می‌بردند، در طول شب سطح تستوسترون خیلی پائینی داشتند.

سالمندی

سطح تستوسترون، که با کاهش میل جنسی ارتباط مستقیم دارد، زمانی که مردان در سن هیجده و نوزده سالگی هستند در بالاترین حد خود قرار دارد. مردان در سنین حدود 60 تا 65 سالگی متوجه تفاوت در کاهش میل جنسی خود نسبت به قبل میشوند.

استرس

اگرموقعیت‌های دارای فشار روانی بالا باعث آشفتگی شما شود، ممکن است میل جنسی کاهش یابد. این کاهش به این دلیل است که استرس ممکن است سطوح هورمونی را دچار اختلال کند. در زمان استرس ممکن است شریان‌های شما تنگ شود. این تنگ‌شدگی جریان خون را محدود نموده و به صورت بالقوه باعث ایجاد اختلال در نعوظ می‌شود.

علائم


علائم کاهش میل جنسی مردان

فردی که فاقد میل جنسی است، تمایلی به شروع ارتباط جنسی ندارد. اگر رابطه جنسی آغاز شود، ممکن است کاهش میل جنسی به صورت عدم توانایی در رسیدن به نعوظ نیز خود را نشان دهد. اگر بیمار در مرحله اول اختلال نعوظ، هیچ گونه علائم جنسی قبلی و نعوظ کافی شبانه نداشته باشد، احتمالا علت آن یک مشکل روانی است و مشکل نعوظ نیست. همچنین باید مشخص شود آیا کاهش میل جنسی، مشکلی جدید است یا اینکه فرد همیشه در مورد روابط جنسی چنین احساسی داشته است.

تشخیص


اگر علائم تستوسترون پایین، از جمله کاهش میل جنسی، را دارید، پزشک برای تایید تشخیص ممکن است با یک آزمایش خون ساده سطح تستوسترن شما را بسنجد. پزشکان توصیه میکنند آزمایش به هنگام صبح که تستوسترن در بالاترین سطح است، انجام شود.

درمان


درمان کاهش میل جنسی مردان

درمان جایگزین تستوسترون به اشکال مختلفی صورت می‌گیرد. رایج‌ترین درمان کاهش میل جنسی، ژلی است که به صورت موضعی روی پوستتان استفاده می‌کنید.
روش‌های دیگر عبارت است از:

  • پچ‌های پوستی
  •  تزریق هفته‌ای یکبار یا دوهفته یکبار
  •  قرصهایی که زیر پوست ایمپلنت می‌شوند.
  •  و چسبهای قرص مانندی که در لثه‌های بالایی کارگذاشته می‌شود.

تزریق‌ها و قرص‌ها سطح تستوسترون را در مدت چند روز افزایش می‌دهند. ژل معمولا در عرض یک تا دو هفته باعث افزایش سطح تستوسترون می‌شود. مکمل‌ها و داروهای گیاهی که بدون نسخه به فروش می‌رسند و باعث افزایش سطح تستوسترن می‌شوند نیز موجود است اما متخصصین پزشکی میگویند بهترین کار اجتناب از این مکملها و سپردن درمان تستوسترن پایین به پزشک است.

توصیه‌های دیگری در مورد بازگردانی میل جنسی


فعالیت جسمی داشته باشید

تحرک، چه به صورت مجازی و چه به صورت واقعی مهم است. تحرک باعث می‌شود افراد بی تحرک نشوند. یک ورزش را انتخاب کنید، با یک همراه یا بدون همراه، پیاده‌روی کنید. تحرک باعث ایجاد اعتماد به نفس جسمی و جنسی نیز خواهد شد.

 توقعات واقع‌بینانه داشته باشید

به خاطر سپردن این نکته که قرار نیست هر تماس جنسی بی نقص باشد، ممکن است فشار ناشی از اضطراب ایجاد شده حین عمل را از شما بردارد. اگر لحظاتی که کارها خوب پیش نمی‌رود بخندید، این احتمال وجود دارد که شریکتان دفعه بعد هم مایل به آزمودن باشد چون این کار باعث می‌شود بار فشار و گناه از او هم برداشته شود.

