علل تکرر ادرار در شب چیست: علت، عوارض، تشخیص و درمان نوکتریا

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. علل تکرر ادرار در شب چیست: علت، عوارض، تشخیص و درمان نوکتریا

تاریخ 23 آبان 1402

تکرر ادرار اصطلاح پزشکی است که برای نیاز به بلند شدن مرتب در شب برای ادرار کردن استفاده می­شود. این یک بیماری است که مردم معمولاً آن را به سن بالاتر نسبت می­‌دهند، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است رخ دهد. برخی از دلایل خوش خیم هستند و با تغییر در سبک زندگی به راحتی برطرف می‌شوند. دیگر دلایل ممکن است مداوم و یا علائم یک بیماری جدی باشند. تکرر ادرار مزمن می­تواند به طور قابل توجهی بر روی سلامتی و کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد و باعث کمبود خواب، خستگی روزانه، اختلال در تمرکز، افسردگی و از دست دادن کارایی شود. در ادامه مطلب در مورد علل، عوارض، تشخیص و درمان تکرار ادرار در شب بیشتر توضیح داده شده است. اگر شما نیز این مشکل را دارید مطلب را بخوانید.

علل تکرر ادار در شب 


علل تکرر ادار در شب

ادرار شبانه بر اکثر افراد تأثیر منفی نمی­گذارد. با این حال، اگر این امر باعث اختلال در الگوی خواب و کارایی شما در روز بعد شود، باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. سایر موارد پزشکی می­تواند باعث ایجاد این عادت شود و شما باید به پزشک مراجعه کنید تا مشخص شود دلیل اصلی دیگری برای تکرر ادرار شما وجود دارد، مانند:

مثانه پرکار  

برخی از افراد ظرفیت‌های مثانه “تشریحی” کمی بر اساس جای زخم، تشعشع یا اشکال دیگر اسیب دارند. بزرگ شدن پروستات معمولاً باعث بروز تکرر ادرار می­شود، همچنین بسیاری از بیماری­‌های عصبی که اغلب تأثیرات عمیقی بر عملکرد مثانه دارند، باعث تکرر ادرار می­‌شود. تخلیه ناقص مثانه می­تواند باعث تکرر ادرار شود زیرا مثانه در حال حاضر با پر شدن جزئی شروع می‌کند. تخلیه ناقص اغلب با بزرگ شدن پروستات، بافت اسکار در مجرای ادرار، مسائل عصبی و افتادگی مثانه مشاهده می­شود.

سن  

سن بالا یکی از عوامل اصلی مرتبط با تکرر ادرار است که اکثر موارد افراد بالای 60 سال را درگیر می­کند. ممکن است دلایل مختلفی برای این امر وجود داشته باشد­، اما یکی از دلایل اصلی آن بیماری است که به عنوان پلی اوره (NP) شناخته می‌­شود که مقدار زیادی ادرار در هنگام خواب تولید می­‌شود.

شیوع شب ادراری شبانه با افزایش سن افزایش می­یابد، به طوری که 77٪ از زنان مسن و 93٪ مردان مسن بیشتر مبتلا می­‌شوند.

اندازه مثانه فرد نیز نقش زیادی در خطر تکرر ادرار دارد. این امر به ویژه در افراد جوان بیشتر دیده می­شود، که در آن­ها حجم ادرار تولید شده در شب اغلب می‌تواند از ظرفیت اندام فراتر رود.

مصرف بی­اندازه مایعات  

اگر درست قبل از خواب مایعات می­‌نوشید، به ویژه نوشیدنی­‌های حاوی کافئین یا الکل، ممکن است با احساس ادرار از خواب بیدار شوید زیرا کلیه­‌ها هنگام خواب این مایع را فیلتر می­کنند. مصرف خود را در طی سه ساعت قبل از خواب محدود کنید ممکن است علائم شما کاهش یابد.

خواب آپنه

این یک اختلال خواب جدی است که در آن تنفس به صورت موقت متوقف می‌شود. نیمی از افراد مبتلا به این بیماری ممکن است تکرر ادرار در شب را تجربه کنند. این ممکن است به دلیل مشکلات در تنفس یا تغییرات در الگوی خواب و هورمون‌های شما باشد که منجر به افزایش تولید ادرار می‌شود. آپنه خواب یک بیماری جدی است که اگر زود تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان است. در صورت داشتن علائم، بهتر است به زودی به پزشک مراجعه کنید.

افراد مبتلا به نارسایی قلبی ممکن است در طول روز به دلیل ضعف قلب در پمپاژ خون و نیز اثر جاذبه، مایع در پاهای خود را تجربه کنند. در شب، بدون تأثیر نیروی جاذبه، مایعات قادر به بازگشت به جریان خون می‌شوند و باعث افزایش تولید ادرار می‌شود. پزشک ممکن است داروهای شما را تنظیم کند تا کمک به تخلیه مایعات در طول روز و جلوگیری از تکرر ادرار شبانه داشته باشد.

دیابت کنترل نشده 

دیابت کنترل نشده از علل تکرر ادار در شب 

افزایش سطح قند خون می تواند باعث افزایش تولید ادرار شود. بسیاری از تشخیص‌های جدید دیابت در واقع وقتی بیمار با تعداد دفعات ادرار بیش از حد در روز یا شب روبه رو می‌­شود، مشخص می­‌شود. کنترل بهتر قند ممکن است به این وضعیت کمک کند.

داروها 

مصرف داروها ممکن است باعث تکرر ادرار یا نوکتوریا شود. در برخی موارد، دارویی ممکن است باعث آزاد شدن استیل کولین شود که بر بدن تأثیر می‌گذارد و می‌تواند انقباضات مثانه را تحریک کند. در موارد دیگر، دارو ممکن است باعث آزاد شدن نوراپی نفرین شود که به شل شدن عضلات صاف، از جمله عضلات مثانه کمک می‌کند. همچنین، سایر داروها می‌توانند به سادگی اثر ادرارآوری داشته باشند.

برخی از داروهایی که معمولاً با تکرر ادرار همراه هستند عبارتند از:

 • داروون (پروپوکسیفن)
 • دکلومایسین (دمکلوسیکلین)
 • دیلانتین (فنی توئین)
 • داروهای ادرار آور، مانند لاسیکس (فوروزماید)
 • لانوکسین (دیگوکسین )
 • لیتیوم
 • پنتروکس (متوکسی فلوران)

استفاده بیش از حد از ویتامین دی همچنین می‌­تواند باعث تکرر ادرار شود. تمایل به ادرار کردن اغلب با اوج غلظت دارو در جریان خون همزمان است. تنظیم زمان دوز ممکن است به رفع شب ادراری در برخی افراد کمک کند. در برخی دیگر، ممکن است به جایگزینی دارو نیاز باشد

مشکلات نورولوژیک

آسیب به اعصابی که مثانه را تأمین می­‌کنند می‌­تواند منجر به مشکلاتی در عملکرد مثانه از جمله دفع مکرر و ناگهانی ادرار شود.

استرس 

استرس با بسیاری از مشکلات پزشکی از جمله بیماری های قلبی، چاقی، افسردگی و مشکلات دستگاه گوارش مرتبط است. استرس ممکن است شما را بیدار نگه دارد و باعث افزایش میزان تکرر ادرار یا نوکتریا شود.

بارداری 

تکرر ادرار می­‌تواند در تمام مراحل بارداری رخ دهد اما اغلب به دلایل بسیار متفاوت. زمان­‌هایی که تکرر ادرار شایع است شامل موارد زیر است:

 • اوایل بارداری: در اوایل بارداری، زنان اغلب احساس نیاز به ادرار در شب می­‌کنند، زیرا افزایش سطح پروژسترون باعث نفخ و احتباس آب می شود. در بعضی موارد، تکرر ادرار ممکن است نشانه اولیه بارداری باشد
 • اواخر بارداری: به ویژه در سه ماهه دوم و سوم بارداری، تکرار ادرار در خانم­‌ها غیر معمول نیست زیرا رحم مثانه را فشرده می‌­کند. در شب، موقعیت­‌های خاص بدن می­‌تواند فشرده‌­سازی را تشدید کرده و باعث تکرر ادرار شود
 • پس از حاملگی: زنان گاهی اوقات پس از زایمان دچار افتادگی مثانه و اندام لگن می­‌شوند که هر دو می­‌توانند بر مجاری ادراری فشار وارد کنند.

تحقیقات نشان می­‌دهد که در حدود 89٪ از زنان باردار در دوره­ای از بارداری خود دچار شب ادراری می‌­شوند.

بسیاری از افراد شب­‌ها برای ادرار از خواب بیدار می­‌شوند، اما شما می­‌توانید رفتا­رها، داروها یا سلامت کلی خود را برای بهبود علائم شبانه خود تنظیم کنید. با این حال، ادرار شبانه می­‌تواند راهی برای نشان دادن مسئله اساسی دیگری در بدن شما باشد، بنابراین اگر نگرانی دارید با پزشک خود صحبت کنید..

شب ادراری چگونه تشخیص داده میشود


ابزار اصلی برای تشخیص شب ادراری، نمودار میزان فرکانس (FVC) است. این یک ابزار ساده است که می‌تواند به طور موثر در تشخیص و درمان کمک کند. این ازمایش یک ثبت 24 ساعته از زمان ادرار کردن و حجم ادرار را نشان می‌دهد و نیازمند داشتن ساعت، مداد، کاغذ، و فنجان برای اندازه‌گیری است. ظرفیت معمولی مثانه بین 275 تا 300 میلی لیتر است و شخص معمولاً بین 4 تا 6 بار در روز ادرار می‌کند.

تکرار ادرار در شب چگونه درمان می شود؟ 


تکرار ادرار در شب چگونه درمان می شود؟

تکرر ادرار به صورت موردی و تحت نظر پزشک معالجه می­‌شود. این روش درمانی ممکن است شامل اصلاح سبک زندگی، دارو یا هر دو باشد

اصلاحات سبک زندگی برای بهبود تکرر ادرار شامل موارد زیر است:

 • تخلیه پیشگیرانه قبل از خواب – اطمینان از کم‌ترین میزان ادرار در مثانه قبل از خواب می‌­تواند به رفع نیاز به ادرار شبانه کمک کند.
 • محدودیت مصرف اب در شب و اواخر بعد از ظهر – اطمینان حاصل کنید که مایعات کافی در طول روز مصرف می کنید، اما آنها را در 2-4 ساعت قبل از خواب محدود کنید.
 • محدودیت نمک – در بیماران با مصرف نمک زیاد، از نظر بالینی کاهش نمک برای کاهش ادرار شبانه نشان داده شده است
 • محدودیت رژیم غذایی در مورد کافئین و الکل – کافئین فعالیت مثانه را افزایش می­‌دهد و بنابراین می­‌تواند باعث ادرار شبانه شود، به خصوص اگر در اواخر روز مصرف شود (توجه داشته باشید که حتی قهوه و چای بدون کافئین حاوی کافئین هستند). الکل می­‌تواند به عنوان تحریک کننده مثانه عمل کند و همچنین باید از آن اجتناب شود
 • تنظیم زمان مصرف دارو – داروهای مختلف، به ویژه داروهای ادرار آور، می­توانند بر تولید ادرار در شب تأثیر بگذارند. توجه داشته باشید که بسیار مهم است که قبل از ایجاد هرگونه تغییر در دارو، با پزشک خود مشورت کنید
 • استفاده از جوراب­‌های فشرده سازی همراه با بالا بردن پا در بعد از ظهر و عصر – بالا بردن پاها و استفاده از جوراب های فشرده سازی به جلوگیری از تجمع مایعات در پاها کمک می­‌کند. این اطمینان می‌­دهد که مایعات به درستی در سراسر جریان خون توزیع شده و به کاهش نیاز به دفع ادرار کمک می‌­کند.
 • داروهای خواب – داروهای خواب ممکن است بخشی از برنامه اصلاح سبک زندگی باشد که توسط پزشک برای تهیه الگوهای خواب سالم تهیه شده است، درصورتی که مشخص شود هیچ بیماری زمینه­‌ای مضر بالقوه دیگری وجود ندارد و خوابیدن از طریق سیگنال برای دفع ادرار مشکلی اضافی ایجاد نمی­‌کند.
مقالات مرتبط

عفونت ادراری در بارداری: علل و درمان

آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تناسلی مردان

ناتوانی جنسی در مردان بعلت اختلال نعوظ،تستوسترون و علل روانی

آیا هیدروسل(آب آوردن بیضه)در کودک و نوزاد پسر به جراحی نیاز دارد؟

فهرست
تماس با ما