درد کمر بعد از انزال، علت،درمان و پیشگیری

کمردرد به دلایل مختلف از جمله آسیب‌دیدگی و ضربه، بالا رفتن سن و بیماری ممکن است در افراد به وجود آید. اما آنچه کمتر در مورد آن بحث شده است ارتباط کمردرد و عمل جنسی زیاد یا خود ارضایی است. تأثیر این مسئله در مردان بیشتر از زنان بوده و در نتیجه بیشتر مبتلا به درد پایین کمر می‌شوند. به طور تخمینی بیش از 84 درصد مردان به دلیل کمردرد، برخی فعالیت‌های جنسی خود را محدود می‌کنند. آیا از خودتان پرسیده‌اید دلیل کمردرد چیست؟ آیا تاکنون به آسیب‌دیدگی‌های ورزشی گرفتار شده‌اید؟ آیا هنگامی که در مرحله رشد بوده‌اید ژست بدنی مناسبی نگرفته‌اید؟ آیا تاکنون دیسک حبابی را تجربه کرده‌اید؟ چنانچه پاسخ شما به حداقل یکی از سؤالات فوق مثبت باشد، کمردرد شما به خستگی جنسی و خود ارضایی مرتبط نمی‌شود.

دلایل مختلفی برای بروز کمردرد بعد از انزال وجود دارد. درد یا گرفتگی عضلات در قسمت پایین کمر، حفره لگنی و یا آخرین استخوان کمر می‌تواند با کم‌خوابی، نعوظ ناپایدار و انزال زودرس همراه شود. چنانچه کمردرد با فعالیت‌های جنسی شما تداخل پیدا کند می‌تواند باعث ایجاد اثرات مهمی در زندگی شما شود. ممکن است شما به دلیل بروز درد شدیدتر در کمر از انجام فعالیت‌های جنسی خودداری کنید و چنانچه شریک جنسی شما، تصور کند به فعالیت‌های جنسی بی‌علاقه هستید و از دلیل خودداری شما آگاه نشود، رابطه شما می‌تواند به مراحل ناخوشایندی برسد. به همین دلیل افرادی که از درد کمر مزمن رنج می‌برند باید این مشکل را با شریک جنسی خود و همچنین یک پزشک حاذق که بتواند به آن‌ها کمک کند مطرح نمایند. برای دریافت مشاوره تخصصی در خصوص علت و درمان درد کمر بعد از انزال و یا رزرو نوبت در کلینیک اورولوژی دکتر اسلامی می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

دلایل بروز درد


بدن شما در هنگام عمل جنسی و یا بعد از آن مقداری هورمون، انتقال‌دهنده‌های عصبی و استروئید تولید می‌کند. از اکسیتوکسین در محور هیپوفیز- آدرنال -بیضه تا DHEA در هورمون‌های اندروژن، بدن به تولید و آزاد کردن هورمون‌ها و استروئید به‌منظور نگهداری حالت نعوظ، قوی کردن قدرت جنسی و شل کردن ماهیچه‌ها می‌پردازد. پس از فعالیت جنسی، ماهیچه‌های بدن شما حالت کشیدگی و پاره شدگی پیدا می‌کند. جهت جبران این آسیب، بدن پروستاگلاندین E2 که نوعی هورمون ضدالتهاب است و باعث شل شدن و آرامش یافتن ماهیچه‌ها می‌شود تولید می‌کند. هر بار که فرد در فعالیت‌های جنسی شرکت می‌کند بدن مواد شیمیایی مربوطه را آزاد می‌کند. هنگامی که شما سطح بالایی از پروستاگلاندین E2 را تجربه و مقدار کمی مواد مرتبط با مغز و اعصاب را دریافت می‌کنید، بدن نتیجه برعکسی با عنوان التهاب را تجربه خواهد کرد. مشابه زمانی که به یک گیاه مقدار زیادی آب بدهید، چنانچه بدن مقدار زیادی پروستاگلاندین E2 دریافت کند در معرض آسیب قرار می‌گیرد. افزایش بیش از حد این ماده در بدن باعث آسیب سلولی در سلول‌های مغزی و عصب‌های پاراسمپاتیک می‌شود. در ضمن پایین بودن مقدار دوپامین، استیل کولین، سروتونین و گابا به همراه پایین بودن سطح DHT باعث اختلال در فعالیت‌های جنسی مانند کاهش میل جنسی، ضعف توانایی نعوظ، کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و کمردرد می‌شود.

سایر دلایل

کمردردهای خفیف و ناراحتی‌های شکمی مبهم که پس از انزال رخ می‌دهد می‌تواند بر اثر وجود مشکلات و اختلالاتی در پروستات یا مایع منی باشد. به طور معمول حدود ده درصد از مردان در طول زندگی خود به مشکل پروستات مزمن (سندروم درد مزمن در لگن یا CPPS) مبتلا می‌شوند. افرادی که به تازگی عمل جراحی کمر انجام داده‌اند و در دوره بهبودی هستند نیز کمردرد داشته و نباید فعالیت‌های جنسی انجام دهند. همچنین ممکن است شما دارای دیسک کمر یا آرتروز ستون مهره‌ها باشید.

