درمان کوچکی بیضه با روش های جراحی و غیرجراحی بزرگ کردن بیضه

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. درمان کوچکی بیضه با روش های جراحی و غیرجراحی بزرگ کردن بیضه

تاریخ 23 آبان 1402

بیضه‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارند. همچنین معمولاً یکی از بیضه‌ها کمی بزرگ‌تر از دیگری بوده و یکی از بیضه‌ها کمی پایین تر است. با توجه به این تنوع گسترده ، چندین روش مختلف برای اندازه گیری بیضه‌های فرد وجود دارد. اما اگر علائم همراهی وجود نداشته باشد ، بندرت مشکلی ایجاد می‌شود.

به جای مقایسه اندازه بیضه خود با افراد دیگر ، فرد باید این مسئله را بررسی کند که آیا بیضه‌های آن‌ها به مرور زمان تغییر کرده است یا خیر. بیضه‌هایی که به طور ناگهانی بسیار کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از حد معمول هستند ممکن است علامتی از یک بیماری باشند.

اندازه متوسط بیضه چقدر است؟ 


مانند هر قسمت دیگری از بدن، اندازه بیضه در افراد مختلف متفاوت است که غالباً تأثیر کمی یا هیچ تأثیری بر سلامتی فرد ندارد.

بیضه شما یک ارگان تولید کننده اسپرم و به شکل بیضی است که در داخل اسکوتروم یا کیسه بیضه شما قرار دارد. طول متوسط بیضه بین 4.5 تا 5.1 سانتی متر (حدود 1.8 تا 2 اینچ) است. بیضه‌هایی که کمتر از 3.5 سانتی متر (در حدود 1.4 اینچ) طول دارند ، کوچک تلقی می‌شوند.

نحوه اندازه گیری اندازه بیضه 


اندازه گیری اندازه بیضه‌ها معمولاً با استفاده از سونوگرافی انجام می‌شود که یک تست بدون درد است و از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر بدن روی یک صفحه رایانه استفاده می‌کند. علاوه بر این، ارکیدومتر (orchidometer) نیز یک ابزار ساده است که برای اندازه گیری اندازه بیضه استفاده می‌شود. این وسیله شامل یک رشته از مهره‌های بیضی شکل با اندازه‌های مختلف است، که هر کدام تقریباً اندازه یک بیضه انسانی را دارند. پزشک می‌تواند اندازه بیضه شما را به آرامی حس کند و آن را با یکی از مهره‌های موجود در ارکیدومتر مقایسه کند.

برای اندازه گیری اندازه بیضه در خانه، می‌توانید از یک نوار متری استفاده کنید تا اندازه گیری تقریبی انجام دهید. اگر چنین کاری را انجام داده‌اید، ابتدا از حمام گرم استفاده کنید تا مطمئن شوید که بیضه‌های شما برای گرم شدن در بدن شما محبوس نشده‌اند. این زمان همچنین برای انجام امتحان خودآزمایی برای بررسی توده‌ها یا علائم دیگر سرطان بیضه نیز مناسب است.

آیا اندازه بیضه بر تستوسترون و باروری تأثیر می‌گذارد؟ 


بیضه‌های شما دو کار اصلی دارند:

 • تولید اسپرم برای تولید مثل
 • ترشح هورمون تستوسترون مردانه ، که در رشد خصوصیات جسمی مردانه و انگیزه جنسی مؤثر است

از آنجا که اسپرم در بیضه های شما تولید می‌شود ، در صورت داشتن بیضه کوچک‌تر ممکن است اسپرم کمتری نسبت به حالت عادی تولید کنید. حدود 80 درصد از حجم بیضه از تو بول‌های منیفر ، ساختارهای لوله مانند تشکیل سلول‌های اسپرم،  تشکیل شده است.در یک مطالعه ، محققان دریافتند که بیضه با اندازه کوچک‌تر با کاهش تراکم اسپرم مطابقت دارد. با این وجود ، شما ممکن است بیضه‌های کوچک‌تر از متوسط داشته باشید و به اندازه کسی که دارای بیضه‌های بزرگ‌تر است ، بارور باشید.

اگر سعی در بچه دار شدن دارید و شما و شریک زندگی خود در این زمینه ناموفق بوده اید ، باید به یک متخصص باروری مراجعه کنید. سطح تستوسترون و شمارش اسپرم را می‌توان اندازه گرفت تا مشخص شود آیا این‌ها با مشکلات باروری شما ارتباط دارند یا خیر.

اندازه بیضه و سلامت قلب 


ممکن است داشتن بیضه کوچک بر سلامتی قلب شما موثر بوده و تأثیر مثبتی داشته باشد.

نتایج حاصل از مطالعه 2،800 مردان ایتالیایی که به دنبال درمان اختلال نعوظ هستند ، نشان می‌دهد که مردانی که بیضه‌های بزرگ‌تری دارند ، بیشتر از مردان با بیضه‌های کوچک‌تر در معرض خطر بیماری قلبی عروقی هستند.هنوز مشخص نیست که چرا این ارتباط وجود دارد ، و محققان خاطرنشان کردند که از آنجا که این مطالعه در مورد مردانی که دارای اختلال نعوظ بودند انجام شده، ممکن است این یافته‌ها در مورد همه مردان صدق نکند.

سطح پایین تستوسترون (T پایین) با خطر بالا رفتن بیماری قلبی عروقی همراه است. با این حال ، درمان کم بودن T با تستوسترون درمانی ممکن است احتمال بروز مشکلات قلبی را افزایش دهد. مطالعات نشان داده است که شواهد متناقضی در این زمینه وجود دارد. بنابراین ، اگر شما T کم دارید ، با دکتر خود در مورد تستوسترون درمانی صحبت کنید و حتماً در مورد آخرین تحقیقات در مورد خطرات و فواید این درمان صحبت کنید.

اندازه و خواب بیضه 


گروهی از محققان ارتباط بین کیفیت اسپرم ، میزان مایع منی و اندازه بیضه را بررسی کردند. آن‌ها شواهدی یافتند که نشان می‌دهد خواب ضعیف با کاهش تعداد اسپرم همراه است. ارتباط بین اندازه بیضه و خواب ضعیف بی نتیجه بود. برای درک بهتر ارتباط بین بیضه‌ها ، کیفیت اسپرم و خواب ، شواهد بیشتری لازم است.

محققان همچنین خاطرنشان كردند: مردانی كه گزارش شده از اختلالات مكرر در خواب بیضه برخوردار هستند نیز به زندگی ناسالم می‌پردازند (به عنوان مثال ، با سیگار كشیدن ، خوردن رژیم غذایی پر چرب و سایر رفتارهای ناسالم). این عوامل در شیوه زندگی ممکن است نقش بیشتری در سلامت خواب بیضه داشته باشند.

اندازه بیضه و غریزه پدری 


اگر بیضه‌های کوچکی دارید، احتمالاً بیشتر به بزرگ کردن و پرورش فرزند خود علاقه‌مند هستید. محققان برای تأکید بر این یافته‌ها به تحولات تکاملی در سایر نخبگان اشاره کرده‌اند. به عنوان مثال، شامپانزه‌های نر تمایل دارند بیضه‌های بزرگ‌تری داشته باشند و اسپرم زیادی تولید کنند. به نظر می‌رسد تمرکز آن‌ها بیشتر برای محافظت از فرزندان خود به سمت جفت‌گیری است. از طرف دیگر، گوریل‌های نر تمایل به داشتن بیضه‌های کوچک‌تری دارند و کاملاً از فرزندان خود محافظت می‌کنند. محققان می‌گویند که سطح بالاتر تستوسترون، که با بیضه‌های بزرگ‌تر همراه است، ممکن است به هدایت برخی از مردان به سمت رفتارهایی بجز مراقبت از فرزندانشان منجر شود. محققان همچنین به مطالعات قبلی اشاره کردند که نشان می‌داد پدرانی که بسیار بیشتر درگیر مراقبت‌های روزانه از فرزندان خود هستند، تمایل دارند سطح تستوسترون پایین‌تری داشته باشند. ایده این است که پدر بودن در واقع ممکن است سطح تستوسترون شما را کاهش دهد. معلوم نیست که تستوسترون کم در ساختن یک پدر با نقش پدرانه بیشتر نقش دارد یا اینکه پدر به صورت تغذیه‌ای، تستوسترون را کاهش می‌دهد.

