واریکوسل(بزرگ شدن رگ‌های داخل بیضه) تقریباً در 10-15٪ از مردان وجود دارد و برای بسیاری دردناک نیست. واریکوسل درجات و گریدهای مختلفی دارد که گرید 3 و یا همان واریکوسل شدید، بدترین نوع آن است. در واریکوسل گرید 3 رگ‌های وریدی در بیضه‌ها به راحتی قابل مشاهده هستند. بیمار مبتلا به گرید 3 واریکوسل از درد شدید بیضه رنج می‌برد. برای برخی از مردان، این درد پس از ایستادن یا نشستن به مدت طولانی، بعد از ورزش یا در طول روز بدتر می‌شود. درد تنها اثر منفی واریکوسل نیست. اگر واریکوسل گرید 3درمان نشود، می‌تواند باعث آتروفی بیضه (جمع شدن بیضه‌ها) شوند. همچنین یک ارتباط قوی بین واریکوسل و ناباروری مردان وجود دارد. واریکوسل‌ها با کاهش تعداد اسپرم و تحرک، افزایش تعداد اسپرم‌های تغییر شکل یافته و بی اثر مرتبط هستند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که ناباروری به این دلیل ظاهر می‌شود که واریکوسل‌های مسدود و متورم باعث افزایش درجه حرارت در بیضه می‌شوند و تولید اسپرم را کاهش می‌دهند. در ادامه‌ی مطلب درباره‌ی واریکوسل گرید 3 و جراحی‌های لازم برای درمان آن توضیح داده شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی درمان واریکوسل گرید 3 و یا رزرو نوبت در مطب دکتر سلمان اسلامی با شماره تلفن‌­های 0218834344402188343445 تماس حاصل فرمایید.

چرا واریکوسل گرید 3 نگران کننده‌تر است؟ 


چرا واریکوسل گرید 3 نگران کننده‌تر است

واریکوسل گرید 3 باعث آسیب بیضه، ناباروری، کاهش تستوسترون، درد، و مشکلات زیبایی می‌شود.

آسیب بیضه 

واریکوسل گرید 3 ممکن است به بیضه ها آسیب برساند. ممکن است آن‌ها به طور مناسب رشد نکنند. این آسیب تدریجی است، و اغلب با گذشت زمان بدتر می‌شود. اگر نوجوانی دچار واریکوسل یک طرفه در بیضه خود شود، ممکن است آن بیضه به اندازه طرف مقابل رشد نکند و به طور قابل توجهی کوچکتر باشد. این حالت می‌تواند یک وضعیت جدی و خطرناک باشد زیرا بیضه کوچکتر نسبت به بیضه دارای اندازه طبیعی به طور قابل توجهی اسپرم و تستوسترون کمتری تولید می‌کند.

اگر واریکوسل در دوران بلوغ درمان شود، بیضه ممکن است رشد فزاینده ای داشته باشد و اندازه آن و تولید تستوسترون در آن نرمال شود. سپس واریکوسل هیچ تأثیری دائمی بر روی اندازه بیضه یا اسپرم و تولید تستوسترون نخواهد داشت.

اگر در سنین بعدی مانند واریکوسل گرید 3 درمان شود، اندازه بیضه بهبود نخواهد یافت، اگرچه ممکن است در تولید اسپرم و تستوسترون بهبود یابد. با این حال، به اندازه اینکه واریکوسل (ها) زودتر ترمیم شده باشند، بهبودی حاصل نخواهد شد.

ناباروری 

واریکوسل گرید 3 همچنین می‌تواند باعث ناباروری شود. این شرایط از طریق کاهش قابل توجه در کیفیت و کمیت اسپرم بروز می‌یابد. پانزده درصد از کل مردان واریکوسل دارند. با این حال، چهل درصد از مردانی که “ناباروری اولیه” را تجربه می‌کنند (هرگز فرزند بیولوژیکی نداشته‌اند) واریکوسل دارند.هشتاد درصد از مردان با باروری ثانویه (آن‌ها حداقل یک فرزند بیولوژیکی به دنیا آورده اند، اما در حال حاضر قادر به انجام دوباره آن نیستند) واریکوسل دارند. این امر ممکن است به این دلیل باشد که واریکوسل گرید 2 و 3 باعث آسیب تدریجی به بیضه و کاهش تدریجی کیفیت و مقدار اسپرم تولید شده می‌شود.

کاهش تستوسترون 

بیضه‌ها علاوه بر ساخت اسپرم، تستوسترون، هورمون اصلی مردانه را نیز تولید می‌کنند. تستوسترون مسئول خصوصیات جنسی ثانویه مردانه است (به عنوان مثال، افزایش توده عضلانی و تن صدا، میزان علاقه جنسی، موهای بدن). واریکوسل گرید 3 می‌تواند به سلول‌های تولید کننده تستوسترون آسیب رسانده و همچنین عملکرد آن‌ها را تیز تحت تاثیر قرار دهد و منجر به کاهش سطح کلی تستوسترون شود. به طور متوسط، سطح تستوسترون مرد پس از واریکوسلکتومی 100 ng / dL افزایش می‌یابد. این پیامدهای واضحی برای سلامتی و خوب بودن او، توده عضلانی، نعوظ، میل جنسی و غیره دارد.

درد 

واریکوسل گرید 3 ممکن است باعث ایجاد ناراحتی شود و منجر به ایجاد یک احساس سنگین و کشنده در کیسه بیضه شود. معمولاً با ایستادن، بلند کردن و کشیدن این احساس بدتر می‌شود. اگر مردی این درد کلاسیک و واریکوسل بزرگ داشته باشد، معمولاً پس از جراحی درد قابل توجهی پیدا می‌کند. با این حال، اگر درد کلاسیک نباشد، فقط 50٪ از مردان پس از عمل احساس بهتری خواهند داشت.

مشکلات مرتبط با زیبایی ظاهری

بسیاری از مردان و پسران دارای واریکوسل گرید 3 دارای رگ‌های بزرگ هستند که می‌توانند آن‌ها را ببینند و احساس کنند. اغلب کل طرف بیضه با واریکوسل بسیار پایین تر از دیگری آویزان است. رگ‌ها ممکن است از خارج دیده شوند و شکل کلی آن طرف کیسه بیضه می‌تواند بسیار متفاوت باشد. به ویژه پسران نوجوان بیشتر با عدم تقارن و سایر موارد زیبایی مرتبط با گرید 3 واریس روبرو می‌شوند. شرم و خجالت ممکن است آن‌ها را از بدن خود ناراحت کند، چه در خلوت و چه در جلوی چشم دیگران می‌تواند اعتماد به نفس آن‌ها را پایین تر بیاورد.

تشخیص واریکوسل گرید3 به چه صورت است؟


تشخیص واریکوسل گرید3

پزشک برای تشخیص گریدهای 1،2 و 3 واریکوسل در مردان از روش‌های زیر کمک می‌گیرد:

تشخیص توسط خود فرد 


بسیاری از پسران و آقایان می‌دانند که دچار واریکوسل هستند زیرا می‌توانند توده رگ‌های گشاد شده را در کیسه بیضه احساس کنند. این احساس مانند یک گونی کرم یا اسپاگتی است. این مردان واریکوسل بزرگتری دارند (گرید 3). آن‌ها همچنین ممکن است متوجه شوند که بیضه در آن طرف کوچکتر است. جالب اینجاست که کیسه بیضه در طرف واریکوسل ممکن است بزرگتر به نظر برسد، زیرا تعداد زیادی رگ در آنجا وجود دارد. با این حال، وقتی خود بیضه احساس می‌شود، کوچکتر از آن طرف دیگر است. آن‌ها همچنین ممکن است متوجه شوند که در آن بیضه یا طرف بیضه ناراحتی دارند.

تشخیص پزشک 


در حین معاینه فیزیکی ممکن است پزشک یک واریکوسل گرید 3 را تشخیص دهد. به وضوح می‌توان آن را هنگام ایستادن یک مرد احساس کرد و دوباره احساس می‌کند که یک کیسه اسپاگتی است.

اما در واریکوسل گرید 2 ممکن است وقتی مرد دراز می‌کشد این وضعیت ناپدید شود (زیرا وزن خون و رگ‌ها دیگر از دریچه‌های دارای سو عملکرد به کیسه بیضه پایین نمی‌آیند). در حالت ایستاده ممکن است از مرد خواسته شود که روی پاهای خود بنشیند (مثل اینکه مدفوع می‌کند). پزشک ممکن است هنگامی که خون به سمت عقب رانده می‌شود (به دلیل فشار بیشتر در داخل شکم) به داخل کیسه بیضه فشار وارد کند.

تست پیشرفته 

برای تأیید واریکوسل، اغلب از آزمایشات پیچیده ای استفاده می‌شود:

  • استتوسکوپ داپلر: یک استتوسکوپ داپلر صدای خونی را که از کنار آن عبور می‌کند تقویت می‌کند. در حالت استراحت، فقط باید پمپاژ شریان شنیده شود. جریان خون در رگ‌ها به قدری کند است که هیچ صدایی شنیده نمی‌شود. هنگامی که بیمار به سمت پایین فشار می‌آورد، خون بیشتری به سمت عقب به داخل کیسه بیضه جریان می‌یابد و به عنوان صدای راش شنیده می‌شود.
  • سونوگرافی: سونوگرافی دوبلکس در حال حاضر بهترین روش غیرتهاجمی برای شناسایی یا تأیید وجود واریکوسل‌ها محسوب می‌شود. سونوگرافی دوبلکس دو قسمت دارد.

ابتدا سونوگرافی کامل بیضه انجام می‌شود. قطر وریدها قابل اندازه گیری است. سایر ناهنجاری‌ها ممکن است شناسایی شوند. تقریباً یک سوم مردان مبتلا به ناباروری در سونوگرافی نتایج غیرطبیعی داشتند که در معاینه بدنی مشکوک نبود.

قسمت دوم ارزیابی سونوگرافی، خونی را که هنگام فشار دادن بیمار از کنار پروب عبور می‌کند، اندازه گیری می‌کند. این جریان خون واریکوسل را تأیید می‌کند. این جریان خون در واقع می‌تواند هم بصورت رنگی قابل مشاهده باشد و هم شنیده شود.

درمان: واریکوسلکتومی 


درمان واریکوسلکتومی

روش های مختلفی برای رفع واریکوسل گرید 3 وجود دارد. خوشبختانه، مطالعات نشان می‌دهد که با یک درجه غیر متداول اتفاق نظر، بهترین راه برای درمان این بیماری واریکوسلکتومی میکروسکوپی زیر اینگوینال با راهنمایی سونوگرافی است. این کار فقط توسط متخصص ارولوژیست متخصص در باروری و جراحی میکروسکوپی انجام می‌شود.

واریکوسلکتومی میکروسکوپی زیر اینگوینال با هدایت سونوگرافی 

این عبارت به چه معناست و چگونه انجام می‌شود؟

زیر اینگوینال 

زیر اینگوینال به محل برش اشاره دارد. این برش منفرد تقریباً یک اینچ از بالای آلت تناسلی مرد و یک اینچ از طرفین قرار دارد. اگر هر دو طرف تحت عمل قرار بگیرند، دو برش ایجاد می‌شود. جای زخم‌ها بعداً توسط موهای عانه پوشیده می‌شود. این ناحیه جایی است که طناب اسپرماتیک (بسته حامل عروق رگ، عروق بیضه، وریدها، لنفاوی و عضلات) از دیواره شکم خارج می‌شود. آنچه در ایجاد برش در اینجا مهم است این است که می‌توان از بریدگی عضله شکم جلوگیری کرد و این به معنی ناراحتی بعد از عمل بسیار کمتر و زمان بهبودی بسیار کم می باشد.

میکروسکوپی

میکروسکوپی به معنای استفاده از میکروسکوپ عملیاتی است. این میکروسکوپ بزرگ بالاتر از بیمار قرار دارد و پزشک هنگام رصد از طریق آن، قسمت ظریف عمل را انجام می‌دهد. این کار اجازه می‌دهد تا جراح به طور واضح تمام رگ‌هایی که باید قطع شوند را مشاهده کند، همچنین از برش عروق و لنف‌هایی که مایعات را از فضای بین بیضه ها و کیسه اطراف تخلیه می‌کنند، جلوگیری کرده و این رگ‌ها قطع نمی‌شود.

واریکوسلکتومی اینگوینال

به روش جایگزین جراحی واریکوسل، واریکوسلکتومی اینگوینال گفته می‌شود. اگرچه اکثر متخصصان ناباروری از روش زیر اینگوینال میکروسکوپی استفاده می‌کنند، واریسوسلکتومی معمولاً توسط متخصص اورولوژی عمومی انجام می‌شود. در این حالت، برش دقیقاً مانند برش فتق ایجاد می‌شود. عضلات شکم که واریکوسل را می‌پوشانند در نقطه خارج شدن از شکم بریده می‌شوند که در زیر ناف قرار دارد. سپس، با استفاده از چشم غیر مسلح یا لنزهای بزرگنمایی که به عنوان عینک استفاده می‌شود، رگ‌ها بریده می‌شوند.

برش طولانی تر از یک برش زیر اینگوینال است. همچنین بالاتر است و باعث می‌شود اسکار در بالای موهای عانه قابل مشاهده باشد. از آنجا که عضلات شکم بریده می‌شوند، درد بعد از عمل به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد و روند بهبودی طولانی تر می‌شود.

اگر از میکروسکوپ استفاده نشود، دیدن و ذخیره عروق و لنف‌ها یا دیدن و قطع کلیه رگ‌های لازم دشوارتر است. این بدان معناست که شریان‌هایی که خون را به بیضه می‌آورند نیز معمولاً در امان نمی‌مانند و بنابراین در کیفیت اسپرم به همان اندازه پیشرفت نمی‌کند و احتمال آسیب به بیضه‌ها بیشتر است. از آنجا که شناسایی و قطع کلیه رگ‌ها دشوارتر است، میزان شکست بیشتری در روش عمل با چشم غیر مسلح وجود دارد (5٪ تا 15٪). از آنجا که شناسایی عروق لنفاوی و نبردیدن آن‌ها دشوار است، به جای اینکه آن‌ها را با رگ‌ها گره بزنید، تشکیل هیدروسل، مجموعه ای از مایعات در اطراف بیضه، به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد (3 تا 30 درصد).

واریکوسلکتومی رتروپریتونال 

واریکوسلکتومی رتروپریتونال در واریکوسلکتومی حتی یک برش بالاتر برای قطع وریدها به سمت بالا دارد. این یک زخم واضح و غیرمعمول باقی می‌گذارد همچنین شامل برش عضلات شکم است که باعث افزایش درد و بهبودی بعد از عمل می‌شود. عروق را نمی‌توان حفظ کرد. میزان شکست در آن بین 15 تا 25 درصد و خطر تشکیل هیدروسل تقریباً 7 درصد است.

واریکوسلکتومی لاپاروسکوپی

همچنین می‌توانید درمان واریکوسل را به روش لاپاراسکوپی انتخاب کنید. در اینجا، بیمار باید تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد. یک کاتتر (لوله) در مثانه قرار داده می‌شود تا ادرار تخلیه شود تا  مانع عمل نشود. یک برش کوچک در زیر ناف (شکم) ایجاد می‌شود و شکم پر از هوا می‌شود. سوزن با یک تروکار بزرگتر (جسم تیز) و یک غلاف جایگزین می‌شود تا دوربین در شکم قرار گیرد. تحت دید، دو برش اضافی در دیواره شکم ایجاد می‌شود و دو ابزار کار در شکم قرار می‌گیرند. بسته حامل ورید و عروق مشخص می‌شود. در این مرحله، این بسته نرم افزاری انتقال داده می‌شود. مراقبت می‌شود که به طور تصادفی رگ‌های وابران را ترانسکت نکنید.

آمبولیزاسیون از طریق پوست 

روشی ممکن است توسط رادیولوژی مداخله ای انجام شود. یک برش کوچک در کشاله ران ایجاد می‌شود. سپس یک لوله طولانی وارد رگ پا می‌شود. تحت هدایت اشعه ایکس، به داخل ورید اجوف (بزرگترین رگ بدن) و سپس به داخل رگ اصلی تخلیه می‌شود. سپس یک کویل یا ماده قرار داده می‌شود تا رگ مسدود شود.

متأسفانه میزان نارسایی نسبتاً بالایی دارد، زیرا بسیاری از مویرگ‌ها ممکن است باعث تخلیه واریکوسل به مکان‌های دیگر شوند و با این روش مسدود نمی‌شوند.

اگر جای زخم قابل توجهی وجود داشته باشد که برشی در آن ایجاد شود، معمولاً از جراحی‌های قبلی در این ناحیه کاملاً مفید است. یک مثال خوب این است که اگر یک مرد قبلاً عمل جراحی برای پایین آوردن بیضه نزول نیافته در آن طرف داشته است، بهتر است از این روش استفاده کند.

مقالات مرتبط

لاپاراسکوپی واریکوسل: نحوه‌ انجام، عوارض و مراقبت‌ها

لاپاراسکوپی واریکوسل: نحوه‌ انجام، عوارض و مراقبت‌ها

واریکوسل

انواع روشهای تشخیص واریکوسل (معاینه ی فیزیکی، سونو، بررسی علائم)

زود انزالی

درمان زود انزالی با گیاهان دارویی مانند مارچوبه، زنجبیل، زعفران و …

سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه را بشناسید (درد در پهلو و کمر، تکرر و سوزش ادرار و …)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس