واریکوسل یک بیماری شایع است که مردان را درگیر می‌کند و با بزرگ شدن رگ‌های داخل کیسه بیضه یا پوستی که بیضه‌ها (اسکروتوم) را نگه دارد مشخص می‌شود. واریکوسل، شبیه رگ‌های واریسی موجود در پاها است.

واریکوسل هنگامی اتفاق می‌افتد که وریدهای پامپینی فرم، که شبکه ای از رگهای کوچک در طناب اسپرماتیک را تشکیل می‌دهند، گشاد شوند. این عارضه، مانند یک توده یا یک کیسه کرم در اطراف بیضه احساس می‌شود. معاینات فیزیکی، سونوگرافی واریکوسل یا سونوگرافی داپلر امکان تشخیص دقیق درجات واریکوسل (واریکوسل 1 تا 5) را فراهم می‌کند.

واریکوسل گرید 1 نسبت به سایر درجات واریکوسل آسیب و عوارض کمتری ایجاد می‌کند و با درمان و تشخیص سریع می‌توان از پیشرفت و بدتر شدن آن پیشگیری کرد. در ادامه‌ی مطلب درباره‌ی علل واریکوسل گرید 1، علائم و  درمان آن بیشتر توضیح داده شده است. اگر تشخیص پزشک برای شما، واریکوسل بوده است مطلب را با دقت بیشتری بخوانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان واریکوسل گرید 1 و دریافت نوبت در مطب دکتر سلمان اسلامی با شماره تلفن‌های 0218834344402188343445 تماس حاصل فرمایید.

علت واریکوسل گرید 1 چیست؟   


واریکوسل یک بیماری نسبتاً شایع است که در حدود 15 درصد مردان مشاهده می‌شود. به طور معمول در نوجوانی ایجاد می‌شود و احتمالاً تولید اسپرم را کاهش می‌دهد. همچنین معمولاً با ناباروری همراه است و در حدود 40 درصد مردان مبتلا دیده می‌شود.

واریکوسل‌ها به عنوان اولیه یا ثانویه طبقه بندی می‌شوند:

 • واریکوسلهای اولیه از اختلالات مادرزادی یا عدم توانایی دریچه‌ها در بیضه یا ورید اسپرماتیک داخلی ناشی می‌شوند. این وضعیت معمولاً بیضه چپ را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • واریکوسل ثانویه ناشی از افزایش فشار در ورید بیضه است که ممکن است به دلیل فشرده سازی، انسداد یا بیماری همراه با فشار خون بالا باشد.

واریکوسل گرید 1 تا 5


واریکوسل گرید 1 تا 5درجه بندی واریکوسل می‌تواند برای توصیف شدت بیماری انجام شود:

 • در واریکوسل گرید 1 هیچ اتساعی از رگ‌های داخل کیسه بیضه نیست اما با ریفلاکس (جریان معکوس / عقب) در رگ‌های طناب اسپرماتیک در ناحیه کشاله ران در طی مانور والسالوا به راحتی قابل تشخیص است.
 • واریکوسل درجه 2 در حین مانور والسالوا، رگ‌های برجسته قسمت بالای بیضه را با ریفلاکس نشان می‌دهد.
 • واریکوسل درجه 3 هیچ گونه اتساع عمده رگ‌ها را در وضعیت خوابیده نشان نمی‌دهد، اما وریدها تا قسمت پایین بیضه در حالت ایستاده گشاد به نظر می‌رسند. در طی مانور والسالوا ریفلاکس جریان خون در رگهای قطب پایین دیده می‌شود.
 • واریکوسل درجه 4، گشاد شدن رگ‌ها را حتی در حالت خوابیده با ریفلاکس در طی مانور والسالوا نشان می‌دهد.
 • واریکوسل درجه 5 متشکل از رگ‌های گشاد با ریفلاکس است که حتی بدون مانور والسالوا مشاهده می‌شود.

علائم واریکوسل گرید1


در واریکوسل گرید 1، هیچ علامت و نشانه ای معمولاً تجربه نمی‌شود. واریکوسل بندرت باعث درد می‌شود، اما در صورت وجود ممکن است به عنوان یک ناراحتی کسل کننده یا یک درد شدید تجربه شود. این ممکن است هنگام ایستادن یا ورزش به مدت طولانی تشدید شود. درد ممکن است در طول روز بدتر شود، اما هنگام خوابیدن به پشت برطرف می‌شود.

واریکوسل‌ها ممکن است با گذشت زمان بزرگتر و قابل توجه شوند. وجود آن منجر به اختلال در تولید اسپرم می‌شود، که می‌تواند با درمان مناسب بهبود یابد.

تشخیص واریکوسل گرید1 


تشخیص واریکوسل گرید 1

یک پزشک ماهر ممکن است بتواند با به دست آوردن شرح حال بیمار و انجام معاینه کامل بدنی، واریکوسل را تشخیص دهد. برای تأیید تشخیص، سونوگرافی واریکوسل همراه با داپلر جریان رنگ انجام می‌شود. روش‌های دیگر برای تأیید تشخیص نیز شامل اسکنگرافی، ترموگرافی مادون قرمز، ونوگرافی و تصویربرداری تشدید مغناطیسی است.

معاینه سونوگرافی با دراز کشیدن بیمار در حالت خوابیده و پاها از هم باز شده شروع می‌شود. کیسه بیضه توسط یک اسلینگ محافظت می‌شود تا در معرض قرارگیری مناسب قرار گیرد در حالی که آلت تناسلی توسط حوله پوشانده شده و با استفاده از نوار به شکم محکم می‌شود.

از سونوگرافی واریکوسل با قابلیت داپلر جریان رنگ استفاده می‌شود زیرا می‌تواند شرایط را با حساسیت و ویژگی بالا تشخیص دهد. واریکوسل از نظر سونوگرافی به صورت ساختارهای لوله ای متعدد و کرم مانند، نمایانگر رگ‌های گشاد شده است. به طور معمول، رگهای پامپینی فرم از 0.5 تا 1.5 میلی‌متر اندازه گیری می‌شوند اما با واریکوسل، قطر ممکن است بین 2 تا 3 میلی‌متر باشد. هنگامی که به بیمار آموزش داده می‌شود که مانور والسالوا را انجام دهد، در حالی که دهان و بینی را با بازدم اجباری بسته نگه داشته اید، جریان وریدی در واریکوسل و تغییر مرحله ای را نشان می‌دهد.

سونوگرافی واریکوسل می‌تواند با نشان دادن گشاد شدن شبکه پامپینی فرم وریدها تا بیش از 2 میلی متر، به تشخیص قابل اعتماد بیماری کمک کند. یک مانور والسالوا یا ایستادن در هنگام معاینه فشار وریدی را افزایش می‌دهد، که منجر به افزایش اتساع این وریدها می‌شود.

درمان واریکوسل گرید 1


درمان واریکوسل گرید 1

درمان واریکوسل گرید 1 همیشه لازم نیست، مگر اینکه باعث درد، کاهش اندازه بیضه (آتروفی) و ناباروری شود.

درمان جراحی با هدف مهر و موم کردن رگ‌های آسیب دیده برای هدایت جریان خون به داخل وریدهای طبیعی انجام می‌شود. در صورت ناباروری، درمان ممکن است توانایی تولید اسپرم با کیفیت در مرد را بهبود بخشد.

خطرات مرتبط با ترمیم واریکوسل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هیدروسل یا تجمع مایعات در اطراف بیضه‌ها
 • عود واریکوسل
 • آتروفی (جمع شدن) بیضه‌ها
 • آسیب رساندن به رگ خونی
 • عفونت

تکنیک‌های ترمیم جراحی عبارتند از:

 • جراحی باز، تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی. این روش سرپایی شامل ایجاد یک برش در کشاله ران، زیر کشاله ران یا در ناحیه شکم است.
 • استفاده از میکروسکوپ جراحی، که باعث بهبود دید جراح در حین جراحی می‌شود.
 • تکنیک دیگر شامل استفاده از سونوگرافی داپلر به عنوان راهنما در طی روش است. این تکنیک ها با میزان موفقیت بالایی همراه هستند.
 • جراحی لاپاراسکوپی شامل استفاده از یک ابزار نازک با دوربین است که از طریق یک برش کوچک در پوست شکم انجام می‌شود. این روش با بیهوشی عمومی است.
 • آمبولیزاسیون از راه پوست یک روش سرپایی است که با بی حسی موضعی انجام می‌شود. این شامل قرار دادن یک لوله طولانی به داخل ورید در کشاله ران است که برای عبور ابزار، مورد استفاده قرار می‌گیرد. رگهای بزرگ شده بر روی مانیتور مشاهده می‌شوند و جراح محلول یا موادی را وارد می‌کند که باعث انسداد رگ‌های بیضه گشاد شده می‌شود، بنابراین جریان خون را قطع کرده و واریکوسل را ترمیم می‌کند. این روش کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از جراحی به شما توصیه می‌شود که حداقل دو روز استراحت و از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. درد بعد از عمل معمولاً خفیف است و با مسکن‌های بدون نسخه می‌توان آن را تسکین داد. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که به طور موقت از رابطه جنسی خودداری کنید.

شیوه زندگی و درمانهای خانگی

همه واریکوسل‌ها به درمان جراحی احتیاج ندارند، بنابراین اگر موردی دارید که باعث ناراحتی جزئی می‌شود اما بر قدرت باروری تأثیر نمی‌گذارد، فقط سعی کنید از داروهای مسکن OTC مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از محافظ‌های ورزشی در طول فعالیت فشار خود را کاهش دهید.

سوالان متداول واریکوسل 


آیا واریکوسل میتواند روی میل جنسی تأثیر منفی بگذارد؟ 

بله، مواردی از واریکوسل وجود دارد که مرد کاهش میل جنسی را تجربه کرده است، احتمالاً به دلیل سطح غیر طبیعی تستوسترون است. با این وجود، گرچه ممکن است اما بسیار کم اتفاق می‌افتد.

همچنین، این میل جنسی کاهش یافته در نتیجه واریکوسل می‌تواند به ناتوانی جنسی منجر شود اما فقط در موارد بسیار شدید این اتفاق می‌افتد. در واریکوسل گرید 1 اینطور نیست.

آیا واریکوسل میتواند باعث سرطان شود؟ 

نه، بعید است واریکوسل به یک تومور سرطانی تبدیل شود.

آیا میتوان از واریکوسل جلوگیری کرد؟ 

متأسفانه، برخلاف آنچه برای واریس پاها اتفاق می‌افتد، هیچ راهی برای پیشگیری از واریکوسل یضه وجود ندارد.

تفاوت واریکوسل با هیدروسل چیست؟ 

واریکوسل بزرگ شدن رگهای بیضه به دلیل جریان خون غیر طبیعی است. برعکس، هیدروسل وجود مایعات در کیسه بیضه است که عملکرد آن اجازه تحرک بیضه و جذب ضربات است. هیدروسل معمولاً به دلیل التهاب بیضه‌ها ایجاد می‌شود.

آیا واریکوسل میتواند باعث اختلال در نعوظ شود؟ 

خیر، در اصل واریکوسل بر نعوظ تأثیری ندارد. فقط اگر سطح تستوسترون به طرز چشمگیری کاهش یابد، ممکن است مرد اختلال نعوظ را تجربه کند، اما غیر معمول است.

آیا واریکوسل می تواند باعث انزال زودرس شود؟ 

خیر، واریکوسل نمی‌تواند باعث انزال زودرس شود.

مقالات مرتبط

لاپاراسکوپی واریکوسل: نحوه‌ انجام، عوارض و مراقبت‌ها

لاپاراسکوپی واریکوسل: نحوه‌ انجام، عوارض و مراقبت‌ها

واریکوسل

انواع روشهای تشخیص واریکوسل (معاینه ی فیزیکی، سونو، بررسی علائم)

زود انزالی

درمان زود انزالی با گیاهان دارویی مانند مارچوبه، زنجبیل، زعفران و …

سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه را بشناسید (درد در پهلو و کمر، تکرر و سوزش ادرار و …)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تماس با ما