درمان-عفونت‌های-حاد

از زمانی که آنتی بیوتیک‌های مبتنی بر دارو در دهه 1940 وارد بازار شدند، مصرف آنتی بیوتیک‌های طبیعی کم شد. تا هم اکنون نیز مصرف آنتی بیوتیک‌های دارویی ادامه دارد. اکنون که ما متوجه شده‌ایم آنتی بیوتیک‌های دارویی دارای برخی از عوارض جانبی زیان بار هستند، تقاضا برای آنتی بیوتیک‌های طبیعی افزایش یافته است.

عسل مانوکا


در-مواد-غذایی-برای-درمان-عفونت‌های-حاد1

عسل مانوکا مثل عسل روی آستروئیدها یکی از منحصر به فردترین و مفیدترین عناصر شکل از عسل در جهان است. علاوه بر بسیاری از مزایای سلامتی دیگر، عسل مانوکا قابلیت مبارزه با عفونت‌های شدید را دارد. بر خلاف عسل خالص طبیعی، عسل مانوکا از زنبورهایی به دست می‌آید که از گرده‌های گیاه مانوکا تغذیه می‌کنند. نتیجه یک عسل غنی از پراکسید هیدروژن طبیعی، متیل گلیوکسال و دی هیدروکسی استون است. این عناصر از مواد تشکیل دهنده ضد میکروبی قوی عسل مانوکا محسوب می‌گردند. مطالعات نشان داده‌اند که عسل مانوکا می‌تواند عفونت‌های استافیلوکوک را از بین ببرد. استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متیسیلین (MRSA)، یک ابر باکتری مقاوم نسبت به آنتی بیوتیک است. از سوی دیگر، اکثر آنتی بیوتیک‌های دارویی، در درمان استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متیسیلین کاملاً بی فایده هستند.

نحوه استفاده از عسل مانوکا

استفاده اولیه از عسل مانوکا شامل درمان عفونت‌های پوستی یا دهانی (به عنوان مثال، مبارزه با باکتری‌هایی که باعث ایجاد پلاک می‌شوند)، تقویت کننده ایمنی عمومی است. عسل مانوکا عمدتاً به صورت موضعی (بر روی پوست) استفاده می‌شود. اما شما می‌توانید عسل مانوکا را بخورید تا سیستم ایمنی بدن شما تقویت گردد. این روش خوشمزه‌ترین راه برای مبارزه با عفونت است.

 • عفونت‌های پوستی: یک مسواک کوچک بردارید و با استفاده از آن عسل را روی ناحیه آلوده بمالید. ناحیه را با استفاده از گاز یا باند بپوشانید.
 • تقویت ایمنی داخلی: اگر شما با افرادی در اطراف خود مواجه هستید که بیمار هستند یا اخیراً سرماخورده‌اید، می‌توانید 1 تا 2 عدد قاشق چای خوری عسل به طور روزانه مصرف کنید. این امر می‌تواند به شما در جلوگیری از ابتلای بیمار کمک کند یا طول مدت بیماری را کاهش دهد. می‌توانید عسل مانوکا را با زنجبیل و دارچین ترکیب کنید تا اثر آن قوی‌تر گردد.

از آن جا که عسل مانوکا گران است، خوردن آن در هر روز توصیه نمی‌شود. عسل مانوکا بیشتر دارو محسوب می‌گردد. با آن همانند یک دارو برخورد کنید.

روغن آویشن


در-مواد-غذایی-برای-درمان-عفونت‌های-حاد2

روغن آویشن چیزی شبیه گیاهی است که شما در سس پاستای خود قرار می‌دهید و بیشتر یک عصاره خالص دارویی است تا غذا. روغن آویشن حاوی دو ترکیب قوی با نام‌های کارواکرول و تیمول است. هر کدام از آن‌ها می‌توانند با یک مجموعه تأثیر گذار از پاتوژن‌ها (میکروب‌های مضر) جلوگیری کنند. برای مثال کارواکرول برای اثرات ضد میکروبی آن به طور گسترده‌ای مورد مطالعه قرار گرفته است. بیش از 1000 مطالعه نشان داده‌اند که این ماده می‌تواند با موارد زیر مبارزه کند:

 • عفونت‌های باکتریایی
 • عفونت‌های قارچی (مانند برفک که توسط کاندیدا ایجاد می‌شود)
 • ویروس‌ها
 • انگل‌ها
 • آلرژی
 • التهاب

نکته این است که روغن آویشن یکی از قوی‌ترین آنتی بیوتیک‌های طبیعی در جهان است. افراد بی شماری با موفقیت بیماری‌هایی از قبیل قارچ پا یا ناخن، عفونت‌های سینوسی، عفونت‌های مخمری و حتی MRSA را با روغن آویشن درمان کرده‌اند.

چگونه از آن استفاده کنم؟

استفاده‌های اولیه: عفونت‌های پوستی، قارچ پا و ناخن، عفونت‌های سینوسی.

نحوه استفاده از روغن آویشن به طور عمده بستگی به نوع عفونت شما دارد.

سیر (عصاره)


در-مواد-غذایی-برای-درمان-عفونت‌های-حاد3

سیر فقط یک سبزی خوشمزه نیست که به وعده‌های غذایی شما اضافه شود. سیر یک آنتی بیوتیک قوی نیز هست که به مدت هزاران سال توسط فرهنگ‌های سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است و معلوم می‌شود که در این فرهنگ‌ها از سیر به عنوان یک آنتی بیوتیک استفاده شده است. به عنوان مثال یک مطالعه نشان داد که ماده فعال در سیر (دیالیل سولفید) تا 100 برابر موثرتر از آنتی بیوتیک است که این امر بسیار شگفت انگیز می‌باشد. سیر به عنوان ماده‌ای برای مبارزه با طیف گسترده‌ای از عفونت‌ها از جمله باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی انگل‌ها شناخته شده است. اما سیر فقط میکروب‌های عفونی را نمی‌کشد. سیر سیستم ایمنی بدن شما را نیز تقویت می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که خوردن روزانه سیر می‌تواند تعداد سرماخوردگی‌های فرد را 63 درصد و علائم این بیماری را نیز تا 70 درصد کاهش دهد. بر خلاف آنتی بیوتیک‌های دارویی، سیر قابلیت‌های فراوانی برای بهبود سلامتی دارد و قادر به انجام موارد زیر است:

 • پایین آوردن فشار خون
 • بهبود سطح کلسترول
 • جلوگیری از بیماری آلزایمر با آنتی اکسیدان ها
 • افزایش عملکرد ورزشی
 • ترکیبات گوگرد به فلزات سنگین (مانند سرب و جیوه) متصل می‌شوند تا از بدن دفع شوند

نحوه استفاده

استفاده‌های اولیه: داخلی، سرماخوردگی عمومی، آنفلوآنزا، عفونت گوش، تقویت سیستم ایمنی بدن.

اضاف کردن سیر در حین پخت و پز به غذا جهت طعم دهندگی بسیار خوب است اما اگر می‌خواهید از آن به صورت پزشکی استفاده کنید، باید خام باشد. زیرا وقتی شما سیر را می‌پزید یا خشک می‌کنید، مواد تشکیل دهنده‌ای را که مسئول ایجاد اثرات آنتی بیوتیکی آن است، از بین می‌برید. برای دریافت میزان مورد نیاز آنتی بیوتیک از سیر، این کاری است که باید انجام دهید.

دارچین


در-مواد-غذایی-برای-درمان-عفونت‌های-حاد4

دارچین یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین ادویه‌های جهان است. اما دارچین فقط یک ادویه معمولی نیست. علم نشان داده است که دارچین می‌تواند طیف گسترده‌ای از عفونت‌های باکتریایی و قارچی خطرناک را از بین ببرد. به عنوان مثال، مطالعه‌ای نشان داد که دارچین می‌تواند رشد و تولید مایکوتوکسین توسط نوعی خاص از قارچ را مهار کند. دارچین عفونت‌های قارچی را از بین می‌برد و از ایجاد ترکیباتی که سبب بیماری یا آسیب بافت می‌شود، جلوگیری می‌نماید. دارچین نیز به علت مزایای دارویی بی شماری که دارد از جمله توانایی آن در درمان موارد زیر به خوبی شناخته شده است:

 • آکنه ناشی از باکتری
 • عفونت‌های دهانی و بوی بد دهان
 • ناراحتی گوارشی
 • خونریزی

در واقع می‌توان گفت که دارچین هیچ گونه اثرات زیانباری ندارد، خوشمزه است و مزایای زیادی برای سلامت دارد.