چه عواملی باعث کوچک بودن بیضه‌ها می‌شوند 


چه عواملی باعث کوچک بودن بیضه‌ها می‌شوند-min

اندازه بیضه از فردی به فرد دیگر متغیر است ، بنابراین مهم است که به یاد داشته باشید که تغییرات اندازه ممکن است ارتباط کمی با بیماری قابل تشخیص داشته باشد. وقتی صحبت از سلامتی و عملکرد دستگاه تناسلی شما می‌شود ، اختلاف اندازه ممکن است بی‌معنی باشد.

با این حال ، برخی از بیماری‌ها وجود دارد که باعث کوچک شدن بیضه‌ها می‌شود.

هیپوگنادیسم مردانه 

یکی از این بیماری‌ها هیپوگنادیسم مردانه نامیده می‌شود. هیپوگنادیسم بیماری است که بدن تستوسترون کافی تولید نمی‌کند در نتیجه بدن از رشد مناسب خصوصیات مردانه مانند آلت تناسلی ، بیضه‌ها و توده‌های عضلانی محروم می‌شود.

هیپوگنادیسم اولیه 

هیپوگنادیسم ممکن است در اثر اختلال در بیضه ایجاد شود ، مانند بیضه‌هایی که به سیگنال های مغز برای تولید تستوسترون و اسپرم کافی پاسخ نمی‌دهند. به این شرایط، هیپوگنادیسم اولیه گفته می‌شود. ممکن است شما با این هیپوگنادیسم اولیه متولد شوید ، یا این بیماری می‌تواند در اثر عواملی مختلفی از جمله موارد زیر ایجاد شود:

 • عفونت
 • پیچ خوردگی بیضه (پیچ خوردگی رشته نولید کننده اسپرم در بیضه)
 • استفاده بیش از حد از استروئید آنابولیک

هیپوگنادیسم ثانویه 

هیپوگنادیسم ثانویه به دلیل مشکلی که در بیضه‌ها شروع می‌شود نیست. در عوض ، در این شرایط غده هیپوفیز در مغز تولید کننده هورمون لوتئین کننده نیست. هورمون لوتئین کننده بیضه‌ها را برای ساخت تستوسترون علامت می‌دهد.

واریکوسل 

یکی دیگر از علت‌های ایجاد بیضه‌های کوچک، واریکوسل است. واریکوسل به بزرگ شدن رگ‌ها در داخل اسکوتروم یا کیسه بیضه گفته می‌شود، که به طور معمول به دلیل ایجاد مشکل در دریچه‌هایی که جریان خون را در رگ‌ها کنترل می‌کنند، بروز می‌یابد. وریدهای مشکل دار در داخل کیسه بیضه می‌توانند باعث کوچک شدن و نرم شدن بیضه شوند.

بیضه‌های پایین نیامده 

بیضه‌های پایین نیامده نیز می‌توانند بیضه‌های کوچک ایجاد کنند. این یک بیماری است که قبل از تولد ایجاد می‌شود ، وقتی که بیضه‌ها به سمت خارج از کیسه بیضه حرکت نمی‌کنند. بیضه‌های پایین نیامده معمولاً در دوران نوزادی قابل جراحی هستند.

چه موقع به دنبال کمک باشیم 


مهم است که در مورد نگرانی‌های خود در مورد اندازه بیضه با پزشک خود صحبت کنید.

پزشک شما می‌تواند تشخیص دهد که اندازه بیضه شما علامت یک بیماری اساسی است یا خیر. ممکن است اندازه بیضه شما هیچ ارتباطی با عملکرد نعوظ نداشته باشد یا به هیچ‌وجه بر سلامت جنسی شما تأثیر نگذارد.

صحبت با پزشک ممکن است آرامش و اطمینان خاطر شما را به شما بازگرداند. همچنین این مشاوره در صورت وجود مشکل، می‌تواند منجر به انتخاب گزینه‌های درمانی مناسب شود.

چه روش‌هایی برای درمان بیضه‌های کوچک موجود است؟ 


چه روش‌هایی برای درمان بیضه‌های کوچک موجود است-min-min

درمان ناباروری 

اگر کوچک بودن بیضه بر روی باروری تأثیر بگذارد ، برخی از داروها وجود دارند که ممکن است به شما در این درمان این مشکل کمک کند. کلومیفن (Clomid) یک داروی خوراکی است که هورمون‌های لازم برای باروری را تقویت می‌کند.

این دارو اغلب برای کمک به زنانی است که مشکل باردار شدن دارند ، استفاده می‌شود ، اما می‌تواند برای معالجه ناباروری مردان نیز استفاده شود.اگر بیضه‌های کوچک باعث کاهش تراکم اسپرم شما شوند ، ممکن است تزریق گنادوتروپین ها نیز مؤثر باشد. گنادوتروپین ها هورمون‌هایی هستند که باعث تحریک فعالیت در بیضه‌ها می‌شوند.

درمان جایگزینی تستوسترون (TRT) ممکن است مزایایی از جمله افزایش موارد زیر شود:

 • انرژی
 • توان جنسی
 • توده عضلانی

همچنین این روش ممکن است به دستیابی به یک نگرش ذهنی مثبت تر کمک کند.با این وجود ، TRT باید به دقت توسط پزشک شما کنترل شود. برخی از عوارض جانبی بالقوه جدی مانند مشکلات مربوط به پروستات ، پرخاشگری غیرطبیعی و اختلالات گردش خون نیز در این روش وجود دارد.

درمان واریکوسل 

درمان واریکوسل ممکن است اهمیت داشته باشد یا نداشته باشد. اگر وریدهای بزرگ بر روی باروری یا سلامت بیضه‌های شما تأثیر بگذارد، عمل جراحی ممکن است یک گزینه مناسب باشد. یک جراح می‌تواند ورید یا وریدهای آسیب‌دیده را خارج کرده و جریان خون را به وریدهای سالم موجود در داخل کیسه بیضه تغییر دهد. این روش ممکن است آتروفی بیضه را معکوس کند و تولید اسپرم را افزایش دهد.

درمان بیضه‌های پایین نیامده

اگر مشکل شما بیضه‌های پایین نیامده باشد، یک عمل جراحی وجود دارد که می‌تواند برای حرکت بیضه‌ها به داخل کیسه بیضه استفاده شود. این عمل اورکیوپکسی ( orchiopexy ) نام دارد و معمولاً قبل از تولد یک سالگی پسر انجام می‌شود.

آیا بالغ تر شدن مرد یا استفاده از مکمل‌ها می‌توانند اندازه بیضه را افزایش دهند؟

به طور کلی ، هیچ روش ایمن و مؤثری برای افزایش حجم بیضه وجود ندارد. در مورد هرگونه درمانی که در مجله‌ها ، اینترنت یا قفسه‌های فروشگاهی فروخته می‌شود ، محتاط باشید.

بسیاری از محصولات “افزایش سایز” وجود دارند که بدون هیچ گونه مدرک علمی تبلیغ می‌شوند تا از ادعاهای خود حمایت کنند. مصرف مکمل‌هایی که توسط FDA تأیید نشده باشد ممکن است بی اثر و گران قیمت باشد و در بدترین حالت برای سلامتی شما خطرناک باشد.

آیا باید نگران اندازه بیضه خود باشم؟ 


بیضه‌های کوچک‌تر از حد متوسط ممکن است در بسیاری از موارد بر سلامتی شما تأثیری نگذارند. اگر بیضه‌ها به دلیل یک بیماری زمینه‌ای کوچک باشند ، گزینه‌های درمانی زیادی وجود دارد.

نکته اصلی تقویت سطح تستوسترون و تولید اسپرم یا درمان زمینه‌ای دیگر ، صحبت با پزشک است.

درمان کوچکی بیضه با بهداشت خواب 


بیضه‌ها مقدار قابل توجهی تستوسترون را از نیمه شب تا 5 صبح تولید می‌کنند. این بدان معناست که برای آقایان طبیعی است که در ساعت‌های صبح از بزرگ شدن بیضه‌هایشان آگاه شوند. غده هیپوفیز نیز با ترشح هورمون رشد در این مکانیسم نقش دارد. این هورمون‌ها در طول شبانه روز بیضه‌ها را شارژ می‌کنند.

اگرچه ، اندازه بیضه‌ها قبل و بعد از بیدار شدن کوچک باقی می‌ماند ، کوچکی بیضه ممکن است به دلیل ریتم‌های شبانه روزی نامناسب و ایجاد اختلال در چرخه خواب باشد. داشتن خواب منظم در هر شبانه روز بسیار ضروری است.

ریتم‌های طبیعی ساعت زیستی بدن چگونه با كوچك بودن بیضه‌ها ارتباط دارند؟ 

ریتم‌های شبانه روزی همان ساعت‌های زیستی بدنی است که وظیفه همگام سازی چرخه روز و شب را بر عهده دارد. با ریتم موجود در حالت تعادل طبیعی ، افراد هر شب وضعیت نزدیک به اغما را تجربه می‌کنند و سیستم های مختلف بدن کند می‌شوند تا به بدن اجازه دهند ترمیم و شارژ مجدد انجام دهد. در نتیجه ، هورمون‌های آنابولیک ترشح می‌شوند که اسپرم تولید می‌کنند و بافت‌های آسیب دیده را ترمیم می‌دهند.

بنابراین ، بیضه‌ها نقش مهمی در این مکانیسم استراحت دارند زیرا 95٪ تستوسترون و 100٪ اسپرم توسط بیضه‌ها آزاد می‌شوند. بنابراین ، در چرخه خواب طبیعی و مناسب، همه چیز برای یک مرد سالم به خوبی پیش می رود. اما کمبود خواب برای آقایان می‌تواند خطرناک باشد.برخی از عوامل مؤثر بر این فرآیند شارژ مجدد است. برخی از عادت‌ها که معمولاً بسیار متداول هستند ، می‌توانند بر روی الگوی خواب تأثیر منفی بگذارند مانند:

 • قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی درست قبل از زمان خواب: از آنجا که ریتم‌های شبانه روزی چرخه نور و تاریکی را همزمان می‌کنند ، بنابراین نور مصنوعی ممکن است سیگنال کاذب از نور خورشید را برای بدن ایجاد کند. این به نوبه خود باعث عدم تعادل در ریتم‌ها می‌شود که منجر به اختلال خواب یا بی‌قراری می‌شود.
 • نوشیدن قهوه قبل از خواب ، استرس و نگرانی نیز تقریباً به این شکل عمل می‌کنند. همه این عوامل به طور مستقیم به کمبود خواب منجر می‌شوند که منجر به ایجاد بیضه‌هایی با عملکرد ضعیف می‌شود.

رویکردهای سالم تری برای کنترل امور وجود دارد. این رویکردها شامل:

 • اجتناب از نوشیدن قهوه در هنگام شب باید اولویت شماره یک باشد. آخرین فنجان باید تا ظهر محدود شود.
 • رها کردن نگرانی‌ها و استرس ها از ذهن و آرام نگه داشتن حالت روانی و عاری از استرس ضروری است.

ورزش در طول روز به سوزاندن انرژی اضافی کمک زیادی می‌کند و همچنین به حفظ چرخه خواب طبیعی کمک می‌کند.

 • خاموش کردن دستگاه‌هایی مانند تلویزیون ، رایانه ، چراغ‌های روشن که منبع نور هستند ، 2 ساعت قبل از زمان خواب می‌تواند بسیار مفید باشد.
 • استفاده از صدای سفید می‌تواند در جلوگیری از شنیدن صداهای غیرضروری که اغلب در شب مزاحم هستند ، مفید باشد.

از آنجا که ریتم‌های شبانه روزی بسیار تحت تأثیر نور خورشید قرار دارند ، بنابراین یک عادت سالم این است که حداقل 15 دقیقه از زمان خود را در به طور منظم در زیر نور طبیعی صرف کنید.

کمبود خواب می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات پزشکی بی شماری شود ، بیضه‌های کوچک یکی از آن‌هاست. با ایجاد عادات سالم ، نه تنها خوابیدن در حالت كما مانند آسان تر می‌شود ، بلكه به ترمیم و شارژ مجدد بدن نیز كمك می‌کند.

مقالات مرتبط
جلوگیری از عفونت واژن و رحم بعد از رابطه جنسی علت و نشانه ها

جلوگیری از عفونت واژن و رحم بعد از رابطه جنسی علت و نشانه ها

سرطان (تومور) آلت تناسلی مردان (پنیس): علل و درمان

بیماری مقاربتی شانکروئید/شانکر نرم(chancroid)،علائم و درمان

بیماری پیرونی(بدترین مشکل جنسی مردان):علل،علائم ودرمان

فهرست
تماس با ما