درمان زود انزالی در مردان با حرکات ورزشی و تمرینات کگل

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. درمان زود انزالی در مردان با حرکات ورزشی و تمرینات کگل

تاریخ 24 آبان 1402

(زود انزالی) یا انزال زودرس یکی از شایع‌ترین مشکلات جنسی در میان مردان در تمام سنین است و می‌تواند بر رضایت هر دو طرف در حین رابطه جنسی تأثیر بگذارد. بسیاری از مردان شدیداً در جستجوی یافتن راهی هستند که مشکل زودانزالی ایشان را برطرف کند. البته مردان به دلایل مختلفی دچار زود انزالی می‌شوند، از جمله بیماری‌های جسمانی که شهوت جنسی را کاهش می‌دهند و بنیه جنسی فرد را مختل می‌کنند و همچنین بیماری‌های روانی که همین تأثیر را دارند. به منظور درمان زود انزالی در مراحل اولیه بیماری، بیمار باید با پزشک همکاری کند تا فاکتورهایی که موجب کاهش قدرت جنسی وی می‌شود شناسایی شوند. به منظور درمان زود انزالی باید این مشکلات مستقیماً درمان شوند.

درمان زود انزالی با تمرینات ورزشی 


درمان زود انزالی با تمرینات ورزشی

پیدا کردن علت اصلی زود انزالی همیشه ساده نیست و گاهی اوقات علل زمینه‌ای جسمی و روانی زود انزالی و اختلال نعوظ را نمی‌توان تماماً درمان کرد. خوشبختانه اقدامات زیادی را می‌توان در منزل انجام داد تا بنیه جنسی افزایش یافته و لذت و رضایت بیشتری را به پارتنر خود هدیه دهید. برخی از این درمان‌های خانگی عبارتند از مکمل‌های گیاهی، تغییرات رژیمی و حتی مصرف داروهایی همچون کیالیس یا ویاگرا، ولی در این مقاله تمرکز ما بر درمان زودنزالی با تمرینات ورزشی است که به آنها تمرینات کگل می‌گویند. این تمرینات را می‌توان تنها انجام داد و برخی از آنها را می‌توان به کمک پارتنر خود در حین رابطه جنسی انجام داد تا طول ارگاسم افزایش یابد. در ادامه پنج مورد از موثرترین تمرینات ورزشی بر آلت تناسلی مردانه را برای درمان مشکلات زودانزالی بیان خواهیم کرد:

 تمرینات کگل 

درمان زودانرالی با تمرینات کگل 

هدف از این تمرینات کمک به کنترل بهتر عضلات زیر مثانه است. این تمرینات ناحیه لگنی، خصوصاً ماهیچه شرمگاهی‌ دنبالچه‌ای (عضله بالا برنده پروستات)، را تقویت می‌کند. این عضلات از استخوان شرمگاهی تا استخوان دنبالچه امتداد دارند و برای کارکرد دستگاه تناسلی بسیار اهمیت دارند. به منظور انجام تمرینات کف لگن، تنها باید سعی کنید در حین ادرار کردن در توالت، تمرکز خود را بر کنترل و قطع جریان ادرار بگذارید. این گونه ماهیچه ماهیچه شرمگاهی‌ دنبالچه‌ای (PC) را پیدا کرده و سپس می‌توان آن را رها کنید تا دوباره ادرار به جریان بیافتد. این کار را ده بار در روز انجام دهید تا زود انزالی خود را درمان کنید.

تمرینات ورزشی برای عضلات کف لگن

تمرینات ورزشی برای عضلات کف لگنضعیف بودن عضلات گف لگن می‌تواند مانع از به تأخیر انداختن انزال توسط فرد شود. تمرینات ورزشی برای عضلات کف لگن (تمرینات کگل) می‌تواند به تقویت این عضلات کمک کند.

برای انجام این تمرینات:

 • عضله درست را پیدا کنید.به منظور پیدا کردن عضلات کف لگن، سعی کنید در حین ادرار کردن جریان ادرار را متوقف کنید یا سعی کنید با عضلات خود سوراخ مقعد خود را سفت کنید. برای انجام این حرکات باید از عضلات کف لگن کمک بگیرید. به محض پیدا کردن عضلات کف لگن، می‌توانید این تمرینات را در هر حالتی انجام دهید، البته ساده‌ترین روش انجام تمرینات در حالت دراز کش به پشت است.
 • تکنیک تمرینات را به خوبی یاد بگیرید.عضلات کف لگن را سفت کنید، به مدت سه ثانیه انقباض عضلات حفظ کرده و سپس برای سه ثانیه رها کنید. این حرکت را چند بار پشت سر هم انجام دهید. هنگامی که عضلات قوی‌تر شد، می‌توان تمرینات کگل را در حالت نشسته، ایستاده یا در حال راه رفتن انجام داد.
 • تمرکز خود را حفظ کنید.برای رسیدن به بهترین نتایج، تنها تمرکز خود را بر منقبض کردن عضلات کف لگن بگذارید. سعی کنید عضلات شکمی، ران یا باسن خود را خم نکنید. از حبس نفس خودداری کنید. در حین تمرین راحت نفس بکشید.
 • سه مرتبه در روز این حرکت را تکرار کنید.حداقل سه مرتبه و در هر مرتبه 10 بار این حرکت را تکرار کنید.

پلانک انجام دهید 

درمان زودانزالی با تمرینات پلانک

تمرینات پلاک نقش مهمی در افزایش استقامت، بنیه جسمی و قدرت عضلات دست در انجام پوزیشن‌های مختلف در رابطه داشته و به عنوان یک راه کار مؤثر تلقی می‌شود.

عضلات مرکزی بدن که در ناحیه شکمی قرار دارند، باید توانایی انجام حرکات فشاری را در رابطه جنسی داشته باشند و حرکت پلانک می‌تواند در تقویت این عضلات مؤثر باشد. به علاوه، انجام حرکت پلانک می‌تواند از وقوع آسیب در ناحیه کمر جلوگیری کند.

بالا بردن پا در حالت درازکش 

بالا بردن پا در حالت درازکش یک حرکت پرفشار است که به منظور بهبود فشار در رابطه جنسی انجام می‌شود و تمرکز آن بر عضلات چهارسر ران و سرینی است تا پوزیشن‌های سرپا را راحت‌تر انجام دهید.

حرکت شنا 

حرکت کلاسیک شنا یکی از بهترین حرکاتی است که مردان (یا حتی زنان) می‌توانند برای تقویت ماهیچه‌های بالاتنه و عضلات مرکزی  بدن انجام دهند. حرکات معمولی شنا بهبودی قابل توجهی را در استقامت شخص، فشار قوی‌تر در حین رابطه و ثبات در پوزیشن‌هایی که مرد بالا است در پی دارد.

اسکوات

می‌توان گفت که تقریباً هیچ حرکت ورزشی بهتر از اسکوات برای تقویت عضلات پایین تنه وجود ندارد. این تمرین پر قدرت ورزشی می‌تواند سطح تستسترون را افزایش داده و در نتیجه جریان خون به ناحیه لگنی را بالا ببرد که به عبارت دیگر باعث تشدید ارگاسم خواهد شد. هرچند قدرت عضلات پایین تنه بیشتر باشد شخص بهتر می‌تواند در رابطه جنسی عمل کند.

لانج ثابت 

درمان زودانزالی با ورزش

این حرکت ورزشی یکی دیگر از حرکات عالی برای تمام مردان است – این تمرین استقامت، تحرک، تعادل و ثبات عضلات میانی بدن را بهبود داده و باعث تقویت عضلات می‌شود. در حین انجام حرکت لانج، جریان خون به سمت ناحیه لگن سرازیر شده و در نتیجه شخص بهتر می‌تواند در رختخواب عمل کند.

پروانه خوابیده 

اکثر مردان تمایل دارند تا از زیر انجام حرکات انعطاف پذیری قسر بروند – این کار به هیچ وجه ایده خوبی نیست. شل کردن عضلات میانی ران و لگن برای مردانی که می‌خواهند پوزیشن‌های متنوعی را در هنگام رابطه جنسی تجربه کنند ضروری است. حرکت پروانه خوابیده این عضلات را شل کرده و آنها را برای عملیات آماده می‌کند.

خم شدن به جلو 


تمرکز این حرکت کششی بر ماهیچه‌های داخلی ران، همسترینگ، گروه عضلات مایل، صدری، سه سر بار و گروه عضلات پشتی است. انجام این حرکت چرخش خون را بهبود بخشیده، خستگی را کاهش می‌دهد و عضلاتی بلند و سفت را برای شخص به ارمغان می‌آرود که اهرم خوبی در رختخواب است.

سایر روش‌های درمانی زود انزالی


گزینه‌های رایج درمانی برای زود انزالی عبارتند از تکنیک‌های رفتاری، بی‌حسی موضعی، دارو درمانی و مشاوره. به خاطر داشته باشید که ممکن است کمی زمان ببرد تا درمان یا مجموعه‌ای از درمان‌ها که برای شما مناسب باشد را پیدا کنید. درمان رفتاری بعلاوه دارودرمانی احتمالاً موثرترین دوره درمانی خواهد بود.

روش شروع و توقف 

از این حقه می‌توان برای فهم بهتر انزال و فرآیند ارگاسم استفاده کرد. برای این منظور، باید چند بار خودتان را ارضا کنید، ولی باید تعداد آن دو برابر تعداد دفعاتی باشد که به طور طبیعی در طول یک هفته ارضا می‌شوید. حالا به محض نزدیک شدن به لحظه انزال تحریک خود را متوقف کنید. کمی ریلکس کرده و سپس تا انزال کامل ادامه دهید. این فرآیند را چند بار در هفته انجام دهید و بعد از مدتی خواهید دید که در تأخیر انداختن انزال چقدر موفق خواهید بود.

روش بالن 

تمرین بالن برای تقویت عضو تناسلی مردانه است که تنها توسط آنان انجام می شود. این تمرین مشابه تمرین اجینگ است، با این تفاوت که بسیاری از مردان در مقایسه با تمرین اجینگ، تمرین بالن را موثرتر می دانند. بسیاری از مردان مبتلا به زود انزالی گزارش داده اند که با انجام این تمرین، میل جنسی آنها افزایش می یابد و همچنین استقامت آنان بعد از تنها یک بار انجام تمرین بالن، بهبود می یابد.

این روش شامل پیدا کردن نقطه حساس روی آلت است. این نقطه برای هر مرد متفاوت است، بنابراین شما باید خودتان این نقطه را پیدا کنید. پس از پیدا کردن آن نقطه، به آرامی دست خود را روی آن قرار داده و به شکل یک دایره آن را ماساژ دهید. در مقابل تمرین اجینگ، نیازی به ضربه زدن به آلت نیست. ماساژ دادن به نقطه تا زمانی که آلت به حالت نعوظ کامل برسد و سپس همین کار را ادامه دهید تا حس اضطرار ارگاسم را تجربه کنید. قبل از اوج رسیدن، هرگونه تماس را متوقف کنید، اجازه دهید آلت کمی کاهش یابد و سپس مجدداً شروع کنید. مشابه تمرین اجینگ، در پایان تمرین بالن، نیازی به انزال نیست و بسیاری از مردان این تمرین را تا 20 دقیقه در روز انجام می دهند تا استقامت جنسی خود را بهبود بخشند.

تحریک شدید 

این یکی دیگر از تمرینات دیرانزالی است معمولاً تنها انجام می‌شود، البته همیشه می‌توانید از پارتنر خود بخواهید تا به شما کمک کند. این تمرین شامل ضربه زدن به آلت است، ولی ضربه تنها باید به جایی که نوک عصب قرار گرفته وارد شود. باید آلت خود را با ضربات سریع و نرم تحریک کنید، زمانی که احساس کردید در حال ارگاسم هستید بلافاصله تحریک را متوقف کنید. این تکنیک از جهات بسیار زیادی شبیه به تمرین اجینگ می‌باشد. تنها تفاوت بین این دو تکنیک استفاده از تنها یک بخش از آلت به جای تمام طول آن است. بسیاری از مردان استفاده از این روش را ترجیح می‌دهند و می‌گویند کنترل اوج جنسی در این روش آسان‌تر است؛ به همین خاطر در بالا بردن استقامت جنسی موفق‌تر خواهد بود. می‌توان این تکنیک را چندین بار، هر مرتبه که بخواهید، انجام داد.

استفاده از فشار 

با انجام این تمرین کنترل و به تعویق انداختن انزال راحت‌تر شده و شما را بیشتر با آناتومی خودتان آشنا می‌کند. برای انجام این تمرین ابتدا باید با ناحیه میان دو راه و طریقه وارد آوردن فشار بر آن آشنا شوید. میان دو راه ناحیه‌ای که در وسط فضای بین کیسه بیضه و مقعد قرار گرفته است. این ناحیه به غده پروستات می‌رسد و فشار دادن آن باعث به تعویق افتادن فرآیند انزال خواهد شد. تأخیر به این علت رخ می‌دهد که وقتی شخص این ناحیه را فشار می‌دهد مسیر پروستات مسدود می‌شود. معمولاً غده پروستات در زمان ارگاسم بزرگ شده و منقبض می‌شود تا زمانی که شخص انزال کند. فشردن آن باعث برهم خوردن ریتم شده و ارضای شخص را به تعویق خواهد انداخت. یکی دیگر از روش‌های فشار، کشیدن بیضه‌هاست. از پارتنر خود بخواهید تا ر زمان رابطه جنسی به آرامی بیضه‌ها را به سمت پایین و بیرون بدن بکشد تا انزال به تعویق افتد.

گیره 

اگرچه این تمرین اندکی دردناک است، ولی در کنترل کردن زود انزالی بسیار موثر است.در این تمرین باید آلت خود را از 4 سانتیمتر پایین‌تر از کلاهک آن بگیرید و زمانی که احساس می‌کنید در حال انزال هستید محکم فشار دهید. انجام این کار باعث می‌شود احساس گیر افتادن عضوی از بدن به شخص دست دهد ولی اضطرار انزال را از بین می‌برد.

تغییر پوزیشن در هنگام رابطه جنسی

اساساً در هنگام رابطه جنسی باید تمرکز خود را بر کمتر کردن فشار بر غدد مولد و به خصوص آلت خود قرار دهید. این روش مورد استفاده بسیاری از افراد است و یکی از ساده‌ترین پوزیشن‌ها در رابطه جنسی است: پوزیشن قاشقی. در این مرد باید به پهلو بخوابد و همسرش هم به همان صورت در کنار همسر در حالیکه پشت به او است قرار گیرد، مرد و زن می‌توانند برای مدتی طولانی در این پوزیشن از همدیگر لذت ببرند. ضمناً می‌توان از پوزیشن‌های غیرفعال نیز بهره برد که در آن مرد زیر همسر خود می‌خوابد.

سرعت رابطه را کنترل کنید

کنترل کردن سرعت رابطه به معنای آرام‌تر جلو بردن رابطه جنسی است. وقت بیشتری روی تحریک پارتنر بگذارید و حرکات خود را کندتر انجام دهید. این کار باعث می‌شود تا بتوانید جلوی اورگاسم خود را بگیرید و بطور خودکار زود انزالی نیز برطرف خواهد شد. در حین رابطه جنسی چند ثانیه استراحت کنید و سپس دوباره شروع کنید. به پیش نوازش اهمیت دهید و آن را طولانی کنید تا عمل دخول را به تعویق بیاندازید.

تکنیک فشار و مکث

شاید پزشک برای شما و پارتنرتان تکنیک فشار و مکث را توصیه کند. طریقه انجام این متد عبارتست از:

 1. رابطه جنسی خود را طبق عادت معمول آغاز کنید، از جمله به قدری آلت خود را تحریک کنید که احساس کنید تقریباً در حال ارضا شدن هستید.
 2. از پارتنر خود بخواهید تا انتهای آلت شما را فشار دهد، در جایی که کلاهک به بدنه آلت می‌چسبد و برای چند دقیقه این فشار را نگاه دارد تا زمانی که اضطرار برای انزال از بین برود.
 3. در صورت لزوم چندین بار این ناحیه را فشار دهید.

با تکرار این حرکت به تعداد نیاز، شخص به جایی می‌رسد که بدون انزال می‌تواند عمل دخول را انجام دهد. پس از چند بار تمرین، دانستن نحوه به تأخیر انداختن انزال شاید تبدیل به عادتی برای شخص شود که دیگر نیازی به تکنیک فشار و مکث نخواهد بود.

اگر تکنیک فشار و مکث باعث درد یا ناراحتی می‌شود، می‌توانید از تکنیک دیگری استفاده کنید که در این روش چند لحظه پیش از انزال تحریک جنسی را متوقف می‌کنید، سپس باید صبر کرد تا سطح برانگیختگی جنسی کاهش یافته و سپس مجدداً شروع کرد. به این روش، تکنیک شروع و توقف می‌گویند.

روش اجینگ 

اجینگ برای کسانی مناسب است که میخواهند کنترل بیشتری بر اوج جنسی خود داشته باشند و احساس اضطرار برای انزال را کاهش دهند. با این روش، شخص باید زمانی که احساس اضطرار میکند، تماس جنسی را متوقف کرده و صبر کند تا فشار انزال کاهش یابد. اما باید توجه داشت که زمان صبر کردن باید به گونه ای باشد که احساس نعوظ از دست نرود، و پس از آن میتوان رابطه جنسی را ادامه داد.

توصیه میشود این تمرین را برای افرادی استفاده کنند که به زود انزالی رنج نمیبرند و فقط میخواهند تجربه اوج جنسی قوی تری را داشته باشند. این تمرین را میتوان تا هر چند بار تکرار کرد تا زمانی که شخص از کنترل اوج جنسی خود راضی شود.

تکنیک‌های رفتاری

در برخی موارد، درمان انزال زودرس شامل انجام اقدامات ساده‌ای همچون، خود ارضایی به مدت یک الی دو ساعت پیش از رابطه جنسی است تا شخص بتواند انزال خود را در حین رابطه به تعویق بیاندازد. شاید پزشک توصیه کند که برای مدتی رابطه جنسی نداشته باشید و تمرکز خود را بر نوازش‌های عاشقانه دیگر معطوف کند تا در زمان معاشقه فشار از روی شما برداشته شود.

محدود کردن اضطراب 

تاثیر اضطراب در زودانزالی
اضطراب باعث می‌شود شخص پیش از آن که از رابطه جنسی احساس رضایت کند دچار انزال زودرس شود. برای کاهش اضطراب، دویدن و انجام تمرینات تقویتی را پیش از معاشقه امتحان کنید. و سپس با آب ولرم دوش بگیرید. همچنین می‌توان با انجام حرکت یوگای “قهرمان” و سایر تمرینات کنترل تنفس بلافاصله پیش از رابطه، اعصاب خود را کنترل کنید. سعی کنید رابطه را برای خود لذت بخش کنید تا مغز زیاد مشوش نباشد.

دارو

درمان زودانزالی با دارو

پماد‌ها و اسپری‌های بی‌حس کننده‌ای که حاوی عامل بی‌حسی هستند مثل بنزوکاوئین، لیدوکائین یا پریلوکائین برای درمان انزال زود رس مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این محصولات حدوداً 10 الی 15 دقیقه پیش از رابطه استفاده می‌شود تا حس لامسه آلت را کاهش داده و به تعویق انزال کمک کند.

می‌توان با تجویز پزشک از پماد لیدوکائین – پریلوکائین برای درمان زود انزالی استفاده کرد. اسپری لیدوکائین نیز بصورت بدون نسخه در داروخانه‌ها در دسترس است.

اگرچه عوامل بی‌حس کننده موضعی موثر بوده و به خوبی قابل تحمل هستند ولی عوارض جانبی دارند. برای مثال بسیاری از مردان گزارش کرده‌اند که در حین رابطه احساس لامسه آلت را به کلی از دست داده و لذت رابطه جنسی برای آنها کاهش یافته است. در برخی موارد زنان نیز همین اثر را گزارش کرده‌اند.

مقالات مرتبط

کلیه نابجای لگنی: علل، عوارض و درمان

درمان علمی سستی کمر (زود انزالی) و روش های دیر ارضا شدن

زگیل تناسلی

پماد زگیل تناسلی: کرم الدرا ،پودوفیلوکس یا وارتیکون و اسید سالسیلیک

جراحی فتق (هرنی) اینگوینال یا مغبنی (کشاله ران)

فهرست
تماس با ما