نحوه استفاده از آن

استفاده‌های اولیه: تقویت کننده ایمنی داخلی در حالت پودری، تقویت کننده ایمنی خارجی با روغن (یعنی عفونت‌های قارچی مانند کاندیدا یا پای ورزشکاران)، بهترین راه استفاده از آن در ترکیب با سایر آنتی بیوتیک‌های طبیعی است. نحوه استفاده از دارچین برای درمان عفونت به طور عمده بستگی به جایی که عفونت وجود دارد، می‌باشد.

 • عفونت‌های پوستی: می‌توانید از چند قطره روغن دارچین سیلان با کیفیت بالا استفاده کنید. آن را با عسل مانوکا ترکیب کرده و آن را در منطقه آلوده قرار دهید. این ترکیب واقعاً عالی عمل می‌کند، زیرا ترکیبی از دو ماده مختلف آنتی بیوتیک‌های طبیعی است.
 • عفونت‌های داخلی: برای مواردی مانند سرماخوردگی و یا آنفولانزا، پودر دارچین آلی سیلان با کیفیت بالا با عسل مانوکا یا عسل معمولی خام ارگانیک ترکیب کنید. می‌توان در صورت مشاهده افزایش سرماخوردگی یا آنفولانزا در اطرافتان از این ترکیب دو بار در روز استفاده کنید. این کار به جلوگیری از سرماخوردگی کمک می‌کند. یا حداقل، طول دوره بیماری را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

غذاهای تخمیر شده


در-مواد-غذایی-برای-درمان-عفونت‌های-حاد5

 غذاهای تخمیر شده به طور مستقیم اثرات آنتی بیوتیکی ندارند. اما غذاهای تخمیر شده برای ایجاد یک سیستم ایمنی قوی (در میان بسیاری از چیزهای دیگر) بسیار مهم هستند. شما می‌بینید که غذاهای تخمیر شده مانند سائرکراوت یا کومبوچا حاوی باکتری‌های سالم هستند. بنابراین وقتی غذاهای تخمیر شده را می‌خوریم، باکتری‌های مفید در روده ما تقویت می‌گردد و این باعث می‌شود که باکتری‌های مفید که به نام فلور روده شناخته می‌شوند، حفظ گردند. فلور روده ما توسط آفت کش‌های موجود در غذا، آنتی بیوتیک‌ها، الکل و داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین از بین می‌رود. به همین دلیل است که روده ما نیاز به دریافت دوز اضافی از باکتری‌های سالم برای حفظ سلامتی و عملکرد مناسب دارد. اما چگونه این امر به سیستم ایمنی بدن ما مربوط می‌شود؟برآورد شده است که تا 70 درصد از سیستم ایمنی بدن ما در روده یافت می‌شود. بنابراین، وقتی فلور روده ما نامتعادل است (و باور بر این است که برای بسیاری از ما این گونه می‌باشد)، سیستم ایمنی بدن ما ضعیف می‌شود. در نتیجه، ما بسیار ساده‌تر بیمار می‌شویم و بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های اتوایمیون مانند پسوریازیس هستیم. نه تنها این امر منطقی به نظر می‌رسد، بلکه مطالعات علمی نیز اهمیت غذاهای تخمیر شده را تأیید کرده‌اند.

نحوه استفاده

استفاده‌های اولیه: از یک سیستم ایمنی سالم پشتیبانی می‌کند.

این کاربرد کاملاً مشخص است. مصرف 2 تا 3 غذای مختلف تخمیر شده را هر روز در برنامه غذایی خود بگنجانید تا سیستم ایمنی خود را به طور قابل توجهی بهبود دهید. برخی از محبوب‌ترین مواد غذایی تخمیر شده عبارتند از:

•         کمبوچا (جایگزین خوبی برای سودا محسوب می‌شود)

•         سائرکراوت و کیمچی

•         کفیر (مثل کفیر آب نارگیل)

•         دانه‌های تخمیر شده (مانند خمیرترش)

شما می‌توانید خود با استفاده از تخمیر لاکتوز این کار را انجام دهید. این فرآیند نسبتاً ساده است و 4 تا 7 روز طول می‌کشد. شما به طور ساده می‌توانید هر ماده‌ای را تخمیر کنید و این مواد غذایی تخمیر شده به طور شگفت انگیزی خوشمزه است.

زنجبیل


در-مواد-غذایی-برای-درمان-عفونت‌های-حاد6

زنجبیل یکی دیگر از آنتی بیوتیک‌های طبیعی بسیار عالی است. زنجبیل حاوی ترکیبات طبیعی است که باعث می‌شوند تا:

 •  با عفونت‌ها مبارزه کنید.
 •  مشکلات گوارشی و ناراحتی‌ها را تسکین دهید.
 •   تسکین تهوع
 • کاهش التهاب
 • افزایش اسید معده پس از خوردن غذا برای آهسته کردن روند هضم غذا

به همین دلیل است که زنجبیل خام در کنار مواد غذایی مانند سوشی سرو می‌شود. خواص زنجبیل از بروز بیماری‌های ناشی از مواد غذایی جلوگیری می‌کنند. اگر می‌خواهید زنجبیل اثرات آنتی بیوتیکی داشته باشد، باید مانند سیر، خام باشد. اما معلوم نیست که آیا زنجبیل در مقابل سایر آنتی بیوتیک‌های طبیعی که اشاره شد مؤثر باشد، زیرا در خصوص آن به خوبی مطالعه نشده است. به عبارت دیگر، ما می دانیم که زنجبیل یک آنتی بیوتیک طبیعی مؤثر است، اما نمی‌دانیم در برابر طیف گسترده‌ای از پاتوژنها چقدر مؤثر است.

نحوه استفاده

استفاده‌های اولیه: در ترکیب با سایر آنتی بیوتیک‎های طبیعی برای افزایش اثربخشی، تقویت سیستم ایمنی عمومی و سلامت استفاده می‌شود.

از آنجایی که مطالعات زیادی در مورد زنجبیل وجود ندارد، بهتر است از زنجبیل در ترکیب با سایر آنتی بیوتیک‌ها استفاده شود تا نتایج بهتری به دست آید. برای مثال، برای مبارزه با آنفلوآنزا از عسل خام با زنجبیل خام و دارچین استفاده کنید. زنجبیل یک افزودنی واقعاً مفید است زیرا می‌تواند تهوعی را که همراه با آنفولانزا است، کاهش دهد. به علاوه، زنجبیل خام به تنهایی مزه خوبی ندارد. بنابراین می‌توانید برای داشتن طعمی بهتر زنجبیل را با سایر مواد ترکیب نمایید. زنجبیل فقط برای استفاده داخلی است. استفاده خارجی عصاره زنجبیل یا هر چیز دیگری بر روی پوست توصیه نمی‌شود چون باعث ایجاد تحریک می‌گردد.

 

مقالات مرتبط

لاپاراسکوپی واریکوسل: نحوه‌ انجام، عوارض و مراقبت‌ها

لاپاراسکوپی واریکوسل: نحوه‌ انجام، عوارض و مراقبت‌ها

واریکوسل

انواع روشهای تشخیص واریکوسل (معاینه ی فیزیکی، سونو، بررسی علائم)

زود انزالی

درمان زود انزالی با گیاهان دارویی مانند مارچوبه، زنجبیل، زعفران و …

سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه را بشناسید (درد در پهلو و کمر، تکرر و سوزش ادرار و …)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس