خودارضایی (استمنا) در دختران و پسران و عوارض آن

 1. خانه
 2. /
 3. دسته‌بندی نشده
 4. /
 5. خودارضایی (استمنا) در دختران و پسران و عوارض آن

تاریخ 24 آبان 1402

خودارضایی یعنی تحریک اندام تناسلی توسط خود فرد به گونه‌ای که لذت و تحریک جنسی ایجاد می‌شود و معمولا به ارگاسم (اوج لذت جنسی) می‌رسد. این رفتار بسیار معمول است و حتی افرادی که شریک جنسی دارند نیز اغلب به این فعالیت می‌پردازند. بر اساس یک مطالعه، 95٪ از مردان و 89٪ از زنان این عمل را انجام می‌دهند. خودارضایی اغلب اولین اقدام جنسی است که اکثر افراد تجربه می‌کنند و در کودکان، این بخشی از اکتشاف بدن توسط خود کودک است. اغلب افراد در بزرگسالی این عمل را ترک می‌کنند، اما بسیاری از آن ها طول عمر خود را این فعالیت را انجام می‌دهند. این مقاله تنها از دیدگاه علمی به مسئله خودارضایی پرداخته است.

صحبت در مورد خودارضایی سخت است. شما ممکن است خجالت بکشید از دیگران، حتی از دوستانتان، در مورد خودارضایی سوال بپرسید. اگر فکر می‌کنید به انجام این عمل عادت کرده‌اید،  با یک متخصص آموزش دیده که در زمینه رفتارهای اجباری جنسی تجربه دارد مشورت کنید. او خواهد توانست به تمام سؤال‌های شما در مورد خودارضایی زنان و مردان پاسخ دهد.

علل خودارضایی


خودارضایی، فعالیتی است که بسیاری از دختران و پسران در طول زندگی خود انجام می‌دهند. علاوه بر اینکه احساس خوبی به فرد می‌دهد، راهی برای کاهش فشار جنسی نیز است که به مرور زمان در افراد به وجود آمده است. خودارضایی، مخصوصاً برای کاهش فشار جنسی در افرادی است که شریک جنسی ندارند، یا شریک جنسی‌شان مایل به برقراری ارتباط نیست و یا برای انجام عمل جنسی در دسترس نیست. همچنین خودارضایی، یک روش ارضای جنسی برای افرادی است که نمی‌خواهند باردار شوند یا از خطر بیماری‌هایی که از راه جنسی منتقل می‌شود در امان باشند. همچنین، در مواقعی که مرد باید نمونه اسپرم خود را برای آزمایش ناباروری یا اهداء اسپرم بدهد، انجام خودارضایی ضروری است.

هنگامی که بزرگسالان دچار اختلال در عملکرد جنسی می‌شوند، متخصص مسائل جنسی از آن‌ها می‌خواهد خودارضایی انجام دهند تا ارگاسم (در مورد زنان) یا به تاخیر انداختن ارگاسم (در مورد مردان) را تجربه کنند. خودارضایی، یک فعالیت طبیعی و سالم است و هیچ تأثیری بر سلامت جسمی یا روانی فرد ندارد. به علاوه، خودارضایی می‌تواند به فرد کمک کند تا بهتر بداند که چگونه برای خودش ارگاسم داشته باشد و به مرور زمان می‌تواند به بهبود عملکرد جنسی کمک کند.

در نهایت، باید به این نکته توجه کرد که خودارضایی یک فعالیت شخصی است و هیچ کس حق ندارد دخالتی در آن داشته باشد. همچنین، برای انجام خودارضایی، فرد باید به دنبال امنیت خود باشد و از وسایلی که ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های جنسی را افزایش دهند، استفاده نکند.

آیا خودارضایی عملی طبیعی است؟


به طور کلی، جامعه پزشکی خودارضایی را یک عمل طبیعی و از نظر جنسی عملی بی‌خطر برای مردان و زنان می‌داند. اگر خودارضایی باعث شود شخص تمایلی به شریک جنسی خود نداشته باشد یا باعث ایجاد استرس برای فرد شود، یک مشکل به حساب می‌آید. اگر خودارضایی به طور اجباری انجام شود یا با زندگی و فعالیت‌های روزانه فرد تداخل داشته باشد، باعث ایجاد استرس برای فرد می‌شود.

عوارض خودارضایی


اعتیاد به خودارضایی

برخی از افراد به خودارضایی معتاد می‌شوند. اگر خودارضایی باعث ایجاد مشکلات زیر در شما می‌شود، بهتر است بدانید که شما زمان زیادی را به خودارضایی می‌گذرانید. این مشکلات عبارتند از:

 • کنسل کردن برنامه‌ها و فعالیت‌های روزانه
 • دیر رسیدن به مدرسه و سر کار
 • کنسل کردن برنامه‌هایی که با دوستان یا خانواده داشتید
 • از دست دادن موقعیت‌های مهم اجتماعی

اعتیاد به خودارضایی تاثیری منفی بر روابط شما و دیگر قسمت‌های زندگی شما خواهد داشت. خودارضایی مانع کار یا تحصیل شما می‌شود و کارایی شما را کاهش می‌دهد. حتی بر روابط شما نیز تاثیر منفی خواهد داشت زیرا دیگر مانند قبل زمان کافی به افرادی که دوستشان دارید اختصاص نمی‌دهید و به نیازهایشان توجه نمی‌کنید.
اگر نگران معتاد شدن به خودارضایی هستید، با پزشک خود درباره روش‌های ترک خودارضایی صحبت کنید. صحبت درمانی به شما کمک می‌کند اعتیاد خود را مدیریت کنید. حتی با جایگزین کردن فعالیت‌های دیگر به جای خودارضایی، خواهید توانست خودارضایی را ترک کنید. دفعه بعد که نیاز به خودارضایی داشتید سعی کنید یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

 • بدوید
 • برای یک مجله مطلب بنویسید.
 • وقتتان را با دوستانتان بگذرانید.
 • به پیاده روی بروید.

خودارضایی کاملا بی خطر نیست

اعتقادات و داستان‌های ساختگی زیادی در مورد خودارضایی وجود دارند. یکی از رایج‌ترین داستان‌های موجود در مورد خودارضایی این است که خودارضایی بخاطر لذتی که فرد در خود ایجاد می کند، برای سلامت او مضر است. پزشکان هنوز در تلاشند خودارضایی را با مشکلات دائمی در سلامت فرد ارتباط دهند. خودارضایی، برخلاف ارتباط با یک شریک جنسی، هیچ بیماری جنسی برای شما به ارمغان نمی‌آورد. اما نمی‌توان تضمین کرد که خودارضایی بی خطر است.
خودارضایی بیش از حد، باعث سوزش و حساسیت پوست اندام تناسلی می‌شود. در زنان، خودارضایی بیش از حد باعث از بین رفتن یا تحریک بافت اسفنجی واژینال، کلیتوریس و مجرای ادرار و اعصاب کلیتوریس، مجرای ادرار، نقطه G، عضله اسفنکتر و مثانه می‌شود. در نتیجه، با تحریک شدید مجاری ادراری (در مردان بنام پروستات شناخته شده و تشخیص داده می‌شود) و بی اختیاری ادرار مواجه خواهید شد. با افزایش سن شرایط شما نیز بدتر می‌شود. ثابت شده است که بی اختیاری ادرار در بزرگسالی ناشی از خودارضایی بیش از حد و تحریک مکرر نقطه G در دوران جوانی است. شما باید اعصاب آسیب دیده را درمان کنید تا بی اختیاری ادرارتان برطرف شود. در برخی از موارد بسیار نادر، خودارضایی در مردان باعث شکستگی آلت تناسلی می‌شود. این وضعیت دردناک (که در حقیقت پارگی در تونیکا آلبوژینا است) زمانی اتفاق می‌افتد که آلتی که راست است به جسم سختی برخورد کند یا به زور بخواهد خم شود. این حالت در موارد اورژانسی نیاز به جراحی خواهد داشت.

خودارضایی و اختلال عملکرد جنسی

متخصصین می‌گویند مردانی که معمولا خودشان را به روش‌هایی برخلاف روش‌هایی که با شریک جنسی استفاده می‌شود تحریک می‌کنند، مثلا با ضربه زدن سریع یا اعمال فشار یا مالش زیاد باعث انزال با تاخیر می‌شوند. انزال با تاخیر نوعی اختلال در عملکرد جنسی است که در آن رسیدن به اوج لذت در هنگام رابطه با شریک جنسی بسیار سخت یا غیر ممکن است. مغز یاد گرفته است که خودارضایی احساس خوبی ایجاد می‌کند. هنگامی که مردان پس از مدت‌ها خودارضایی، به روش دیگری که به اندازه خودارضایی لذت بخش است تحریک می شوند، در رسیدن به ارگاسم یا انزال مشکل خواهند داشت زیرا تحریک شریک جنسی شبیه به تحریک مرد توسط خودش نیست. هر مردی که اختلال در عملکرد جنسی را تجربه کرده باشد باید از خودش بپرسد که آیا احساسی که پس از خودارضایی در او ایجاد می‌شود با احساسی که شریک جنسی در او ایجاد می‌کند متفاوت است.

خودارضایی و خطر سرطان پروستات

رابطه بین خودارضایی و سرطان پروستات هنوز موردی قطعی نیست و نیاز به مطالعات بیشتر دارد. یک مطالعه نشان داده است که اتزال مکرر در دوران جوانی ممکن است باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات در آینده شود. اما نتایج مطالعات دیگر نشان داده‌اند که تعداد دفعات انزال رابطی با افزایش خطر سرطان پروستات ندارد. در هر دو مطالعه، منظور از انزال مکرر، خودارضایی و رابطه جنسی بوده است. در یک مطالعه دیگر، محققین متوجه شدند که خودارضایی مکرر در مردان جوان ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد، اما در مردان مسن‌تر این خطر را کاهش می‌دهد. رابطه جنسی با شریک هیچ تأثیری بر سرطان پروستات ندارد. محققان بیان کرده‌اند که احتمالاً انجام خودارضایی در دوران جوانی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات در آینده نمی‌شود. مردانی که بیشتر خودارضایی می‌کنند، این کار را به دلیل وجود هورمون جنسی مردانه در بدنشان انجام می‌دهند و مردان جوانی که به طور ژنتیکی پروستات حساس به هورمون دارند، اگر هورمون مردانه بیشتری داشته باشند، احتمال ابتلا به سرطان پروستات نیز در آنها بیشتر خواهد بود. محققان بیان کرده‌اند که در مردان بالای ۵۰ سال، خودارضایی ممکن است باعث تخلیه پروستات از مایعی که دارای مواد سرطان زا است، شود.

مقالات مرتبط

درمان زگیل تناسلی زنان و مردان با دارو، فریز کردن و جراحی

معافیت سربازی: مشکلات اورولوژی (بیماری دستگاه ادراری و تناسلی)

همه چیز درباره بیوفیدبک درمان بی اختیاری ادرار

همه چیز درباره بیوفیدبک :درمان بی اختیاری ادرار

کیست بیضه (اسپرماتوسل) در مردان: علت، عوارض و درمان

فهرست
تماس با ما