تشخیص و درمان


چنانچه از درد کمر پس از انزال رنج می‌برید لازم است برای مدتی از فعالیت‌های جنسی دوری گزینید. بدن شما نیاز به زمانی برای بازیابی سطح DHL و از بین بردن پروستاگلاندین E2 دارد. همچنین لازم است کبد بهبودی یافته تا بتواند قابلیت از بین بردن مواد زائد بدن و استفاده از مواد مغذی در بدن برای تولید هورمون‌های لازم را در خود تقویت کند. همچنین لازم است برخی آزمایش‌ها مانند معاینه رکتوم، آزمایش‌های خون و ادرار بر روی بیمار انجام گیرد. ممکن است برخی بررسی‌ها مانند سونوگرافی و آزمایش نطفه نیز برای بیمار لازم باشد. درمان پروستات مزمن توسط مسدودکننده‌های آلفا و مقدار کمی کوتریموکسازول یا داروهای گروه کینولون در مدت بیش از 8 تا 10 هفته و با توجه و مراقبت به علائم بیماری درمان می‌گردد. همچنین درمان به وسیله تمرینات بدنی می‌تواند با بهبود قابلیت انعطاف و پایداری ستون مهره‌ها به بهبود کمد درد مزمن در افراد کمک شایانی بنماید. فیزیوتراپیست (کسی که با نحوه عملکرد ستون مهره‌ها مهارت دارد) به بیماران آموزش می‌دهد چگونه تمرینات کششی و تقویتی مؤثر که باعث افزایش توانایی حرکت مهره‌ها و بالابردن پایداری مهره‌ها در محل خود می‌شود را انجام دهند.

مراقبت‌های درون خانه و پیش‌گیری‌های لازم


جهت درمان کمردرد روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها انتخاب کرده و پی گیری نمایید. کمردرد معمولاً یک‌شبه درمان نمی‌گردد و معالجه کامل آن نیاز به گذشت زمان و صبر بیمار دارد. در ادامه برخی از درمان‌های خانگی جهت کاهش کمردرد و جلوگیری از بروز دردهای قسمت پایین کمر آورده شده است.

استراحت و ریلکس کردن

چنانچه در حین عمل جنسی با کمردرد مواجه شدید، جهت بهبودی کافی است به‌اندازه کافی استراحت کنید. اکثر کسانی که به کمردرد مبتلا شده‌اند با استراحت و آرام کردن عضلات توانسته‌اند بعد از چند هفته به بهبودی برسند. استراحت در رختخواب برای مدت کوتاهی پذیرفته شده است اما بی‌حرکت ماندن برای مدت طولانی به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌گردد. در این صورت ماهیچه‌ها ضعیف شده و درد شدیدتر خواهد گردید.

داروهای بدون نسخه

مسکن‌های ضدالتهاب مانند ایپوبروفن یا ناکسروپن می‌تواند در طول مدت بهبودی کمردرد شما، به کاهش درد کمک زیادی کند. دقت کنید طبق دستورالعمل ارائه شده در بسته عمل نمایید. چنانچه مسکن‌های بدون نسخه نتوانست جهت کاهش درد به شما کمک کند با پزشک مشورت نمایید. ممکن است نیاز باشد مسکن‌های قوی‌تر یا سست کننده عضلانی برای شما تجویز نماید.

حمام آب گرم جهت شل کردن و آرامش عضلات

یک دوش آب گرم جهت کاهش درد ماهیچه و گرفتگی آن بسیار مؤثر است. گرما باعث می‌شود جریان خون در ماهیچه افزایش پیدا کند و آرام‌تر گردد. دوش آب گرم بخصوص برای درد پایین کمر بسیار مؤثر است زیرا می‌تواند برای از بین بردن هرگونه غده و گرهی در کمر کمک‌کننده باشد.

ماساژ

در درمان به وسیله ماساژ لازم است از دوست، فامیل و یا همسر خود کمک خواسته تا ماهیچه‌های کمر شما را که آسیب دیده‌اند ماساژ دهد. این روش درمانی بخصوص جهت کاهش درد در کمردردهایی که بر اثر کشش ماهیچه‌ها یا زیاد کار کردن با آن‌ها به وجود آمده‌اند استفاده می‌شود. یک ماساژ خوب باعث شل شدن ماهیچه‌ها و از بین بردن غده‌ها شده و باعث افزایش سرعت بهبود درد کمر در بیمار می‌گردد.

از تمرینات کششی یا یوگا جهت بهبود قابلیت انعطاف کمر استفاده کنید

انجام مرتب تمرینات کششی نیز می‌تواند باعث بهبود انعطاف‌پذیری کمر گشته، ماهیچه‌های آن را تقویت کند و ژست بدنی فرد را بهبود بخشد. از تمرینات کششی برای جلوگیری از بروز مجدد کمردرد بهره ببرید.

کمپرس آب سرد و گرم

استفاده متناوب از کمپرس آب سرد و گرم باعث کاهش تورم و تسکین کمردرد در برخی از بیماران می‌گردد. پیشنهاد می‌گردد از کمپرس آب سرد چندین بار در طول روز برای مدت 20 دقیقه بر کمر خود استفاده نمایید. بعد از چندین روز استفاده از کمپرس آب سرد، استفاده از کمپرس آب گرم می‌تواند جهت کاهش درد کمک‌کننده باشد.

شریک زندگی خود را در جریان درد کمر خود قرار دهید

آگاه کردن شریک زندگی‌تان از مشکل درد کمرتان می‌تواند کمک زیادی به ارتباط بین شما نماید. آگاهی داشتن وی از مشکل شما باعث می‌شود هر دو نفر شما در جهت درمان کمردردتان تلاش کنید و از کارهایی که باعث بدتر شدن کمردرد می‌شود اجتناب ورزید.

به این پست امتیاز دهید.
درد کمر بعد از انزال، علت،درمان و پیشگیری
4.45 از 11 رای