 از تخیلتان استفاده کنید

در حال حاضر کشف فانتزی‌هایتان ازسوی درمانگران ازدواج چیز خوبی به شمار می‌آید. پس از صحبت درمورد فانتزی‌هایتان، از شریکتان نیز راجع به فانتزی‌هایش سئوال کنید. اگر او گفت که هیچ فانتزی ندارد بحث را در این نقطه متوقف نکنید. در عوض از او بخواهید فقط یک مورد را نام ببرد که اگر مرد انجام دهد برای او لذت‌بخش خواهد بود.

 انتظار ایجاد کنید

ایده برقراری رابطه جنسی کاملا خودانگیخته – بدون برنامه ریزی، بدون فکر و کاملا آنی – عالی به نظر می‌رسد. از چیزهای جزئی لذت ببرید- به شریکتان هدیه‌ای کوچک بدهید، موسیقی دلخواهتان از روزهای دانشکده را بگذارید، تلفن‌ها را خاموش کنید- و یک پرستار کودک را استخدام کنید که به اندازه تماشای یک فیلم بلند بچه‌ها را بیرون ببرد تا مزاحمتی در کار نباشد.

روی کل بدن تمرکز کنید

به نظر می‌رسد که در روابط جنسی مردان، تمرکز بیشتری بر روی اندام‌های تناسلی وجود دارد که ممکن است نامناسب باشد. اما تمرکز بر روی نواحی دیگر بدن که می‌توانند منبع احساسات جنسی باشند، می‌تواند فرآیند را بهبود بخشیده و لذت جدیدی ایجاد کند. در واقع، در روابط جنسی، فاصله نزدیک‌ترین بین دو نقطه، یعنی از تحریک تا ارگاسم، الزاماً مسیر مستقیمی به سمت اندام‌های تناسلی نیست. بنابراین، می‌توانید تمام بدن خود و شریک خود را در رابطه جنسی دخیل کنید و به لذت بردن از لحظات مشترک بپردازید. در واقع، به جای تمرکز بر هدف، بهتر است تمرکز خود را بر روی لذت و لمس و نوازش قرار دهید و از زمان خود در این فرآیند لذت ببرید.

راجع به آنچه میخواهید حرف بزنید

حرف زدن در بهترین اوقات سخت است اما اگر از انجام عمل جنسی اجتناب کرده‌ و دچار تنش زیاد شده باشید، صحبت کردن سخت‌تر هم می‌شود. بنابراین اگر نمی‌توانید صحبت کنید، یک کتاب‌ در زمینه رابطه جنسی عالی با خود داشته باشید و به فصلی از آن اشاره کنید. به راحتی تمام آن را با هم بخوانید. به عکس‌ها نگاه کنید، بخندید و به شریک‌تان اجازه دهیدبفهمد شما مایل به بهتر شدن اوضاع هستید.

 به متخصص مراجعه کنید

زمانی که به کاهش میل جنسی دچار می‌شوید ممکن است متخصصین زناشویی بتوانند کمک کنند، بنابراین بهتر است درخواست کمک کرده و با یک متخصص تماس بگیرید. برای رفع هر وضعیت پزشکی که ممکن است در این امر دخیل باشد آن را با پزشکتان مورد بررسی قرار دهید. اگر داروهایی مثل داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنید که ممکن است باعث کاهش میل جنسی شوند، روش‌های دیگر برای حل مشکل را با پزشک مورد بحث و بررسی قرار دهید.

مقالات مرتبط
سفت یا راست نشدن آلت مردان (اختلال نعوظ)

سفت یا راست نشدن آلت مردان (اختلال نعوظ) | علت ها و درمان

ورم،التهاب،تورم وعفونت پروستات(پروستاتیت):علائم و درمان

جراحی اسپرماتوسل نحوه عمل جراحی برای برداشتن کیست بیضه

جراحی اسپرماتوسل: نحوه عمل جراحی برای برداشتن کیست بیضه

الیگو اسپرمی چیست

الیگو اسپرمی چیست: علت و درمان کم بودن تعداد اسپرم در مایع منی

فهرست
تماس با ما