جراحی بیضه نزول نکرده در اطفال و مراقبت‌های پس از عمل ارکیوپکسی

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. جراحی بیضه نزول نکرده در اطفال و مراقبت‌های پس از عمل ارکیوپکسی

تاریخ 23 آبان 1402

بیضه نزول نکرده اختلالی است که در نوزادان پسر دیده می‌شود. این اختلال زمانی رخ می‌‌دهد که یک یا هر دو بیضه نوزاد تازه متولد شده به طور صحیح درون کیسه بیضه قرار نگرفته است. کیسه بیضه به پوست زیر آلت تناسلی گفته می‌شود که بیضه‌ها درون آن قرار می‌گیرند. هنگامی که نوزاد پسر در شکم مادر در حال رشد و تکامل است بیضه‌های او شکم قرار دارند و به تدریج و به طور طبیعی در سه ماهه سوم بارداری به درون کیسه بیضه حرکت می‌کنند. بیضه نزول نکرده هنگام رخ می‌دهد که این فرآیند به طور کامل انجام نشود ضربه به بیضه در جای بین شکم و کشاله ران گیر کرده باشد. بیضه نزول نکرده به طور طبیعی توسط پزشک تشخیص داده می‌شود و حدود ۶ ماه به نوزاد فرصت می‌‌دهد تا ببیند آیا بیضه‌های او به طور طبیعی درون چیزی بیضه قرار می‌گیرند یا آنکه انجام عمل جراحی ضروری است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی جراحی بیضه نزول نکرده در اطفال و یا رزرو نوبت در مطب دکتر سلمان اسلامی می‌‌توانید با شماره تلفن‌های 0218834344402188343445 تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی در به وجود آمدن بیضه نزول نکرده نقش دارند؟


محققان هنوز به طور دقیق نتوانسته‌اند علت بروز بیضه نزول نکرده را تشخیص دهند. فاکتورهای زیر می‌توانند در رشد و تکامل طبیعی بیضه‌ها اختلال ایجاد کنند:

 • آناتومی غیرعادی
 • اختلالات هورمونی
 • تاثیرات محیطی

 علائم و نشانه‌های بیضه نزول نکرده چیست؟ 


کودکانی که دچار بیضه نزول نکرده هستند با علائم زیر مواجه می‌‌شوند:

 • به نظر می‌رسد که کودک یک بیضه ندارد.
 • یک بیضه درون کیسه بیضه احساس نمی‌شود.
 • تورم یا به وجود آمدن توده غیر دردناک در ناحیه کشاله ران

 با توجه به اینکه یک یا هر دو بیضه کودک درگیر شده است ممکن است تغییراتی در ظاهر کیسه بیضه ایجاد شود.

 • در صورتی که یکی از بیضه‌های کودک نزول نکرده باشد کیسه بیضه یک دست به نظر نخواهد رسید.
 • در صورتی که هر دو بیضه کودک درگیر شده باشد کیسه بیضه خالی به نظر می‌رسد و به طرز غیر عادی کوچک است.

چگونه بیضه نزول نکرده تشخیص داده می‌شود؟ 


تشخیص بیضه نزول نکرده در کودکان

پزشک پس از تولد نوزاد، برای تشخیص این اختلال، معاینات جامعی انجام خواهد داد تا بتواند وجود بیضه‌ها درون کیسه بیضه را تایید یا رد کند. از معاینات جسمانی برای رد کردن احتمال اختلالات بیضه استفاده می‌شود. در برخی موارد، به جای نزول بیضه، بیضه ممکن است جمع شده باشد و در این شرایط، گاهی بیضه‌ها درون کیسه بیضه قرار دارند. این مشکل به دلیل بیش فعالی عضلاتی است که بیضه‌ها را به علت سرما و استرس به سمت بالا و داخل بدن می‌کشاند. معمولاً این اختلال به طور خود به خود قبل از دوران بلوغ یا در حین بلوغ برطرف می‌شود. پزشک همچنین برای تهیه تصاویر از داخل شکم و مشخص کردن محل دقیق بیضه‌ها از سونوگرافی استفاده می‌کند.

عوارض بیضه نزول نکردن در کودکان 


بیضه نزول نکرده یک اختلال بدون‌ درد و طبیعتاً بی خطر محسوب می‌شود به شرط آنکه هر چه سریع تر تحت درمان قرار بگیرد. بیضه نزول نکرده می‌تواند باعث بروز برخی عوارض شود که به شرح زیر می‌باشد:

 • ناباروری در بیضه درگیر شده
 • فتق در ناحیه بیضه نزول نکرده که به آن فتق کشاله ران گفته می‌شود.
 • پیچ خوردگی بیضه
 • از دست دادن اعتماد به نفس و رضایت از ظاهر بدن که با بزرگ شدن کودک این مشکل تشدید خواهد شد.

پزشک برای درمان این اختلال از عمل جراحی به منظور پایین آوردن بیضه‌های نزول نکرده درون کیسه بیضه استفاده می‌کند که پس از اتمام جراحی بیضه و کیسه بیضه شکل و ظاهر طبیعی خواهند داشت.

جراحی بیضه نزول نکرده در اطفال


جراحی بیضه نزول نکرده در اطفال

در صورتی که فرزند شما دچار مشکل بیضه نزول نکرده باشد و یا پزشک تشخیص داده باشد که این مشکل وجود دارد، انجام عمل جراحی ارکیوپکسی برای اصلاح موقعیت بیضه‌ها توصیه می‌شود. ارکیوپکسی یک عمل جراحی سطحی است که در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک برای انجام این عمل جراحی یک برش کوچک در ناحیه کشاله ران یا کیسه بیضه ایجاد می‌کند. سپس بیضه‌ها را از بافت‌های اطراف آزاد می‌کند و آنها را درون کیسه بیضه قرار می‌دهد. در صورتی که بیضه نزول نکرده نوزاد در قسمت بالاتری از حفره شکم قرار گرفته باشد، پزشک از دستگاه لاپاراسکوپ برای مشخص کردن محل بیضه‌ها استفاده می‌کند. سپس جراح از طریق برش کوچک در شکم و استفاده از وسایل لاپاراسکوپی برای قرار دادن بیضه‌ها در کیسه بیضه اقدام می‌کند.

اکثر پسران تنها نیاز به یک عمل جراحی برای اصلاح مشکلات خود دارند. اما گاهی اوقات، اگر بیضه در قسمت‌های بالاتر شکم قرار گرفته باشد و به عروق خونی متصل باشد، پایین آوردن آن درون کیسه بیضه در یک مرحله امکان‌پذیر نیست. در این صورت، پزشک ممکن است به فاصله چند ماه، به انجام عمل جراحی دوم برای قرار دادن بیضه‌ها در کیسه بیضه بپردازد. عوارض این عمل جراحی نادر هستند، اما ممکن است شامل خونریزی و عفونت، آتروفی بیضه یا حتی از دست دادن بیضه‌ها (به ویژه اگر بیضه به عروق خونی متصل باشد و باید از بیضه جدا شود) باشد. این عوارض بسیار نادر هستند.

 پس از جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ 


مراقبت های کودک بعد از جراحی بیضه نزول نکرده در اطفال

 در بخش زیر به مواردی که باید پس از جراحی آرکیوپکسی بدانید را به طور خلاصه توضیح می‌دهیم:

 • به محض آنکه شما به منزل برگردید فرزندتان می‌‌تواند شروع به خوردن غذا و مایعات در منزل نماید.
 • قبل از عمل جراحی فرزند شما تحت بیهوشی موضعی و عمومی قرار می‌گیرد که به مدت ۶ ساعت هیچ گونه دردی نخواهد داشت. پس از مرخص شدن از بیمارستان باید به فرزند خود داروی مسکن از قبیل استامینوفن بدهید تا درد او برطرف شود.
 • فرزند شما باید به مدت دو هفته پس از عمل جراحی پس از انجام دادن کارهایی که ممکن است بیضه او فشار وارد کند مانند دوچرخه سواری، تاب بازی و موارد مشابه خودداری کند اما باید از صندلی ماشین استفاده نماید. دو روز پس از عمل جراحی می‌توانید فرزند خود را به حمام ببرید و به محض آنکه احساس بهبودی کرد می‌‌تواند به انجام فعالیت‌های روزمره اش برگردد.
 • ظاهر بیضه پس از عمل جراحی کبود به نظر می‌رسد که معمولاً طی مدت سه هفته کبودی ایجاد شده برطرف می‌گردد. ممکن است محل بخیه‌ها پس از عمل جراحی به صورت توده به نظر برسد که جای مشکلی وجود ندارد و این پدیده کاملاً طبیعی است که طی مدت ۶ ماه برطرف می‌گردد.
 • فرزند خود را در فاصله زمانی خواسته شده به مطب پزشک ببرید تا او را معاینه کند.

مقالات مرتبط

کاربرد شاک ویوتراپی برای درمان اختلال نعوظ شدید و طولانی آقایان

انواع فتق(بیضه،ناف وکشاله ران) درنوزادان وکودکان:علائم ودرمان به روش جراحی

جراحی افتادگی مثانه

جراحی افتادگی مثانه چگونه است و مراقبت های بعد آن چیست؟

کلامیدیا در مردان

کلامیدیا در مردان: سوزش ادرار، تورم، درد و ترشح عفونی اندام جنسی

فهرست
تماس با ما