کمر درد یک عارضه شایع است که هر کسی در طول عمر خود به آن دچار می‌شود. متأسفانه علت آن همیشه به راحتی قابل ‌تشخیص نیست. در واقع، عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث کمردرد شود. همچنین این عارضه می‌تواند نشانه ابتلا به برخی بیماری‌های دیگر نیز باشد. برخی بیماری‌های کلیه نیز باعث کلیه درد می‌شوند که ممکن است درد آن با کمر درد اشتباه گرفته شود. چگونه می‌توان این دو نوع درد را از هم تشخیص داد؟ تفاوت بین کمردرد و کلیه درد چیست؟

بیشتر کمردردها به دلیل ابتلا به بیماری‌های خطرناک و جدی ایجاد نمی‌شوند. در بیشتر موارد، کمر درد به دلیل برخی بیماری‌های خفیف مانند کشیدگی عضلات، گرفتگی عضلات یا آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شوند. غالب اوقات این دردها پس از چند ماه یا حتی چند هفته بهبود می‌یابند اما اگر این درد بیش ‌از حد طولانی شد و پهلوهای شما نیز درد داشت و به خصوص اگر به مرور زمان درد وخیم‌تر شده و با علائم غیرمعمول دیگری نیز همراه شد، باید به پزشک مراجعه کنید.

درد پهلو نیز ممکن است به دلایل متعددی ایجاد شود. پهلو درد لزوماً به معنی ابتلا به بیماری‌های کلیه نیست اما اگر درد با علائم دیگر نارسایی کلیه (به خصوص علائم ادراری) همراه بود بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. کلیه درد ناگهانی (با وجود خون در ادرار یا بدون این علامت) باید مورد ملاحظه قرار گیرد زیرا ممکن است نشانه ابتلا به برخی بیماری‌های کلیه خطرناک و جدی باشد. برای دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌02188343444 تماس حاصل فرمایید.

کمر درد


مهم‌ترین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که این عارضه بیماری نیست. به طور عمومی کمردرد نشانه ابتلا به یک بیماری است؛ به عبارت دیگر خود این درد یک تشخیص محسوب نمی‌شود.

دلایل ابتلا به کمر درد

درد کمر ممکن است خفیف تا شدید باشد. دلایل ابتلا به کمر درد بسیار متنوع است و عوامل و بیماری‌های مختلفی وجود دارد که باعث کمر درد می‌شود اما در بسیاری از موارد این کمر درد به دلایل زیر ایجاد می‌شود:

  • آسیب‌دیدگی: شکستگی ستون فقرات، رگ به رگ شدن یا آسیب‌دیدگی‌های شدید ناشی از تصادفات ممکن است باعث ایجاد دردهای مزمن یا حاد در کمر شود.
  • مشکلات حرکتی ستون فقرات: این مشکلات معمولاً به نحوه حرکت‌های ستون فقرات شما مرتبط است. زوال و دیژنراسیون دیسک بین مهره‌ای اصلی‌ترین دلیل ابتلا به مشکلات مکانیکی در کمر است. مشکلات ستون فقرات ممکن است به دلیل تنش‌های عضلانی، اسپاسم‌ها، پارگی دیسک یا مفاصل فاست ایجاد شود.
  • سرطان‌ها و عفونت‌ها: رشد غیرطبیعی تومورها (سرطان) می‌تواند بر کمر نیز تأثیر داشته باشد. البته در بیشتر موارد این بیماری‌ها دلیل اصلی ابتلا به کمردرد نیستند. برای مثال سرطان استخوان یک بیماری دردناک است. اگر سرطان در ستون فقرات رشد کند، کمر درد یکی از علائم اصلی آن است.

سرطان‌هایی که در نقاط دیگر بدن رشد می‌کنند نیز ممکن است بر کمر بیمار اثر بگذارند. برخی از این سرطان‌ها عبارتند از: سرطان ریه، سرطان روده، سرطان سینه، سرطان تیروئید، سرطان کلیه و حتی سرطان پروستات.

  • برخی بیماری‌ها: این بیماری‌ها عبارتند از آرتروز و روماتیسم مفصلی، پوکی استخوان و بیماری‌های دیگر که باعث ضعف استخوانی می‌شوند، اسپوندیلیت آنکیلوزان، تنگی کانال نخاع و شانه منجمد شده.
  • دلایل دیگر: برخی از دلایل دیگر کمر درد عبارتند از؛ فیبرومالژی، بارداری، اندومتریوز، سنگ کلیه و عفونت‌های کلیه.

این عارضه چگونه احساس می‌شود؟

این احساس در هر فردی متفاوت است. درد ممکن است خفیف، مبهم یا حتی شدید و تیز باشد. معمولاً افراد مبتلا به کمر درد علائم زیر را احساس می‌کنند:

  • درد با خشک‌شدگی در قسمت‌های متخلف ستون فقرات همراه است.
  • درد در هنگام بلند کردن اجسام سنگین یا انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین و شدید تشدید می‌شود.
  • اگر درد در قسمت میانی و پایینی کمر احساس شود، پس از ایستادن یا نشستن‌های طولانی مدت شدت می‌یابد.
  • در برخی مواقع، بدون احساس گرفتگی عضلانی یا درد در قسمت پایینی کمر به سختی می‌توان ایستاد یا نشست.

بسته به دلایل زمینه‌ای ممکن است شما احساس ناراحتی، سرماخوردگی، خستگی و ضعف، تب یا حتی اختلال در کنترل ادرار و مدفوع خود داشته باشید.

پیش‌بینی و چشم‌انداز

اگر علل قابل‌ درمان باشد، کمردرد پس از برطرف شدن دلیل آن از بین می‌رود. در بیشتر موارد کمر درد به عوامل فیزیکی همراه است اما مشکلات روانی (مانند استرس) هم ممکن است باعث شدت یافتن درد شوند. حتی مدت ابتلا به کمر درد و شدت آن نیز ممکن است با استرس مرتبط باشد.

دردهای کلیه چگونه ایجاد می‌شوند؟


درد کلیه همان‌گونه که از نام آن مشخص است مرتبط با مشکلات یک یا هر دو کلیه است. دو بیماری شایع که باعث کلیه درد می‌شوند عبارتند از: عفونت‌های کلیه و سنگ کلیه

عفونت‌های کلیه باعث عفونت و التهاب در کلیه می‌شوند که منجر به کلیه درد می‌شود. بسته به میزان شدت عفونت، ممکن است کلیه متورم شود. در نتیجه باعث کشیده شدن کپسول اطراف کلیه شده و درد شدیدی ایجاد می‌کند.

سنگ کلیه نیز می‌تواند باعث ابتلا به کلیه درد شود. زمانی که سنگ کلیه در لوله بین مثانه و کلیه‌ها ایجاد شود باعث کلیه درد می‌شود. این سنگ‌ها باعث انسداد جزئی یا کلی مجرای ادرار شده و جلوی جریان ادرار را از کلیه‌ها به مثانه می‌گیرند. در نتیجه کلیه‌ها بزرگ و متورم شده و درد می‌گیرند.

برخی از دلایل غیرمتداول و نادر نیز عبارتند از: بیماری کلیه پلی کیستیک (کیست‌هایی در کلیه به وجود آمده و رشد می‌کنند)، سرطانی که در کلیه رشد کند، سرطان‌های اولیه و ثانویه. انفارکتوس کلیه و خون در ادرار به دلیل آسیب‌دیدگی.

تفاوت بین کلیه درد و کمر درد


درد کلیه همیشه به راحتی قابل ‌شناسایی و تشخیص نیست. حتی در مرحله اول ممکن است شما درد خفیفی در کمر خود احساس کنید اما برخی تفاوت‌ها نیز وجود دارد و شما باید برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید. همان‌گونه که می‌دانیم کلیه‌ها بسیار به کمر نزدیک هستند اما ممکن است شما متعجب شوید اگر بدانید که آنها دقیقاً در کدام قسمت بدن قرار گرفته‌اند. با این که کلیه‌ها بخشی از سیستم ادرار هستند اما آنها در زیر دنده‌ها (تقریباً در قسمت بالایی بدن) قرار گرفته‌اند! بنابراین در صورتی که دردی مرتبط با کلیه باشد معمولاً در قسمت بالای کمر احساس می‌شود (به خصوص در ناحیه پهلوها درست در زیر لبه پایینی دنده‌ها). در صورتی که هر دو کلیه درد داشته باشند شما ممکن است آن را در هر دو طرف پهلوها احساس کنید. درد ممکن است با علائم دیگر نارسایی کلیه نیز همراه باشد که به بیماری‌های زمینه‌ای آن بستگی دارد. برخی از این دلایل زمینه‌ای عبارتند از:

درد کلیه ناشی از وجود سنگ کلیه

این نوع درد دارای نوسان است و ممکن است باعث ایجاد علائم دیگری مانند حالت تهوع، استفراغ، تغییر رنگ ادرار (قرمز، قهوه‌ای یا صورتی)، بوی بد و وجود رسوبات ادراری و بی‌اختیاری ادراری شود. در صورتی که سنگ‌ها به سمت پایین لوله حالب حرکت کنند، درد ممکن است از پهلوها به سمت پایین شکم یا حتی کشاله‌های ران گسترش یابد.

درد کمر ناشی از عفونت‌های کلیه

پهلوها در این حالت به شدت به لمس حساس می‌شوند و حتی کوچک‌ترین لمس می‌توان درد را تشدید کند. عفونت باعث می‌شود که شما بیمار به نظر برسید و با علائم دیگری مانند حالت تهوع، استفراغ و تب سبک همراه است.

همچنین ممکن است شما دائماً احساس کنید که نیاز به دفع ادرار دارید و به تکرر ادرار، درد کشاله ران، درد شکم، درد (با احساس سوزش) در زمان ادرار کردن، رسوبات ادراری یا بوی بد ادرار یا حتی وجود خون در ادرار مبتلا شوید.

چه نوع کمر دردی به درد کلیه مرتبط نیست؟


درد کلیه مبهم نیست و در قسمت پایین کمر نیز احساس نمی‌شود. اگر درد کمر شما به دلیل دردهای کلیه باشد شما آن را در پهلوها در قسمت زیر دنده‌های جانبی احساس خواهید کرد و معمولاً درد آن تیز بوده و دائمی نیست.

مقالات مرتبط

لاپاراسکوپی واریکوسل: نحوه‌ انجام، عوارض و مراقبت‌ها

لاپاراسکوپی واریکوسل: نحوه‌ انجام، عوارض و مراقبت‌ها

واریکوسل

انواع روشهای تشخیص واریکوسل (معاینه ی فیزیکی، سونو، بررسی علائم)

زود انزالی

درمان زود انزالی با گیاهان دارویی مانند مارچوبه، زنجبیل، زعفران و …

سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه را بشناسید (درد در پهلو و کمر، تکرر و سوزش ادرار و …)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس